Lidé si myslí, že mám na noze nádor, říká muž s elektronickým náramkem

  • 8
Elektronickým monitoringem prošlo do konce letošního září 304 lidí. Takzvané náramky hlídaly ve většině případů domácí vězně nebo sloužily jako nahrazení vazby. Stanovené podmínky v dohledu porušila zhruba desetina hlídaných. Ministerstvo spravedlnosti doufá, že v budoucnu se náramky budou využívat čím dál více.

Pan František žije s elektronickým náramkem už téměř půl roku. Byl odsouzen k trestu domácího vězení na jeden rok. „První den byl nejhorší, připadal jsem si, jako kdyby se mi zhroutil svět,“ vzpomíná muž. Nyní pracuje jako elektrikář na provozu v automobilce. „Jsem rád, že jsem dostal tuto možnost a nemusel si to odsedět,“ dodal. 

Muž byl odsouzen za neplacení výživného. „Exmanželka vysoudila výživné, měl jsem platit 4 tisíce. Kvůli tomu se na mě vedlo několik trestních oznámení, sebrali mi řidičák, musel jsem skončit s prací v Německu,“ popsal. Podle něj mu ovšem náramek dal novou šanci na život. 

„Našel jsem díky tomu lepší práci. Splácím své dluhy, doplňuji si vzdělání, chodím na angličtinu,“ vyjmenoval své nové aktivity. Podle něj s náramkem nemají problém ani u něj v práci. „Všichni na to koukají dobře, spíše vtipkují. Někteří mě litují, myslí si, že mám na noze velký nádor,“ popsal. 

Náramky spíše pro muže

Systém elektronického monitoringu funguje již přes rok a za tu dobu jím prošlo 304 lidí, z toho 261 mužů a 43 žen. 

V současné době má náramky na sobě 152 odsouzených, z toho 116 má uložen trest domácího vězení, 32 je kontrolováno v režimu nahrazení vazby dohledem a 4 jsou v režimu z titulu podmíněného propuštění s dohledem. 

Probační služba má k dispozici 280 zařízení a jejich počet se v dohledné době navýší na čtyři stovky.

Nejčastěji náramky hlídají pachatele za maření výkonu úředního rozhodnutí, ty, kteří se dopustili výtržnictví, ohrožení pod vlivem návykové látky, zloděje či neplatiče alimentů. 

Díky systému lze identifikovat, zda se monitorovaný nachází ve stanovený čas na určitém místě, lze také zachytit trasu jeho pohybu, vytyčit zóny, ve kterých se dotyčný musí či naopak nesmí nacházet a stanovit pro ně individuální harmonogram platnosti omezení.

Vývoj počtu hlídaných lidí:

Vývoj počtu monitorovaných osob

Probační a mediační služba může také sledovat, zda hlídaný člověk dodržuje zákaz konzumace alkoholu. V opačném případě je kontaktováno monitorovací středisko, probační pracovník následně dotyčného zajistí a zjistí důvody porušení. Středisko kontaktuje hlídaného i v situaci, kdy mu dochází baterka u náramku.

„To mi pak vždycky přijde SMS od probační služby,“ uvedl František s tím, že s sebou nosí dobíjecí zařízení. Jinak si náramek nejčastěji dobíjí přes noc. „To se pak ráno probudím omotaný kabelem,“ uvedl. 

Celkem PMS řešila přes 800 porušení stanovených povinností. „Z tohoto počtu připadlo 450 porušení na pouhých 15 lidí,“ uvedla ředitelka Probační a mediační služby ČR Andrea Matoušková. „Ne každé porušení lze klasifikovat jako natolik intenzivní, aby bylo nutné přistupovat k další represi,“ dodala s tím, že se jedná například o nedodržení stanoveného režimu v řádu minut nebo o opomenutí včasného nabití baterie. 

Elektronické náramky

  • Vybrat dodavatele technologie trvalo státu osm let, podařilo se to až za ministra Roberta Pelikána (ANO)
  • 2 500 monitorovacích sad a dalšího příslušenství dodá během 6 let izraelská firma SuperCom
  • 92,9 milionů korun je hodnota zakázky
  • Ministerstvo k systému vytvořilo stránky s aktuálními čísly
  • Náramky začalo ministerstvo využívat loni 7. září, rutinní provoz spustilo o dva týdny později
  • Nejvíce monitorovaných bylo na severu Čech, na jižní Moravě a v západních Čechách

O porušení podmínek je informován i soud.  Může vést i ke změně trestu na nepodmíněný trest odnětí svobody. „V 7 případech se přeměnil trest domácího vězení na trest odnětí svobody, ve dvou případech na vzetí do vazby,“ doplnila Matoušková. 

Alternativní cesta

Jedním z cílů elektronického systému náramků bylo přimět soudce ukládat častěji alternativní tresty, které jsou pro stát finančně výhodnější. 

Sedět v domácím vězení vyjde levněji než skutečné vězení, jeden den s náramkem přijde stát na 130 korun, dalších 50 korun musí platit odsouzený. Naopak odsouzený ve věznici vyjde stát na 1 200 korun denně, k úhradě se mu dává jen 1 500 korun měsíčně. 

Podle ministryně spravedlnosti Marie Benešové se zatím soudci k novému systému staví vlažně. „Soudy se k tomu staví spíše rezervovaně. Dělají se semináře, na kterých se mají soudci přesvědčovat, aby tento alternativní trest více využívali,“ uvedla. 

„Jsou velmi konzervativní a než se naučí zacházet s novým nástrojem, tak to vždycky trvá,“ doplnila s tím, že soudci by v tomto ohledu měli být více aktivní. 

Jinak je ovšem šéfka justice s fungováním systému spokojená. „Budu ráda, když lidí pod touto kontrolou bude víc. Snažíme se ten systém uvést více v chod,“ řekla. Podle ní je častější ukládání elektronického monitoringu otázkou času, obdobně jako tomu bylo u peněžitého trestu. Velký prostor vidí u lidí odsouzených za neplacení výživného.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video