Nepoctivcům zatím nehrozí postih. Ilustrační foto.

Nepoctivcům zatím nehrozí postih. Ilustrační foto. | foto: Robert Rambousek, MF DNES

Někteří lékaři vybírají poplatky neoprávněně

  • 289
Jen za leden má největší zdravotní pojišťovna tolik stížností od pacientů, kolik měla loni za půl roku. Stovky pacientů v nich upozorňují na lékaře, kteří vybírají poplatky neoprávněně. Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny jsou nejčastější stesky na to, že někteří lékaři vybírají třicet korun za vypsání receptu bez vyšetření.

Nemocnice zase občas naúčtují i soboty a neděle, kdy byl pacient doma. Další lékaři nutí pacienta platit zvlášť za to, že ho vyšetřili, a poté dalších 30 korun za vypsání neschopenky.

"Setkali jsme se i s tím, že nemocnice účtují pacientům šedesátikorunovou taxu za pobyt, přestože tam strávili jen hodinu nebo dvě – dokud jim nedokapala infuze," popisuje Jana Petrenko z Koalice pro zdraví, což je organizace, která se stará o pacienty.

"Když se jedna pacientka ohradila, sestra jí řekla: Tak se v poledne vraťte a my vám dáme oběd..."

Někteří lékaři si na vybírání peněz natolik zvykli, že si peníze účtují i tam, kde to nikdo nečekal. Vymysleli si i své vlastní poplatky. Například u gynekologů se objevuje speciální trik: nechají si platit za vypsání receptu na antikoncepci, a to až sto korun.

Odvolávají se na to, že podle metodiky ministerstva zdravotnictví není vydání receptu na pilulky péčí hrazenou z prostředků veřejného zdravotního pojištění. A tak podpis na receptu zpoplatňují jako službu extra. V nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně přijde takový recept na padesát korun.

Tresty? Jen pro ty, kdo nevybírají
"Ekonomický náměstek nám nebyl schopen vysvětlit, kde na tu částku přišli. Řekl, že pokud se nám to nelíbí, můžeme si najít jiného lékaře. A to také uděláme," je rozhodnuta pacientka Hana Štěpánová.

Všeobecná zdravotní pojišťovna stížnosti sice eviduje, ale nemůže lékaře nijak postihnout. "Smíme pokutovat jen ty, kteří nevybírají, ne když vybírají navíc," říká šéf VZP Pavel Horák.

Na neoprávněné vybírání poplatků si nestěžují jen pacienti, ale řeší je i politici. Podle lidovecké poslankyně Michaely Šojdrové totiž nemocnice vybírají neprávem i poplatky za novorozence.

"Jde o chybu, která se stala při projednávání zákona," říká Šojdrová. Včera proto ve spolupráci se dvěma přeběhlíky z ČSSD, Michalem Pohankou a Milošem Melčákem, podala část lidovců návrh škrtnout tyto poplatky. - čtěte

O tom, zda případně některé poplatky zrušit, však chce koalice rozhodovat až v dubnu. Stížnosti pacientů řeší i jiné pojišťovny.

"Jde třeba o vybírání za preventivní prohlídku nebo o účtování peněz jen za vypsání receptu," potvrdil šéf Zdravotní pojišťovny Metal- Aliance Vladimír Kothera.

Největší zdravotní pojišťovna VZP si už připravila dopisy, kterými chce lékaře upozornit, že nepostupují správně. "Chceme je rozesílat těm, na které se stížnosti opakují," řekl Pavel Horák.

"My to spíš řešíme domluvou lékaři po telefonu," dodal Kothera. Kde to nepomůže a kde si pacienti budou na zdravotnické zařízení stěžovat dál, chce VZP vyrazit na revizi a "znepříjemnit" lékaři život. To je však zhruba vše, co smí.

A neoprávněné vybírání neřeší ani Česká lékařská komora. "To je věc zdravotních pojišťoven," míní Michal Sojka z ČLK.

Některé nové poplatky však už zřejmě nic nevymýtí. Jde třeba o poplatky za recept na antikoncepci. Ten se navíc pacientovi do žádného ochranného limitu nepočítá.

"Vypsání takového receptu je běžnou službou. A nevidíme důvod, proč za takovou službu nevybírat poplatky. Částku jsme si stanovili sami a určitě není nijak přehnaná," popsala Karla Havlíková, mluvčí Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně, proč se u nich platí 50 korun za recept na pilulky proti početí.

"Platí korunku ke korunce a ono se to nasbírá ve slušnou sumu," reagovala Jana Petrenko z Koalice pro zdraví. "Jediné, co můžeme pacientům radit, je to, aby vždy žádali od lékaře stvrzenku na to, za co platili. Pak je snazší se bránit. Ať už jakkoliv," upozornila.

Totéž doporučuje i ministerstvo zdravotnictví.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video