Janeček se zdraví s Mrzenou

Janeček se zdraví s Mrzenou - Generální ředitel České televize Jiří Janeček (vpravo) se zdraví s předsedou Rady ČT Janem Mrzenou. (18. dubna 2005) | foto: Václav Pancer, MF DNES

Rada ČT pochválila vymáhání dluhů

  • 301
Rada ČT pochválila způsob, jakým televize vymáhá dlužné koncese. Koncesionáři si stěžovali na dopis, který od veřejnoprávní televize dostali. Ta po jeho odeslání vybrala už 12,5 milionu korun od 47,5 tisíce lidí. Šéf ČT radním řekl, že kvůli nátlaku veřejnosti chtěli kampaň změnit.

Česká televize minulý týden rozeslala dopisem všem dlužníkům koncesionářských poplatků výzvu, aby do měsíce zaplatili. Jako jediný kontakt pro zjištění podrobností o dluhu byl ale uveden telefon, kde minuta stojí 38 korun. - více zde

Řada lidí se proto cítila dopisem dotčena. Kampaň na vymáhání poplatků se dostala i na program jednání Rady ČT, jehož se zúčastnil i generální ředitel Jiří Janeček.

Šéf ČT hned v úvodu řeči podotkl, že jen během úterka zaplatilo své dluhy zatím 15 tisíc poplatníků. Od minulého úterý tak dosud uhradilo už 47,5 tisíc lidí nedoplatky v celkové výši 12,5 milionu.

"ČT v úterý velmi vážně uvažovala o významné změně ve vybírání poplatků včetně zrušení placené infolinky," prohlásil na radě Janeček. Televize se ale podle něj nakonec rozhodla linku nezrušit, protože by vznikly právní problémy.

Radní nakonec za kampaň televizi pochválili. Přijali usnesení, v jehož úvodu stálo: "Rada pozitivně hodnotí spuštění vymáhání poplatků, ČT přispívá ke zpevnění postavení věřitelů."

V dokumentu je však i kritika, a to v místech, kde se mluví o způsobu vymáhání pohledávek. V něm se podle radních staly chyby a bylo tím ohroženo dobré jméno televize. 

Jaké chyby? Radní považovali dopis, který šéf ČT zaslal neplatičům, za neosobní a nesrozumitelný. Nelíbilo se jim ani to, že ti, kteří dopis obdrželi, museli podrobnosti o dluhu získat na draze placené telefonní lince. A do třetice Janeček slyšel, že o vymáhání měli jeho lidé informovat veřejnost mnohem lépe.

Když však radní hledali způsob, jak vedení ČT kritizovat, snažili se volit spíše mírnější slova. Není proto divu, že Jiří Janeček byl nakonec spokojený. "Jednání rady potvrdilo, že jsme nastoupili dobrou cestu," pochvaloval si.

Dočkal se podpory od všech patnácti členů rady. Téměř všichni mu sice vytýkali některé chyby při vymáhání pohledávek, ale mnohem více volili pochvalná slova. "Televize se vydala na správnou cestu! Je to úspěch. Když se kácí les, létají třísky," prohlásila například členka rady Helena Fibingerová.

Radní projednání poplatků odsunuli
I když rada zasedla už před 14. hodinou, koncesionářské poplatky se dostaly na řadu až pozdě odpoledne. Předseda rady Jan Mrzena hned na začátku novinářům řekl, že vymáhání poplatků není abnormálně důležitým bodem programu, a tak přijde na řadu až ke konci jednání.

Návrh radního Dobromila Dvořáka, aby vzhledem k závažnosti projednala rada poplatky ihned, neprošel.

Vymáhání post Janečka neohrozí
Radní si Janečka pozvali "na kobereček" podle svého místopředsedy Milana Badala proto, že rada předem nevěděla o žádné placené lince a dalších detailech spojených s vymáháním dluhů.

"Nechápu, že když televize pohledávky prodala, proč se dál v celé věci angažuje pan ředitel Janeček a píše divákům dopisy. Pak ostuda padá i na hlavu televize, a ne jen té firmy BSP," řekl Badal v úterý.

Zároveň ale radní tvrdí, že kauza pozici Janečka v křesle ředitele televize neohrozí. "Pochybuji, že by rada chtěla hlavu ředitele za nedomyšlené vybírání poplatků," míní Badal.

Mluvčí ČT Martin Krafl nevěří, že by aféra poškozovala image televize: "Chceme poctivě získat to, co nám patří," míní Krafl.

Na nátlak koncesionářů, které rozhořčilo, že se podrobnosti o svém dluhu a další informace dozví pouze na telefonu za 38 korun za minutu, ale ČT ustoupila a rozhodla se zveřejnit všechny podrobnosti pro dlužníky na internetu. - více zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video