Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Úředník v ohrožení. Na úřadech práce měsíčně dojde k desítkám napadení

  • 66
Návštěva na takzvaném „pracáku“ je málokomu příjemná. Některým lidem při ní však „přetečou“ nervy a úředníky napadnou. Takových případů v posledních letech přibývá, měsíčně se jich stanou desítky. Pachatele neodradí ani relativně vysoký trest za takové jednání – mohou skončit až na čtyři roky za mřížemi.

Od začátku letošního roku už zaměstnanci pracovních úřadů zažili 447 útoků, jen za srpen se takových incidentů událo přes šedesát. Většinou se sice jedná o verbální útoky, někdy však dojde i na fyzické napadení.

Podle dat z loňského roku fyzicky úředníka napadlo 18 nespokojených klientů, v devíti dalších případech pak došlo k poškození majetku. Čím dál častěji úředníky napadají lidé pod vlivem drog či alkoholu.

Hlavním důvodem útoků často bývá to, že má klient pocit, že vyřízení jeho žádosti trvá příliš dlouho. A to i přesto, že podle ředitelky Krajské pobočky Úřadu práce ČR v Praze, Ivy Merhautové, úředníci vždy splní zákonné lhůty.

„S ohledem na personální situaci v některých regionech, především v Praze, se však může stát, že vyřízení žádosti trvá déle, než si klient představoval,“ doplňuje Merhautová. Většinu napadených úředníků tvoří ženy.

Nová bezpečností opatření

„V souvislosti s rostoucím počtem útoků přijímáme postupně další bezpečnostní opatření, která mají doplnit ta stávající,“ říká šéfka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková. Bezpečnosti úředníků a úřednic podle ní napomáhá například větší množství pracovníků v kancelářích.

Úředníci navíc vždy mají po ruce tzv. SOS tlačítka, která přivolávají ostrahu. Nově by měly mít jednotlivé pracovní úřady také prosklené dveře, díky čemuž ostraha bude moci diskrétně kontrolovat situaci jak v zónách pro klienty, tak i v kancelářích.

„Je třeba si uvědomit, že agresivní klienti neohrožují pouze úředníky, ale také další návštěvníky,“ uvádí Sadílková. „Mnohdy jsou to staří a nemocní lidé, rodiče s malými dětmi, klienti, kteří se dostali do krizové situace a po takovém zážitku mají strach na úřad přijít,“ dodává.

Trestem za napadení úřední osoby může být odnětí svobody až na čtyři roky. Pokud během něj útočník úředníkovi ublíží nebo použije zbraň, zvyšuje se trest na až 6 let. V případě těžké újmy na zdraví nebo vysoké škody ho pak může čekat až 12 let za mřížemi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video