Děti ven! Učení v přírodě je stále populárnější, úspěch má i u školáků

  • 14
Tělocvik nebo přírodopis si většina lidí dokáže představit při vyučování venku. Stejně tak jde ale ze tříd vytáhnout těžké matematické příklady, vysvětlit historické události mimo učebnice nebo malovat během výtvarné výchovy na louce. Učení dětí venku pomalu získává ve sborovnách svoje skalní fanoušky.

„Pro spoustu učitelů je učení venku něco nového, ale kdybychom šli sto let zpátky, bylo to naopak. Učitelé vycházeli ven při každé příležitosti, a až když to opravdu nešlo, vraceli se do tříd. To se dneska mění. Učitelé jsou zvyklí na svůj prostor, svoje učebnice a venkovní prostředí pro ně může být bariérou. Venku se dá učit všechno a do třídy jdeme v případě, že je ošklivo, s diktátem a podobně,“ říká zástupce ředitele školského zařízení Chaloupky Martin Kříž. 

Kolik hodin na školách probíhá venku, nejde s určitostí říct, protože na to nejsou statistiky. Jde většinou o iniciativu konkrétního učitele a samotné školy. Existuje projekt s názvem Učíme se venku, kde jde ale spíš a návod, jak na to a deklarativní zapojení než něco oficiálního. Zapojit se může celá škola nebo jde o případy průkopníků, kteří chtějí tímto stylem výuky nadchnout kolegy. 

Lesy a louky jsou plné živých příkladů, to v učebnici nenajdete

Mnohem lépe se dají propojovat předměty na prvním stupni a děti tak objeví více souvislostí. Jednou z aktivních učitelek, která učí v přírodě, je i učitelka prvního stupně v pražské Základní škole Kunratice Markéta Vokurková, která učení venku zanesla do rozvrhu pravidelně na každý pátek. Rodiče tak vědí, že mají svoje ratolesti lépe obléknout a obout na cesty po okolí. 

Co na to školáci?

„Mě nejvíc baví, jak chodíme různě do lesa, a hrajeme různé hry, třeba i matematické a celkově mě to venku baví víc,“ řekl jeden z žáků kunratické základní školy. 

„Chodíme se učit ven pravidelně každý pátek, takže jsou na to rodiče připravení a obléknou děti podle předpovědi,“ říká Markéta Vokurková.

Se samotnými dětmi je to stejně, jako s každým jiným, některý je chladněji, jiným vůbec a do tříd se jim nechce. Venku byly děti přes dvě hodiny. „Mě se líbí, že se můžeme i proběhnout, když nás něco zebe,“ dodal další spolužák. 

„I já jsem nejprve začínala s přírodovědnými předměty, které se k tomu tak přirozeně hodí, ale venku dá se vyučovat i český jazyk, dějepis nebo třeba výtvarná výchova, ta je venku krásná. Naopak si říkám, proč sedět v lavicích, když za okny je to tak podnětné a tvořivé, protože venku jde učit opravdu skoro všechno. Mám například kroužek s páťáky a čtvrťáky, se kterými chodím ven pravidelně, bádáme a používáme skvělé pomůcky,“ vysvětluje učitelka kunratické základní školy Markéta Vokurková. 

Dalších šest kolegů se shodlo na tom, že by mohli občas vyrazit za zdi třídy a vzdělávat svoje žáky na vzduchu. Učitelům v podstatě nic nebrání, aby s dětmi chodili ven co nejčastěji. Konkrétní postupy jednotlivých škol při zajištění pobytu venku jsou plně v kompetenci jejich ředitelů společně s předpisy. 

„Školy ale odpovídají za bezpečnost a ochranu zdraví a také se řídí případnou zhoršenou smogovou situací na základě informací z hygienických stanic. Vždy se proto musí zajistit ochrana zdraví dětí a žáků,“ říká mluvčí ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Aneta Lednová. 

Určitě učte venku, jak jen to jde, ale ne sami

Výuka venku nemusí být pro kantory zbytečným strašákem a podle Markéty Vokurkové není třeba se toho bát. Současně by ale učitelé neměli chodit sami.

„U nás funguje dobře párové učení, téměř v každé třídě máme asistenta pedagogů nebo asistenty žáků, což je výhoda. Párový učitel se ohromě osvědčil, protože ten člověk chodí společně se mnou a dá se to přenést i dál. To znamená, že on pak jde ven se svojí třídou nebo dalším kolegou. 

A pokud se toho člověk bojí, je fajn si ze začátku vzít i učebnice, protože když se uklidní koukáním do zeleně, naučí se toho mnohem víc. To dokazují i studie,“ uzavírá jedna z průkopnic venkovní výuky u nás Markéta Vokurková.

Měli by učitelé v hodinách chodit s dětmi ven co nejčastěji?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 úterý 19. března 2019. Anketa je uzavřena.
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video