Odposlechy má platit policie, ale neví z čeho

  • 50
Policie musí od května platit operátorům za odposlechy telefonních hovorů. Nařizuje jí to nový zákon o elektronických komunikacích. Odborníci odhadují, že ochránci zákona zaplatí za tyto služby operátorům stovky milionů korun, uvedl Český rozhlas 1 - Radiožurnál.

"Od prvního května za odposlechy platí stát, nebo tedy zadavatel odposlechů, nikoliv telekomunikační operátoři jak tomu bylo v minulosti," potvrdila Radiožurnálu mluvčí ministerstva informatiky Klára Volná.

Policie odhaduje, že stát vydá na odposlechy soukromým operátorům stovky milionů korun. Protože policie s přijetím takového zákona loni nepočítala, není podle mluvčí policejního prezidia Blanky Kosinové zatím jasné, ze které části rozpočtu se budou platit.

"Vyhláška o výši plateb, kterou by měl vypracovat Český telekomunikační úřad, stále ještě není vypracována. Zatím nevíme, jaké budou sazby, navíc ani nevíme, zda na to vláda vyčlení nějaké prostředky, nebo to půjde z rozpočtu policie," podotkla v rozhlase Kosinová.

Dopad na bezpečnost země
Mluvčí ministerstva informatiky dodala, že ve Sněmovně už leží i další návrh zákona, aby podobně jako policie platily za odposlechy i tajné služby.

Někteří poslanci a ministři za ještě větší problém podle ČTK považují právě to, že operátoři už nejsou povinni vyhovět žádostem Bezpečnostní informační služby (BIS) a Vojenského obranného zpravodajství (VOZ) a odposlechy pro ně technicky zajišťovat.

Ministr vnitra František Bublan minulý týden ve Sněmovně prohlásil, že to může mít velmi vážné negativní důsledky pro bezpečnost Česka či plnění povinností, jež má země v mezinárodním boji proti terorismu.

"Mluvil jsem s některými zástupci, kteří jsou deklarováni z různých zpravodajských služeb na našem území, a ti jsou trošku pobouřeni. Skutečně došlo k ukončení některých společných mezinárodních akcí," varoval Bublan.

Oznámil, že odposlechy odmítl zajišťovat už Český Telecom. "Jestliže dnes Český Telecom dal najevo, nebo dokonce ukončil některé odposlechy, zítra to může být i jiný operátor," řekl ČTK Bublan.

Předseda sněmovní komise pro kontrolu BIS Jan Klas z ODS  považuje celou věc především za problém vlády. Povinnosti technicky zajišťovat pro tajné služby odposlechy byly operátoři zbaveni zákonem o elektronických komunikacích, který vypracovalo ministerstvo informatiky vedené ještě Vladimírem Mlynářem (US-DEU).

Mobilní telefon - ilustrační foto


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video