Zeman při jmenování požádal ministryni Maláčovou o lepší péči o umírající

  • 218
Prezident Miloš Zeman při jmenování požádal ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD), aby připravila návrh zákona o hospicové péči. Předchozí tři ministři zdravotnictví, které o to požádal, prý selhali. Zeman by byl také rád, kdyby v Česku vznikl zákon o dobrovolnictví. Mobilizoval by totiž k činnosti i starší lidi.

Novináři do Masarykovy pracovny v zámku v Lánech nesměli. Právě tam se však v pondělí odehrával ceremoniál, při němž Zeman jmenoval do funkce ministryni Maláčovou. Jediný, kdo událost odvysílal, byl hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Po podepsání slibu Zeman zmínil, že si se zájmem přečetl materiál o stárnutí, který mu Maláčová dala. Zaujala ho tam prý hospicová péče a s ní související paliativní medicína. Ta by si podle něj zasloužila vlastní obor.

„Ve Spojených státech v hospicích umírá čtyřicet procent lidí v důstojných podmínkách. U nás jsou to jen tři procenta,“ konstatoval dále Zeman s tím, že by byl rád, kdyby konečně vznikl zákon o hospicové péči. Ačkoli mu ho slíbili již tři ministři zdravotnictví, stále prý na něj marně čeká.

Zeman také podotkl, že by v Česku po vzoru Rakouska byl potřeba zákon o dobrovolnictví, aby se také čeští důchodci zapojovali do veřejného života a více pomáhali.

Ačkoli zmínil, že jako hlava státu nemůže ministrům přidělovat práci, věří, že by tyto zákony byly zapotřebí a mělo by se na nich zapracovat.

„Jsem stoprocentně přesvědčen, že ve vašem případě se nebude opakovat případ vašeho předchůdce,“ konstatoval Zeman s poukazem na Maláčové zahraniční vzdělání. Ve svém projevu pak jejího předchůdce Petra Krčála (ČSSD) nazýval čtrnáctidenním ministrem.

Zvýšení důchodů i mikrojesle

Ještě v pondělí odpoledne byla Maláčová také uvedena do úřadu. Na tiskové konferenci shrnula, že na ministerstvu jí chybí polovina náměstků, takže to bude jeden z jejích prvních úkolů. Zopakovala také, že jejími prioritami je péče o staré. 

„Doufám, že se podaří svolat schůzi Sněmovny, tak aby zvýšené důchody pro naše seniory a seniorky mohly platit od příštího roku,“ uvedla na brífinku Maláčová. 

Kromě toho chce také zavést národní financování dětských skupin a mikrojeslí. Byla by také ráda, kdyby se v Česku ujalo sdílení úvazku. Chtěla by také pomoci matkám samoživitelkám. 

Babiš při jejím uvedení na ministerstvo práce zavtipkoval, že navštívil resort podruhé během krátké doby, a tak doufá, že se uvádění ministra do úřadu nebude v dohledné době opakovat.

Jmenování proběhlo netradičně

Zeman do funkce jmenoval Maláčovou krátce po patnácté hodině. Na místě byl přítomný i předseda sociální demokracie Jan Hamáček a premiér Andrej Babiš, jak vyplývá z fotek, které zveřejnil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. 

30.července 2018 v 15:08, příspěvek archivován: 30.července 2018 v 15:11

Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval v pondělí dne 30. července 2018 podle čl. 68 odst. 2 ústavního zákona č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, Janu Maláčovou ministryní pověřenou řízením Ministerstva práce a sociálních věcí. https://t.co/PkEGFITXoo

Překvapení vyvolalo místo, kde se Zeman rozhodl Maláčovou do funkce jmenovat. Obvykle totiž ceremoniál probíhal na Hradě a za přítomnosti médií. 

„Masarykova pracovna v Lánech je důstojné prostředí pro jmenování člena vlády i pro jakoukoliv další státní akci. Za Masarykovy 1. republiky byla místem řady jednání, jmenování i uzavírání mezinárodních smluv,“ hájil změněné aranžmá jmenování mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. 

V Lánech jmenoval prezident před pár dny i ministra spravedlnosti Jana Kněžínka.

Maláčová se chce ve funkci zaměřit na rodinnou politiku a na téma stárnutí. Bude tlačit na vyšší růst platů státních zaměstnanců. „Zvyšování minimální mzdy i platů ve veřejné sféře tlačí na to, aby rostly mzdy a platy všem občanům České republiky,“ řekla nová ministryně práce a sociálních věcí minulý týden po setkání se Zemanem.

„Je to pozice ČSSD. Není to jenom můj názor. Já si myslím, že platy ve státní sféře jsou stále velmi nízké,“ hájila v rozhovoru pro iDNES.cz Maláčová to, že by platy ve veřejné sféře měly vzrůst od ledna příštího roku plošně o 10 procent, přičemž učitelům by se zvýšily o 15 procent. To je i pozice odborů, které by ale chtěly dosáhnout zvýšení platů už letos na podzim.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video