Praha 6.10.2018 Ano-štáb Ano,komunální volby 2018,senátní volby (Andrej Babiš) | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Důvěra v Babišovu verzi příběhu o Čapím hnízdě klesá, ukázal průzkum

  • 218
Velká část Čechů postřehla posun v kauze Čapího hnízda a považuje nově zveřejněné informace o údajném únosu Andreje Babiše mladšího za velmi závažné. Podobně lidé hodnotí i obecné podezření, že se premiér snaží, aby jeho blízcí v kauze nemuseli vypovídat. Průzkum, který se snaží zmapovat, jak nové informace a možné důsledky kauzy přijímá česká veřejnost, zveřejnila společnost Median.

Median sledoval na vzorku 1015 respondentů vývoj jejich pohledu na kauzu či důvěru v policejní verzi a verzi Andreje Babiše. Průzkum se rovněž zabýval srovnáním závažnosti kauzy s jinými korupčními kauzami a prohřešky politiků a veřejně činných osob v minulosti. 

Kauza Čapí hnízdo

Společnost zkoumala celkem 12 nových informací a podezření v kauze Čapí hnízdo. Ukázalo se, že pouhých 10–35 % dotazovaných nový posun v případu vůbec nezaznamenalo. 

Zjištění reportérů Seznam zpráv, že byl Andrej Babiš mladší „uklizen“ do zahraničí, aby nemusel vypovídat, přikládají Češi podle Medianu značnou váhu. Necelá polovina dotazovaných (43 procent) toto podezření označila za velmi závažné. Dvacet šest procent respondentů teorii informace nehodnotí jako pravdivé. 

Jako podobně důvěryhodné a závažné zjištění dotazovaní Češi hodnotili propojení hnutí ANO a lékařky Dity Protopopové. Ta napsala zprávu o zdravotní nezpůsobilosti Andreje Babiše mladšího a díky tomu neměl být stíhán policií v kauze Čapí hnízdo. 

Babišovi věří méně lidí

Výzkum společnosti Median rovněž ukázal, že od srpna 2017, kdy byla Sněmovna požádána o vydání Andreje Babiše k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo, přibylo lidí, kteří případ vnímají jako podstatný vzhledem k budoucímu směřování české politiky a společnosti. Jejich počet procentuelně stoupl o osm procent. 

Kauza Babišova syna

Ve srovnání se srpnem minulého roku také mírně klesl počet Čechů, kteří v kauze důvěřují argumentům Andreje Babiše. Tito lidé si prý nyní nejsou jistí, komu mají důvěřovat. Počet těch, kteří považují verzi policie za naprosto pravdivou naopak vzrostl o pět procent. 

Téměř polovina dotazovaných také kauzu Čapí hnízdo umístila na třetí příčku v tabulce nejzávažnějších kauz posledních let. Předběhnout ji zvládli jen Petr Nečas a Jana Nagyová v případu zneužívání bezpečnostních služeb a Zdeněk Bakala v kauze bytů OKD. 

Průzkum provedla společnost Median během úterý a středy, kdy za pomoci online dotazování a přímého dotazování vyzpovídala 1 015 respondetnů starších 18 let. Podle Medianu se toto číslo dá považovat za reprezentativní vzorek voličů v České republice. 

Median je nezávislá soukromá společnost pro výzkum trhu, médií a veřejného mínění a vývoj analytického a marketingového software. Společnost působí na trhu od roku 1993 a realizuje všechny typy kvalitativních i kvantitativních výzkumů trhu a veřejného mínění, včetně oficiálních mediálních měření. 

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo

  • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky. 
  • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek. 
  • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
  • V únoru 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 54 milionů. 
  • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
  • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video