EU je nemocná, bruselské elity jsou odtržené od jednotlivých zemí, myslí si předseda Senátu Přemysl Sobotka.

EU je nemocná, bruselské elity jsou odtržené od jednotlivých zemí, myslí si předseda Senátu Přemysl Sobotka. | foto: Eva Kořínková, ČTK

Lisabonská smlouva je mrtvá, notovali si Sobotka a Klaus v Lánech

  • 125
Prezident Václav Klaus přijal na zámku v Lánech předsedu Senátu Přemysla Sobotku. Oba se shodli na tom, že další ratifikace Lisabonské smlouvy je zbytečná, pokud svůj postoj nezmění Irové. Ti dokument před časem odmítli v referendu. "S nadsázkou řečeno je smlouva mrtvá," uvedl po setkání Sobotka.

Václav Klaus získal na domácí politické scéně spojence. S předsedou horní komory Přemyslem Sobotkou se shodl na tom, že bez změny irského postoje není možné evropský dokument přijmout.

"Lisabonská smlouva má jeden obrovský problém a to je irské NE. Pokud Irové nepřijdou s jiným stanoviskem, do té doby považuji ratifikaci za předběžnou a zbytečnou. Nebude-li souhlas všech sedmadvaceti zemí, je tato smlouva neplatná," řekl Sobotka iDNES.cz.

Jakýkoli tlak na pokračování ratifikace by podle něj byl kontraproduktivní. "Ti, kteří dnes pokračují v ratifikaci, si neuvědomují, že z toho v tuto chvíli zbytečně dělají politikum. Pokud Irové nezmění svůj postoj, tak ratifikace skončila," dodal předseda Senátu.

.

Podle mého je, s nadsázkou řečeno, Lisabonská smlouva mrtvá, protože podle Vídeňské úmluvy k tomu, aby mohla vstoupit v platnost, je nutný souhlas s jejím zněním ve všech dvaceti sedmi členských zemích. Irové ale smlouvu odmítli. Takže i její eventuální ratifikace v českém parlamentu poté, až vydá svůj nález Ústavní soud, může být jen podmínečná a vázaná na to, zda Irové nějak přehodnotí svoje rozhodnutí.

Přemysl Sobotka

V Česku je smlouva právě na žádost horní komory v rukou ústavních soudců, kteří se zabývají otázkou jejího souladu s českým právním řádem. "I eventuální ratifikace smlouvy v českém parlamentu poté, až vydá svůj nález Ústavní soud, může být jen podmínečná a vázaná na to, zda Irové nějak přehodnotí své rozhodnutí," zdůraznil Sobotka.

Připomněl také, že v podobné situaci je i Německo, kde sice obě komory parlamentu smlouvu ratifikovaly, ale prezident ji nepodepsal, protože je dokument v daném okamžiku u německého ústavního soudu.

Podle předsedy Senátu by mohla vzniknout i jakási třetí smlouva, která by měla být jednodušší a přehlednější tak, aby byla přijatelná pro všechny členské státy bez výjimky.

Sobotka pobyl v Lánech při oficiální schůzce hodinu, pobyt si ale prodloužil o společný oběd s prezidentem. S hlavou státu se dotkl kromě Lisabonské smlouvy i českého předsednictví Evropské unii a také amerického radaru v Brdech.

České předsednictví podle Klause se Sobotkou není třeba přeceňovat. "Oba cítíme pocit určité střídmosti," vysvětlil Klaus postoj obou politiků. Shodli se ale, že předsednictví není jen úloha pro vládu, ale také pro parlament a prezidenta, protože všechny tři složky jsou součástí české zahraniční politiky.

Smlouvu o americké radarové základně v Brdech by měl Senát projednávat na přelomu letošního a příštího roku, prozradil také šéf horní komory.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video