Čeští učitelé věří, že by je před agresivními dětmi pomohl ochránit status veřejného činitele. Ilustrační foto.

Čeští učitelé věří, že by je před agresivními dětmi pomohl ochránit status veřejného činitele. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Učitelé chtějí, aby je před žáky chránil zákon

  • 373
Žák se naštve na učitele a vykřikne, že mu jednu vrazí. U soudu mu za to budou hrozit dva roky vězení. Zvláštní ochranu pedagogů chtějí prosadit školské odbory. Pokud se jim to podaří, každý kantor bude mít status veřejného činitele. A útok proti němu se bude posuzovat podobně jako výpad proti policistovi či exekutorovi.

"Tento návrh chceme oživit příští rok. Na jaře to bude pět let, kdy učeň ve Svitavách ubodal učitele nožem," vysvětlil šéf školských odborů František Dobšík. - čtěte Učeň ubodal svého kantora

Učitelé se k nápadu vracejí poté, co na zvyšující se agresivitu žáků upozornila analýza Asociace pedagogů základního školství. Podle ní si devět škol z deseti stěžuje, že se žáci chovají hůře než před pěti lety.

"Status veřejného činitele by dal učitelům pocit větší jistoty, přispěl by k většímu respektu naší profese," říká šéf asociace Jaroslav Štercl.

Chování školáků se prudce zhoršilo, říká pedagog a host on-line rozhovoru

Jaroslava Štercla se ptejte od 15 hodin

Odboráři si od plánu slibují, že bude působit preventivně. "Mohlo by to fungovat tak, že si žáci rozmyslí, než třeba nějakou výhrůžku vypustí z úst," upřesňuje František Dobšík.

Veřejní činitelé mají v Česku tu výsadu, že trestný je už pouhý útok na ně, i když je nezraní. Fyzickým napadením či poškozením majetku stačí jen vyhrožovat a už dotyčnému hrozí dva roky vězení.

Zákon by tak chránil hlavně středoškolské učitele, jejichž studenti už jsou trestně odpovědní. U mladších žáků by se vztahoval spíše na rodiče, kteří by si chtěli s kantorem vyřídit účty. Ne všichni učitelé si přejí být veřejnými činiteli.

Křištálová lupa "Kantor, který je skutečnou osobností, to nepotřebuje. Ale je pravda, že ti ze školství často odcházejí za lepším. A zbývá hodně těch, kteří si nevědí rady," říká Ivan Klein ze střední počítačové školy na pražském Proseku.

Ze záměru odborářů není nadšené ani ministerstvo školství. "Budeme se snažit hledat i jiné způsoby řešení," řekla Helena Müllerová z tiskového odboru ministerstva.

"Zákon, podle kterého budou učitelé veřejnými činiteli, se teď připravuje na Slovensku. Pečlivě to sledujeme a chceme tento návrh oživit i zde," řekl Dobšík.

Učitelům, kteří volají po větší ochraně proti agresivním dětem, dal za pravdu i středeční incident v Pardubicích. Učitelce ze základní školy vykloubil osmák ruku.

Pomůže kamera ve třídě?
Jiných řešení mají pedagogové v záloze celou řadu. Některé školy by si podle ankety přály větší pravomoci při používání průmyslových kamer. Úřad pro ochranu osobních údajů po nich dnes chce, aby umístění každé kamery zdůvodnily a aby s uchováním záznamu souhlasili rodiče žáků.

"Školy by měly zvažovat, zda jsou kamery skutečně nutné. Nesmějí zasahovat do soukromí žáků a učitelů. Zvykat děti na neustálý pohled kamery je nenormální," říká mluvčí úřadu Hana Štěpánková.

Návrhy pedagogů

Co by podle českých učitelů pomohlo

Status veřejného činitele
Kantor by byl chráněn podobně jako třeba policista či exekutor – za jeho napadení či pouhé výhrůžky by hrozily vyšší tresty.

Více pravomocí ředitelům
Učitelé budou navrhovat, aby školy nemusely přezkoušet problémové žáky, kteří nejsou spokojeni se známkou.

Kamery ve školách
Přibývá škol, které své prostory střeží kamerami. Podle zákonů však musí postupovat opatrně a nezasahovat do soukromí.

Bezpečnostní rámy
Tento návrh zatím učitelé nepřipravují, ale někteří o něm začínají diskutovat. Chtějí se bránit útoku se zbraní dříve, než se v českých školách začne střílet.

Úřad výslovně zakázal používat kamery při výuce. "Dozor ve třídách přísluší pedagogům, ne kamerám," vysvětlila Štěpánková.

Vstup s pistolí zakázán
Kamer ve školách v poslední době přibývá. Královéhradecký magistrát jimi chce postupně vybavit všechny školy ve městě. Akce začala předloni v zimě, kdy příbuzní žáka napadli učitele.

"Chceme chránit žáky, učitele i majetek školy," vysvětluje Alena Synková, vedoucí hradeckého školského odboru.

Školy ze strachu před postihem často archivují jen záběry z doby, kdy je škola zamčená. Denní ruch sleduje v přímém přenosu školník, ale na záznam se neuchovává.

"Kamery mají hlavně psychologický efekt, slouží jako prevence," říká ředitel pražské Základní školy Sázavská, která kamery používá na hřišti, ve vestibulu a u šaten.

Někteří učitelé vidí situaci tak černě, že by se nebránili ani bezpečnostním rámům u bran, které by žákům znemožnily pronášet nože a další možné zbraně.

Takový vážně míněný návrh však zástupci kantorů zatím nechystají. "Spíš bych posiloval postavení učitelů přes veřejného činitele. Na bezpečnostní rámy nemají Češi mentalitu," míní šéf školských odborů Dobšík.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video