Vláda projednala služební zákon a otevřela dveře Sobotkovi s Babišem

  17:01aktualizováno  17:01
Ministři vlády Jiří Rusnoka udělali krok k tomu, aby mohla být rychleji jmenována vláda Bohuslava Sobotky s Andrejem Babišem jako ministrem financí. Na výjezdním zasedání v Židlochovicích projednali novelu služebního zákona, kterou předložili poslanci ČSSD. Poslanci by se jím mohli začít zabývat na mimořádné schůzi Sněmovny od 21. ledna.

"Vláda chce vyhovět poslancům a koalici," sdělil k tomu iDNES.cz v průběhu jednání vlády pod podmínkou anonymity jeden ze členů Rusnokova kabinetu. "Víme, že je tu politická vůle projednávání tohoto zákona maximálně zrychlit," potvrdil to později na tiskové konferenci premiér Jiří Rusnok.

Svůj vlastní návrh služebního zákona chce do Sněmovny poslat i Rusnokova vláda ještě před tím, než ji nahradí vláda nová. "K návrhu ČSSD vláda přijala negativní stanovisko, neboť nereflektuje nový občanský zákoník, správní řád a další právní předpisy. Nechceme ale brzdit okamžité projednání návrhu ve Sněmovně v prvním čtení. Příští týden projednáme vlastní návrh," sdělil iDNES.cz zdroj z Rusnokovy vlády. To potvrdil i premiér, podle nějž je návrh novely od ČSSD v podstatě nezpůsobilý, protože obsahuje řadu legislativních nedostatků.

Služební zákon sice vznikl již v roce 2002, ale nenabyl účinnosti. Šéf ANO Andrej Babiš navržený Sobotkou na post ministra financí vede na Slovensku soudní spor s Ústavem paměti národa o to, že nespolupracoval s StB. Když byl služební zákon v roce 2002 přijat, předpokládalo se, že nahradí lustrační zákon. To se však nestalo a lustrační zákon dál platí.

Zeman dal podmínku koalici, další postup oznámí v pátek

Prezident Miloš Zeman podmínil jmenování Babiše do vlády tím, aby zákon před tím prošel prvním čtením ve Sněmovně. "Jako gesto dobré vůle vůči panu Babišovi v případě, když v prosinci tento zákon projde prvním čtením, to budu považovat za dostatečnou garanci, abych jmenoval pana Babiše ministrem financí," řekl Zeman. "Ať dokáže, co umí. Dejme mu šanci," dodal Zeman na adresu šéf hnutí ANO (více zde).

K tomu, jak bude dál postupovat, se prezident poprvé od chvíle, kdy dostal návrhy na ministry, vyjádří v pátek po poledni, tři hodiny před tím, než znovu přijme kandidáta na premiéra Sobotku (více o tom čtěte zde).

První místopředseda lidovců a kandidát na ministra zemědělství Marian Jurečka v ČT řekl, že při dalším projednávání služebního zákona, až projde prvním čtením a bude splněna Zemanova podmínka, budou lidovci požadovaz aby se do zákona dostalo ustanovení, které by zakazovalo vykonávat funkci ministra tomu, kdo aktivně spolupracoval s StB. "Není důležité umět do vlády vstoupit, ale umět, když je potřeba, také odejít," řekl také Jurečka. (více zde)

Důvodů k tomu, aby již příští rok služební zákon nabyl účinnosti, je ale víc, než jen ten, aby koalice vyšla vstříc Zemanově podmínce pro jmenování Andreje Babiše do vlády. Jde i o čerpání peněz z Evropské unie. "To, že ten zákon nemáme, je kritizováno nejen ze strany občanů, ale i ze strany Evropské komise, která přijetím tohoto zákona podmínila další možnost čerpání prostředků z Evropské unie," prohlásil Sobotka už při vyjednávání o koaliční smlouvě.

Rekonstrukce státu má k návrhu ČSSD výhrady

Uskupení Rekonstrukce státu má k návrhu novely služebního zákona od ČSSD výhrady. "Máme obavu, že k odpolitizování a profesionalizaci české státní správy v praxi nedojde," uvedla Lenka Petráková, výkonná ředitelka sdružení Oživení, které se podílí na projektu Rekonstrukce státu.

Návrh, který určitě ještě dozná změn, počítá s tím, že státní úředníky bude mít "pod palcem" nový generální ředitel státní služby, který bude stejně jako jeho zástupce jmenován na šest let, a mohl by být odvolán jen s předchozím souhlasem prezidenta republiky. Kandidáta na tohoto "superúředníka" by podle návrhu ČSSD měla jmenovat vláda.

Kromě toho by na ministerstvech působili státní tajemníci. Ty by odvolával generální ředitel státní služby v dohodě se členem vlády. Právě státní tajemníci by měli garantovat, že na ministerstvech nedojde k personálnímu zemětřesení jen proto, že nějak dopadly volby a nový ministr chce přivést své stranické kolegy.

Na mimořádné schůzi Sněmovny, která se nejspíš uskuteční z popudu poslanců ČSSD, ANO a KDU-ČSL, se budou projednávat i zákony, které požadují protikorupční organizace, které se sdružily v projektu Rekonstrukce státu.

Vedle služebního zákona je to posílení pravomocí NKÚ. Dále zákon o registru smluv, podle nějž smlouvy s veřejnou správou nabudou účinnosti až ve chvíli, kdy budou zveřejněny. I změna jednacího řádu Sněmovny, která poslancům zakáže přílepky k zákonům, které nesouvisejí s původním tématem.


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Foldynu nedokázalo vedení ČSSD těsně vyloučit ze strany

Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna přichází v létě 2019 na jednání vedení...

Vedení ČSSD neuspělo ve snaze vyloučit poslance Jaroslava Foldynu ze strany. Pro nebyl potřebný nadpoloviční počet...

IKEM hledá nové dárce kostní dřeně. Pořádá velký nábor dobrovolníků

Darování krve

Až tisíc nových dárců kostní dřeně hledá Český registr krvetvorných buněk IKEM prostřednictvím velkého náboru u...

Bratři Mašínové byli důsledkem krvavého režimu, říká Jiří Padevět

Historie se může opakovat, říká spisovatel Jiří Padevět. Na mysli má především...

Památník tří odbojů by měl vzniknout do tří let na Mašínově rodném statku. Předsedou spolku, který se přestavbě objektu...

Lovci odtahů. Pojišťovny bojují proti předraženým asistenčním službám

Odtahový vůz 2

Jedna asistenční služba ocenila padesátikilometrový odtah z dálnice na 10 tisíc korun. „Na pojišťovnu“ by přitom stál...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz