Premiér nabídl místo ve vládě hejtmanovi Bendlovi. Na

Premiér nabídl místo ve vládě hejtmanovi Bendlovi. Na | foto: David Port, MF DNES

Topolánek rozjíždí změny ve vládě. Mluví se o Bendlovi a Tošenovském

  • 993
Hru, která by mu měla pomoci obnovit důvěru veřejnosti ve vládu a zároveň ho udržet i v čele ODS, rozehrál předseda vlády Mirek Topolánek. Do vlády se pokouší přivábit své kritiky z řad hejtmanů, kteří neuspěli v krajských volbách.

Nabídku jít do vlády od Topolánka dostal středočeský hejtman Petr Bendl, který přitom zvažuje svou kandidaturu do čela občanských demokratů. "Pokud nebude do křesla předsedy kandidovat Pavel Bém, půjdu do toho já," připustil.

"Mohu potvrdit, že jsem nabídku od pana premiéra dostal. Musím se o tom nejprve poradit se středočeskou ODS," řekl ve čtvrtek odpoledne MF DNES Bendl.

Byla to obecná nabídka, aby se stal členem vládního týmu, o konkrétním křesle řeč nebyla. I proto zatím Bendl Topolánkovu nabídku nepřijal. - čtěte Topolánek pozval kritika Bendla do vlády, ten nabídku odmítl

Pokud by změnil názor, Topolánek by si nejspíš pojistil jeho loajalitu při prosincovém kongresu ODS. Bendl po debaklu strany v krajských volbách nejostřeji z poražených hejtmanů ODS kritizoval Topolánka a vyzval ho, ať z prohry vyvodí osobní odpovědnost.

Stejný zdroj, který MF DNES upozornil na nabídku Bendlovi, hovoří o tom, že obdobné pozvání do vlády chce Topolánek vyslovit i dalšímu z poražených hejtmanů, Evženu Tošenovskému ze severní Moravy.

Křištálová lupa Vyjádření Tošenovského se ve čtvrtek nepodařilo získat. V pátek ráno ale pro Český rozhlas popřel, že by nějakou nabídku dostal. "Já jsem s Mirkem Topolánkem mluvil někdy v neděli večer, a to bylo o volbách. Já jen s údivem sledují, co všechno za fámy se odehrávají. Takže nedostal - je to úplný nesmysl," řekl Radiožurnálu.

Topolánek se k chystaným změnám ve vládě vyjádřit nechtěl. "V této chvíli je nesmyslné o tom spekulovat. Žádné podobné kroky nemám definitivně rozmyšleny," nevyvrátil Topolánek úvahu o tom, že by Bendla a Tošenovského do vlády chtěl získat.

Julínek "na odstřel"
Koho by se tedy nejspíš týkaly změny ve vládě, pokud se na nich ODS, ale i celá vládní koalice shodne? Nejvíce ohrožen je ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Někteří politici vládní koalice si z něj udělali jakéhosi "otloukánka", na kterého se snaží hodit prohru vládních stran v krajských volbách. Socialisté za ústřední bod své volební kampaně označili poplatky u lékaře, které Julínek prosadil. A zabralo to. "Nemusím být ve vládě za každou cenu," říká nyní Julínek.

Korekce ve zdravotnické reformě požadují nyní i zelení. Nad Julínkovou pozicí už veřejně zapochybovala místopředsedkyně zelených Kateřina Jacques. Již dříve proti jeho reformám křičeli lidovci.

Když ve středu premiér Mirek Topolánek ustál hlasování o nedůvěře vládě, hovořil o tom, že v dalších týdnech, po senátních volbách, budou vládní strany jednat nejen o dalším programu koalice, ale i o personální rekonstrukci. Podle informací MF DNES se o tom již politici vládních stran bavit začali. - čtěte Vláda počtvrté přežila hlasování o nedůvěře

Ministři v ohrožení

Tomáš Julínek
Šéf resortu zdravotnictví za ODS čelí po krajských volbách kritice kvůli tomu, že nedokázal veřejnosti dobře vysvětlit smysl poplatků u lékaře. Pro zvažovanou rekonstrukci vlády je nejpravděpodobnější obětí, na niž by mohla koalice svou prohru hodit.

Petr Gandalovič
Šéf resortu zemědělství za ODS má nyní pošramocené vztahy s Mirkem Topolánkem, protože se přimkl ke stranickému křídlu, které vede premiérův oponent Pavel Bém. V létě musel vysvětlovat několik nepříjemných kauz, které se týkaly hospodaření Lesů České republiky, které mu podléhají.

Řeší se například to, zda by si strany mohly prohazovat křesla, kvůli tomu by se však otevírala koaliční smlouva a není jisté, zda by se koalice vůbec dokázala shodnout.

Kromě Julínka patří k ohroženým ministrům šéf resortu zemědělství a místopředseda ODS Petr Gandalovič. Topolánkovi se znelíbil tím, že se příliš přiblížil jeho stranickému rivalovi Pavlu Bémovi.

Ve hře by tak mohla být i možnost, že by zemědělství získali lidovci a místní rozvoj by mohl Topolánek nabídnout některému z naštvaných hejtmanů, kteří přišli o své křeslo kvůli prohraným volbám.

Předvolební aféra oslabila ministra vnitra Ivana Langera. Před lety lobboval za zájmy podnikatelů Luďka Sekyry a Ivana Kyselého a právě Kyselý mu půjčil peníze. Avšak místopředsedy ODS Langera se Topolánek těžko zbaví. Patří k lidem, kteří ho dosud drželi ve straně nahoře.

Když se straničtí lídři začnou vážně bavit o "škatulatech" na ministerstvech, může se to nakonec dotknout téměř kohokoli.

S tím, že změny ve vládě by klidně mohly být rozsáhlejší, souhlasí místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová z ODS. "Dnes máme osm ministrů, podle mě se může obměnit klidně polovina. Není podle mě problém, aby se zkušení hejtmani v ministerské funkci rychle etablovali," míní Němcová.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video