Marie Benešová | foto: MF DNES

Paroubek a temperament Benešové

  • 2
Má pravdu premiér Paroubek, když se zastal Marie Benešové ve sporu s ministrem Němcem? Nemá pravdu, když incidentu přisuzuje institucionální charakter sporu mezi Nejvyšším státním zastupitelstvím a ministerstvem spravedlnosti.

Podstatou sporu také není nevhodné vyjádření Marie Benešové na adresu ministra Němce, za něž se ostatně velmi rychle omluvila.

Je to spor mnohem zásadnější, který možná premiér, jenž se rád vyhlašuje za neideologického pragmatika, nevidí, či nechce vidět.

Boj s korupcí 

Temperamentní nejvyšší státní zástupkyně léta důsledně buduje instituci státního zastupitelství jako jeden z klíčových pilířů výkonu spravedlnosti. Trvá na tom, že státní zastupitelství, byť součást exekutivní moci, je nástrojem spravedlnosti, nikoliv nástrojem mocných. Že se má řídit zákonem, nikoliv příkazy ministra.

Není to jenom neomalený pokus ministra Němce pod směšnou nepravdivou záminkou zahraničněpolitických zájmů nedovolit průchod spravedlnosti v případě katarského prince. Nejvyšší státní zástupkyně se často zabývala korupcí politiků, a to jak konkrétně, kdy mluvila o problematice bující korupce v komunální sféře, tak systémově, kdy aktivně pomáhala vzniku nového konceptu zákona o střetu zájmů. Mnoho politiků by si oddychlo, kdyby Benešová odešla z funkce. Však je také na čelném místě seznamů těch, na něž si brousí své dlouhé nože předseda ODS.

Spor, který vede nejvyšší státní zástupkyně, je sporem nejenom o charakter našeho systému výkonu spravedlnosti, ale také sporem o charakter naší společnosti. Je sporem o to, zda v naší společnosti mají platit srozumitelná pravidla a zda mají platit pro všechny bez rozdílu.

Je sporem o to, zda se náš veřejný život má odehrávat v transparentním prostředí a zda mají občané mít k dispozici účinné nástroje pro dohled nad politiky.

Premiér Paroubek, věrný svému neideologickému pragmatismu, se pyšní tím, že se umí dohodnout s každým. V tomto duchu se již před několika týdny pokusil spor nejvyšší státní zástupkyně a ministra spravedlnosti zamést pod koberec.

Jestliže se však premiér Paroubek chce zařadit na stranu těch, kdo usilují o to, aby náš veřejný život a zejména vysoká politika dozrály do západoevropských standardů, měl by pro tentokrát zapomenout na svůj neideologický pragmatismus a v případě sporu Marie Benešové s ministrem Němcem se zachovat jako skutečný státník – s vyhraněnou ideou a vizí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video