V Praze se protestovalo proti české a slovenské vládě. Zazpíval i Žbirka

  • 1442
Na Václavském náměstí proběhla demonstrace stovek lidí proti slovenské i české vládě. Slovákům nestačí demise premiéra Roberta Fica, žádají předčasné volby. Češi se zase vymezují proti tomu, že chce premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) odvolat šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína. Protestu se zúčastnil i známý slovenský zpěvák Miro Žbirka.

Lidé si na demonstraci přinesli především slovenské vlajky, ale také transparenty s nápisy „Chceme slušné Slovensko“ nebo „Už se toho stalo tak moc, že nevím, co sem napsat“. Po úvodních proslovech organizátorů následovalo několik hudebních vystoupení. Podle ČTK se na demonstraci sešly stovky lidí.

„Jsme si jistí, že Slováci a Češi sledují dění na Slovensku a nemohou se spokojit s tím, jakou vládu máme. Ačkoliv došlo k demisi vlády, lidé se jen obmění a důvěra společnosti ve státní instituce je tak nízko, jak nebyla od roku 1989. Proto jsme se rozhodli požadovat předčasné volby,“ uvedl pro iDNES.cz za organizátory Samuel Zubo ze spolku Pražská kaviareň. 

Demonstrace se ale týkala i dění na politické scéně v České republice. Některé české iniciativy se prý rozhodly zapojit do původně slovenské demonstrace poté, co premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek oznámil, že neprodleně zprostí služby šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína.Na akci vystoupil například známý slovenský zpěvák Miro Žbirka nebo zpěvák Ondřej Ruml.

Vystoupil také třeba bývalý politik Fedor Gál. Poznamenal, že po roce 1989 si mnozí tehdejší organizátoři protikomunistických protestů mysleli, že „je hotovo“ a do politiky nešli. Především mladé publikum vyzval, aby takovou chybu nikdy neudělali, protože je v politice málo slušných lidí. Další řečníci mluvili i o českých vnitropolitických potížích a poukazovali na výroky prezidenta Miloše Zemana nebo na činy premiéra v demisi Andreje Babiše.

Zhruba 500 lidí se dnes ze stejného důvodu sešlo i v Brně. Většinu demonstrujících tvořili slovenští studenti tamních vysokých škol. Od řečnického fóra zazněl mimo jiné názor, že odstoupení slovenského premiéra Fica by nebylo bez občanského tlaku v ulicích možné. Řada lidí měla transparenty s nápisy vyjadřujícími obdobné postoje jako lidé shromáždění v Praze.

Je to už poněkolikáté za posledních několik týdnů, co lidé vyšli do ulic. Vlnu demonstrací v České republice odstartovalo jmenování komunisty Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu Generální komise bezpečnostních sborů. Protesty vedly k tomu, že Ondráček nakonec sám z pozice odstoupil

Tuto středu se na Václavském náměstí opět protestovalo, a to proti prezidentovi a vládě, zejména kvůli napadání České televize a dalších médií. Protest byl svolán poté, co prezident Miloš Zeman při svém inauguračním projevu napadal některá média. 

Naposledy se proti vládě demonstrovalo tento čtvrtek. Jednalo se o stávku studentů, kteří v pravé poledne vyšli před budovu školy, kde stávkovali za dodržování ústavních zvyklostí. Podle odhadů organizátorů se stávky zúčastnilo kolem třiceti tisíc lidí. Výzvu s podpisy v pondělí v zatím neurčený čas předají senátorům i Kanceláři prezidenta republiky. 

Na Slovensku protesty vyvolala vražda novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Tisíce lidí vyšly v minulých týdnech do ulic, kde požadovali odvolání slovenského premiéra Roberta Fica.  

Politická krize na Slovensku, kterou vražda novináře vyvolala, vyvrcholila ve čtvrtek demisí premiéra Roberta Fica

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video