Naše paralyzéry nezabíjejí, tvrdí česká policie

  19:53aktualizováno  19:53
V USA a Kanadě zemřeli v posledních dnech dva lidé po zásahu elektrickým paralyzérem. Podobnou "pistoli" Taser, jakou použili policisté ve Vancouveru a Marylandu, má od října i česká policie. Tvrdí však, že nový prostředek naopak životy chrání.
Jeden z taserů, které nakoupila Policie ČR.

Jeden z taserů, které nakoupila Policie ČR. | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Prezentování taseru jako "bezpečné" zbraně dostalo vážnou ránu při nedávném incidentu v Kanadě. Po zásazích paralyzérem na vancouverském letišti zemřel čtyřicetiletý Polák Robert Dziekansky. - více zde

Následoval zásah policistů v americkém Marylandu, po kterém dvacetiletý Američan Jarrel Gray upadl do bezvědomí a ani po převozu do nemocnice se ho nepodařilo zachránit. - více zde

Taser vystřelí na cíl šipky s elektrickým vodičem. Následuje výboj, který zasáhne člověka i přes pěticentimetrovou vrstvu oblečení.

Impulz, který vytvoří, je podobný tomu, jakým mozek udává příkazy do svalů. Ty jsou proto po zásahu této zbraně dezorientovány a zasažený je na krátkou chvíli nemůže vůbec ovládat.

"Ta zbraň je bezpečná, studie ze zahraničí to potvrzují. Úmrtí, o kterých se píše, měla jiné příčiny, například ten dotyčný prožíval stresovou situaci. Zásah taserem ho nezabil," řekl kardiolog Aleš Linhart, když policie své nové zbraně v říjnu představovala.

Šetrnější taser
O smrtícím účinku taseru pochybuje také Stanislav Radosta z ředitelství pořádkové služby policejního prezidia. "Vůbec není potvrzené, že ti lidé v Americe zemřeli vlivem zásahu taseru," uvedl.

Radosta tedy nevidí důvod, proč by se využití nového donucovacího prostředku mělo omezovat. Naopak. V paralyzéru vidí šetrnější způsob, jak zneškodnit stíhaného člověka.

"Veřejnost i my jsme nakloněni tomu, aby se omezovalo použití střelných zbraní během policejních zásahů. Namísto nich začínáme využívat taseru, který není smrtícím prostředkem," řekl iDNES.cz Radosta

Vzpomenul zatím tři případy, kdy bylo elektrického paralyzéru využito. "Ti lidé dnes žijí, taser jim na rozdíl od zbraně nezpůsobil žádné nevratné zdravotní poškození," řekl Radosta. Paralyzérů vlastní česká policie zatím osm. Probíhá však nákup dalších padesáti.

Policisté, kteří mají s tasery pracovat, si ho nejprve musí vyzkoušet sami na sobě. Navíc musí projít speciálním školením.

Taser mohou používat i civilisté
Taser není v Česku novinkou. Už od roku 1998 ho zde prodává společnost Harpia Praha. Koupit si ho může každý. Jediným rozdílem je, že volně prodejný taser zasáhne člověka na 4,5 metru, tedy na kratší vzdálenost než ty, které má k dispozici policie.

"Za celou dobu u nás nebyl žádný podobný problém. I v zahraničí se stanou podobné události jako ve Vancouveru a Marylandu jen výjimečně. Jedná se o promile případů. Tím to ale nechci bagatelizovat," uvedl Lubor Chmelař z firmy Harpia.

Ve světě použije ročně podle něj Taser 350 tisíc policistů při zásazích a dalších 200 tisíc při zkoušení. Problémy se vyskytnou při třech promile případů. Kolik lidí má taser u nás, ale sdělit odmítl. "To je údaj, který Taser International zakazuje zveřejňovat. Ani já se nedovím, kolik jich bylo prodáno například v Německu," vysvětlil Chmelař.

Firma eviduje, komu taser prodala
Herpia Praha zná jméno každého zákazníka, kterému taser prodala. Na svých stránkách také upozorňuje, že na vyžádání přiřadí jméno ke zbrani, o kterou by se zajímala policie.

Zjistit, ze které zbraně se střílelo, není až zas tak těžké. Z hlavice nevyletí jen speciální šipky spojené s háčky izolovaným vodičem, ale také desítky identifikačních značek zvaných AFID.

"Jsou to půlcentimetrová kolečka z průhledného materiálu. Je jich tam tak dvacet, třicet. Přesný počet není znám, aby člověk, který by je chtěl sesbírat, by nevěděl, zda jsou všechny, nebo ještě nějaká chybí," vysvětlil Chmelař.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Stát začíná drasticky škrtat. Ministři jsou v šoku a řeší, kde ušetří

Ministryně financí Alena Schillerová oznamuje na tiskové konferenci hospodaření...

Ministryně financí Alena Schillerová navrhla ušetřit oproti dosavadnímu výhledu rozpočtu na rok 2020 celkem 25,3...

Koleje VUT v Brně zachvátil požár, 77 studentů muselo opustit budovu

Hasiči zasahovali v úterý večer v hlavní budově České pošty v Brně. Ilustrační...

Na kolejích Vysokého učení technického (VUT) v Brně pod Palackého vrchem v sobotu odpoledne hořelo. Kvůli požáru...

Tři mimořádné události na železnici za týden. Na vině jsou technika i lidé

RegioShark na karlovarském nádraží.

Pravděpodobně technické problémy a lidské chyby způsobily v tomto týdnu už tři mimořádné události na české železnici....

Najdete na iDNES.cz