Týrala vlastní děti i vnoučata. Pravidla svěřování do péče se zpřísní

  9:28aktualizováno  9:28
Ministerstvo spravedlnosti vymýšlí způsob, jak umožnit soudcům získávat důležité informace o trestní minulosti lidí, jimž svěřují děti do péče. Teď k nim přístup nemají. Na nepochopitelnou díru v zákoně upozornila MF DNES, když sledovala pozadí otřesného případu Soni K.. Ta byla před týdnem odsouzena za týrání vnoučat, která dostala do péče i přesto, že v minulosti týrala vlastní děti.

„Nastíněným problémem se podrobněji zabýváme a budeme jej blíže diskutovat s relevantní odbornou veřejností. V současnosti hledáme, k jaké legislativní změně by bylo možné tuto úpravu připojit,“ sdělila mluvčí ministerstva spravedlnosti Maja Dangal.

Nyní je to tak, že když soudce na civilním úseku rozhoduje o osudu osiřelého dítěte a zjišťuje informace o žadateli, může požádat pouze o výpis z rejstříku trestů. Jenže v něm jsou záznamy o trestné činnosti jen po určitou dobu, pak se vymažou. Dělá se to proto, aby trestaný člověk nebyl pronásledován svým prohřeškem po celý život, měl šanci se napravit a začlenit do společnosti.

Fotogalerie

Kromě výpisu existuje i takzvaný opis z rejstříku trestů, v němž je uvedeno všechno, co kdy trestaný člověk spáchal. A zůstává to v něm napořád. K opisu však mají podle zákona přístup jen některé vybrané instituce a trestní soudci. Jejich civilní kolegové ne.

Proto se stalo, že když Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodoval v září 2016, že svěří čtyři vnoučata do péče jejich babičky Soni K., neměl ani zdání, že žena v minulosti týrala vlastní děti.

„Měla čistý trestní rejstřík,“ řekl místopředseda soudu pro civilní úsek Tomáš Lehovec. Jeho kolegyně, která případ řešila, totiž měla k dispozici pouze výpis, v němž pět záznamů o činech Soni K. již bylo vymazáno. Včetně toho z června 1983, kdy dostala pětiletý trest za to, že krutě týrala své dva syny a dcerku ve věku od pěti do sedmi let. Surově je bila, nedávala jim najíst, neposílala je k lékaři, do školy.

Valerie to měla nejhorší, řekli u soudu sourozenci zmizelé dívky

Za ignorování školní docházky dalšího syna ji soud potrestal i v roce 2002. Kromě toho byla odsouzena i za krádeže, podvod a výtržnictví. Ani o jednom z trestů neměla soudkyně tušení, když Soně K. svěřovala do péče vnoučata. Kdyby měla, pravděpodobně by jí děti nedala. „Byla by to nejspíš překážka,“ naznačil opatrně Lehovec.

Tyranii připomněla až policie

Trestní minulost Soni K. se vyjevila až ve chvíli, kdy páchala další čin, neboť pak vstoupila do případu policie, která si opis vyžádat může. Jednašedesátiletá žena totiž drasticky týrala i svěřená vnoučata. Nejvíce šestiletou Valerii, kterou podle sourozenců kopala a házela s ní. Svazovala jí ruce a nohy, přivazovala ji k trubce v předsíni, k lednici nebo záchodové míse, kde ji nechávala ve tmě dlouhé hodiny bez jídla a pití. Zranění v obličeji maskovala pudrem.

Pracovnice sociálky i obecně prospěšné společnosti Dobrá rodina, které měly kontrolovat, jak si žena s dětmi vede, si ničeho nevšimly.

Paradox současného nedokonalého systému přístupu do rejstříku trestů ukazuje i to, že sociálka si může při jednání o pěstounské péči nebo osvojení dítěte vyžádat opis, ale soud ne. A když pak zjistí, že žadatel představuje riziko, je povinna to soudu sdělit. V případě Soni K. však šlo o svěření dítěte příbuzné a v takových případech nemají k opisu přístup ani sociální pracovnice. 

Týraná Valerie nakonec zmizela, příbuzní ji viděli naposledy v listopadu 2017. Co se s ní stalo, dosud není známo, Soňa K. mlčí. Před týdnem ji proto soud poslal do vězení na osm let „jen“ za týrání a opuštění dívky, ohrožení její výchovy, zanedbání povinné výživy a zpronevěru dávek a příspěvků, neboť je brala i poté, kdy Valerie u ní už nežila.

Rozhodovat o citlivé věci

Kdy budou mít civilní soudci přístup ke všem informacím z rejstříku trestů, není jasné.

„Způsob provedení legislativní změny v současnosti analyzujeme. Daný problém identifikujeme a zabýváme se možnými způsoby jeho řešení. Vzhledem k tomu, že příprava řešení je teprve v samém počátku, nelze případnou účinnost změny zákona ani odhadovat,“ doplnila mluvčí ministerstva Maja Dangal.

Stát svěřuje děti násilníkům. Případ týraných vnoučat odhalil díru v zákoně

Také soudci se domnívají, že by k opisům měli mít přístup. „Je to dvojsečné, soudce by mohl být ovlivněn zahlazeným trestem i v případě skutečně napraveného hříšníka,“ komentuje to viceprezident Soudcovské unie ČR František Kučera. „Na druhou stranu je svěřování dítěte do péče tak citlivá věc, že by možnost požádat o opis soudci mít měli,“ dodal.


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Zdravotní pojišťovny lákají na bonusy a výhody. Na změnu zbývá pár dní

Zubař, ilustrace

Nespokojení klienti zdravotních pojišťoven mají letos poslední šanci na její změnu. Přihlášku ke změně pojišťovny mohou...

Lidé uvěřili v rituální vraždu. Od známé justiční křivdy uplynulo 120 let

Anežka Hrůzová (na domnělé fotografii) a její údajný vrah Leopold Hilsner

Proces s Leopoldem Hilsnerem je tím nejznámějším, co tehdejší krajský soud v Kutné Hoře zažil. Dnes strohá budova soudu...

Babí léto bude pokračovat, příští týden teploty vystoupají i k 24 stupňům

10.10.2018 Hradec Králové podzimní počasí

Víkendové babí léto vydrží podle meteorologů až do konce září. V druhé půlce příštího týdne se teploty vyšplhají...

Na smíchovském břehu Vltavy cvičně vyrostly protipovodňové zábrany

Celodenní protipovodňová cvičení v Praze odstartoval ráno test vrat na...

Zejména na smíchovském břehu Vltavy proběhl v sobotu nácvik stavby protipovodňových zábran. Cvičení Voda 2019 se kromě...

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 70 000 - 90 000 Kč

Najdete na iDNES.cz