Kde je premiér? Pojďte zpátky do sálu, vztekal se šéf SPD Okamura

  • 664
Komická vložka byla k vidění ve Sněmovně. „Kde je premiér? Pane premiére, pojďte zpátky do sálu! Proč se schováváte?“ rozčiloval se šéf SPD Tomio Okamura. Hrozil, že to bude opakovat tak dlouho, dokud se premiér nevrátí. Netrvalo to dlouho. Petr Fiala přišel a zblízka Okamurovi vysvětlil, že se vzdálil jen na tři minuty, o čemž ho měl řídící schůze Karel Havlíček informovat.

Okamura opáčil, že o tom nevěděl. „Já jsem k tomu přišel jak slepý k houslím,“ tvrdil opoziční politik, který měl před tím pocit, že Fiala odešel jen proto, aby mohl ignorovat vystoupení předsedy SPD.

Poslanci se sešli kvůli pokusu ANO vyvolat schůzi s programem „Zapomenutý milion premiéra Fialy v pochybné kampeličce, podezření na černé financování ODS a praní špinavých peněz“. Prosadit, aby se taková schůze konala, se ale podle očekávání opozici nepodařilo.

Předseda vlády v majetkovém přiznání, které každý rok musí podávat politici, nepřiznal podíl v Podnikatelské družstevní záložně. Teoreticky mu za to hrozí padesátitisícová pokuta a přestupkové řízení kvůli porušení zákona o střetu zájmů. Na případ upozornil Seznam Zprávy.

Fiala byl členem Podnikatelské družstevní záložny od roku 2015 do listopadu 2020. Do záložny vložil necelý milion korun (950 tisíc Kč). Uvedl, že se domníval, že jde o běžný bankovní účet, který mu doporučil kamarád, a z a chybu se omluvil.

Později na sociální síti X (dříve Twitter) napsal: „Z konzultace s experty vyplynulo, že moje opomenutí je možná již promlčené. Pokud se to potvrdí, tak jsem rozhodnut věnovat 50 tisíc korun na charitativní projekty. Považuji to za čestné řešení této situace.“

Fialův podíl v záložně je možná promlčený. Premiér slíbil 50 tisíc na charitu

Žádná kauza neexistuje, řekl premiér Fiala

Jako první si vzal ve čtvrtek ve Sněmovně slovo předseda ANO Andrej Babiš a kritiku vlády pojal zeširoka. Znovu třeba vyčítal vládě rozhodnutí o pořízení nadzvukových letounů F-35. Už po jeho úterním vystoupení k tomuto tématu mu ministryně obrany Jana Černochová věnovala tričko s F-35. A ještě k tomu Babišovi zapózovala.

Babiš kritizoval koupi F-35. Černochová se mu odhalila s letounem na hrudi

K podílu Petra Fialy v kampeličce Babiš ve čtvrtek řekl: „Chceme od pana premiéra jasné vysvětlení, co to znamená.“ Ze zpráv médií se totiž podle něj zdá, že jde o velmi podezřelou instituci pro několik málo lidí, kde se točí obrovské peníze s velmi nejasným původem.

Premiér pak zopakoval, že do kampeličky vložil část rodinných úspor, které měl před tím měl v Komerční bance, a to proto, aby rozložil riziko.

„Žádná kauza neexistuje, opakovaně jsem uznal, že jsem udělal chybu a řekl jsem, že tu chybu napravím. Nejsem z ničeho obviněn, nejsem obžalován,“ řekl při pokusu ANO o mimořádnou schůzi. Zdůraznil, že o tom, co má, informuje otevřeně a transparentně a že o svém neúmyslném opominutí se dozvěděl, až když ho kontaktoval reportér Seznamu Janek Kroupa.

Před poslanci mluvil také o tom, že peníze vkládal do finanční instituce s licencí od České národní banky a že ani teď to není žádný spolek mafiánů.

To založil váš kámoš, to je pračka na peníze, vyčítal premiérovi šéf ANO

„Vy se nám snažíte namluvit, že je to normální banka. To založil váš kámoš, to je pračka na peníze,“ oponoval Fialovi Babiš.

„Premiér se nám snaží tvrdit, že je popleta,“ kritizoval Fialu předseda stínové vlády ANO, místopředseda Sněmovny Karel Havlíček. „Musel vědět, že dává peníze do pochybné instituce,“ vyčetl premiérovi.

„Kauza Fialova pračka nám ukazuje, že se nám vrací devadesátky,“ řekl předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Tvrdil také, že kampelička sloužila jako „pračka“ peněz pro občanské demokraty.

Sněmovna nakonec program mimořádné schůze neschválila. Pro hlasovalo jen 66 poslanců ze 148 přítomných. Byli to pouze poslanci ANO a SPD.

„My to nenecháme a k tématu se dříve nebo později vrátíme,“ reagovala šéfka poslaneckého klubu Alena Schillerová.

Premiér Petr Fiala už dříve pokus o mimořádnou schůzi označil za ukázku programové vyprázdněnosti ANO.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video