Rozhlasová stanice Svobodná Evropa bude sídlit v pražské čtvrti Strašnice.

Rozhlasová stanice Svobodná Evropa bude sídlit v pražské čtvrti Strašnice. | foto: ORCO

Praha má novou pevnost. Budovu Svobodné Evropy

  • 133
Hlavní město má novou opevněnou budovu s bezpečnostními prvky, které patrně nemají obdobu. Už u vchodu do areálu v desátém pražském obvodu na Hagiboru, který od zbytku města odděluje několikametrový, místy dvojitý plot, čekají těžké ocelové dveře.

Vrátnice s neprůstřelnými okny má klimatizaci s ventily, které ji hermeticky uzavřou jako protiatomový kryt, a vjezd do areálu pak jistí další vrata a zátaras.

"Počítá se s každou maličkostí, i lavičky v parku musí být natolik bytelné, aby v případě exploze nepoletovaly vzduchem," vysvětluje Štěpán Jirout ze společnosti Orco, která budovu staví. Vítejte v novém sídle Rádia Svobodná Evropa.

Rádio Svobodná Evropa

Vysílací studia i kanceláře
Uprostřed areálu ohraničeného vysokým, místy dvojitým plotem stojí nová budova s více než 23 tisíci metry čtverečními ploch v pěti nadzemních podlažích. Jednotlivá podlaží budou uspořádána přibližně stejně. Vysílací studia se budou pravidelně v jednotlivých křídlech budovy střídat s kancelářemi.

Uprostřed budovy, v proskleném atriu, vznikne supermoderní "newsroom", kde se budou scházet příspěvky od zpravodajů z celého světa. Rádio nyní vysílá ve 26 jazycích zhruba tisíc hodin týdně.
 
Autory stavby jsou architekti ze studia Cigler Marani Architects. Bude patřit k nejluxusnějším kancelářským budovám v Praze, označovaným nejvyšším kancelářským standardem typu A. Pro stavebníka to znamenalo, že musí použít jen ty nejlepší materiály.

Rádio Svobodná Evropa
 
Proto třeba teď dělníci překládají část dlažby před rádiem. Ta stará totiž měla kaz. Uvnitř už se také vše dokončuje, stěhuje se nábytek, kontroluje se klimatizace, instalují se obrazovky.

Rádio Svobodná EvropaTato rozhlasová stanice, kterou financuje americký Kongres, doposud sídlí v budově někdejšího Federálního shromáždění v centru Prahy. Po teroristických útocích na newyorské mrakodrapy se však sídlo rádia ocitlo na seznamu možných teroristických cílů.

Proto kolem stanice vznikly betonové zátarasy, které až do dneška omezují chodce i dopravu jen pár kroků od Václavského náměstí. Budova v samém centru města totiž případné útočníky k akci přímo vybízela - je vklíněná mezi dvě dálnice, na kraji nejrušnějšího pražského náměstí, a navíc přímo nad velmi frekventovanou trasou metra.

Rádio Svobodná Evropa

Po dlouhých jednáních bylo v září 2006 vydáno stavební povolení pro novou budovu, loni v únoru se začalo stavět, od listopadu se do ní začne postupně stěhovat i personál. Na jaře 2009 už bude sídlem stanice areál na Hagiboru.

Z magistrály pak na jaře postupně zmizí všechny betonové zátarasy, policisté a řidiči budou moct používat všechny pruhy. "Dopravní režim se vrátí do původního stavu, čekáme je na to, až se rádio skutečně odstěhuje a policie povolí odstranění bariér a omezení," potvrzuje radní pro dopravu Radovan Šteiner.

Rádio Svobodná Evropa

Muzeum zpřístupní budovu Federálního shromáždění
Na dokončení nové budovy na Hagiboru napjatě čeká i současný soused Svobodné Evropy, Národní muzeu. Právě jemu by totiž mělo připadnout její stávající sídlo, budova Federálního shromáždění.

"Se Svobodnou Evropou jsme dohodnuti, že bychom mohli starou budovou převzít přibližně na přelomu května a června," vysvětluje generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Bývalá Svobodná evropa

Muzeum by pak chtělo v co nejkratším čase otevřít bývalé Federální shromáždění veřejnosti. Nejdříve spodní prostory a postupně i celou budovu.

"Plánujeme pořádat komentované prohlídky budovy. Jen málo lidí mělo v minulosti možnost tam nahlédnout," slibuje Lukeš. V budově by se také měla postupně objevit výstava o historii Radia Svobodná Evropa a už příští podzim zde chce Národní muzeum otevřít výstavu. Zatím má pracovní název "Be free", bude o touze po svobodě ve druhé polovině 20. století.

. HAGIBOR

Hagibor znamená v hebrejštině veliký, mocný, hrdina. Oblast Prahy 10, kde židovská obec postavila budovu pro nemajetné a nemocné Židy. Poblíž vznikl stadion židovského sportovního klubu Hagibor. Na počátku 2. světové války sloužil jako internační místo, odkud odváželi Židy do koncentračních táborů.

Zdroj: www.lauder.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video