Radovan Vítek

Radovan Vítek | foto: David PortMF DNES

Miliardáře Vítka žaluje americký fond a byznysmeni z Mostecké uhelné

  • 79
Čtvrtého nejbohatšího Čecha Radovana Vítka zřejmě čeká velká právní bitva. Od středy spolu se svou matkou Miladou Malou čelí žalobě podané v americkém New Yorku, za kterou stojí tamní fond Kingstown a společnost Investhold. Tu ovládá dvojice podnikatelů Marek Čmejla a Jiří Diviš, známí z kauzy Mostecké uhelné společnosti. Po Vítkovi požadují skoro 70 miliard korun.

Čmejla i Diviš jsou v kauze Mostecké uhelné společnosti pravomocně odsouzeni švýcarským soudem. Na žalobu na Radovana Vítka jako první upozornil Deník N, MF DNES má k dispozici její kompletní znění.

Fotogalerie

Vítek podle ní před pěti lety při ovládnutí společnosti Orco prostřednictvím J&T Banky připravil americký fond o peníze. Kingstown byl podle žaloby kolem roku 2013 jedním z největších akcionářů Orca – držel ve společnosti podíl přes dvanáct procent.

Čmejlův a Divišův Investhold zase údajně roky financoval Vítkovo podnikání. Místo slíbené dělby zisků však údajně Vítek české byznysmeny o investované peníze připravil.

Kingstown proto spolu s Investholdem požadují od Vítka a spol. vyplacení téměř sedmdesáti miliard korun, což je trojnásobek údajně způsobené škody.

Nemovitosti pod cenou

Žalovanými jsou kromě zmíněné Vítkovy matky Milady Malé a miliardářovy realitní vlajkové lodi, společnosti CPI Property Group, rovněž J&T Banka, Poštová banka a pět dalších osob. Mezi nimi například Jean-Francois Ott, který měl spolu s Malou Vítkovi pomoci získat skrytě kontrolu nad Orcem.

Miliardář Vítek naštval švýcarské lyžaře, kvůli dotacím zastavil vleky

Podstata podvodu podle žaloby spočívala ve dvou krocích. Nejprve Vítek – pomocí nastrčených firem a bílých koní – Orco ovládl a poté z něj vyvedl nejcennější majetek.

„Vítek způsobil, že Orco prodalo svá nejcennější aktiva (především nemovitosti) jeho spolupracovníkům a komplicům za nižší než tržní ceny,“ stojí v žalobě. J&T Banka podle ní pomohla pro miliardáře vytvořit síť skořápkových firem, které měly sloužit k podvodům a v některých případech do nich coby manažery nebo akcionáře dosadila i své zaměstnance.

CPI nebyla zatím dle jejich vyjádření uvedená žaloba procesně doručena, společnost obvinění každopádně odmítá, navíc je toho názoru, že Spojené státy americké nemají pro takovou žalobu jurisdikci. „CPI Property Group připomíná, že v současné době již vede s Kingstown soudní spor v Lucembursku. Podání žaloby ve Spojených státech amerických je pouze snahou domáhat se neoprávněného prospěchu a vyvíjet nátlak. Využijeme veškeré právní prostředky, abychom bránili sebe, své akcionáře a investory,“ píše společnost na svých internetových stránkách

J&T Banka pak uvedla, že si není vědoma jakéhokoliv pochybení. „Případ společnosti ORCO již v minulosti prověřovala lucemburská komise pro cenné papíry CSSF... Případ byl ze strany komise uzavřen s tím, že CSSF neshledala žádné porušení právních předpisů ze strany J&T,“ uvedla společnost.

Nejbohatší Češi: Kellner na vrcholu, Babiš zchudl a Komárek přeskočil Vítka

Hrané hádky s podnikateli

Na sto osmi stranách žaloby je zevrubně popsán nejen vzestup Vítkova podnikatelského impéria včetně postav, které mu s jeho byznysem pomáhaly, ale rovněž způsob, jakým se miliardář údajně snažil ze sebe setřást podezření, že se svými partnery hraje nefér hru.

„V maskování svých kriminálních aktivit šli Vítek a spol. tak daleko, že předstírali hádky na zasedáních správní rady nebo během obchodních obědů,“ stojí v žalobě.Autoři žaloby tvrdí, že dokonce neváhal předstírat hádku s podnikateli, kteří přitom zřejmě pracovali v jím nastrčených společnostech.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video