Lidovci chtějí znovu jednat o zdravotnických reformách. Ilustrační foto

Lidovci chtějí znovu jednat o zdravotnických reformách. Ilustrační foto | foto: Michal Šula, MF DNES

Lidovci požadují další změny v reformě, jednat chtějí i o poplatcích

  • 16
Vláda včera schválila čtvrtý reformní zákon ministra zdravotnictví Tomáše Julínka a první balíček reformy teď míří do Sněmovny. Úspěch je ale velmi nejistý. Lidovci chtějí s koaličními partnery znovu jednat o další úpravě zákonů. Nesouhlasí zejména s úpravou potratů, mají ale i další připomínky.

KDU-ČSL se chce v koalici dohodnout i na osudu zdravotnických poplatků, řekl předseda Jiří Čunek po dnešním jednání lidoveckých zákonodárců s vedením strany. Jednání bylo bouřlivé. Za zavřenými dveřmi byla slyšet vzrušená a někdy i velmi hlasitá debata.

Kabinet schválil první část Julínkovy reformy, zákony o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách, o záchranné službě a o veřejném zdravotním pojištění. Zatímco první tři zákony přijala vláda již dříve, o novele jednala delší dobu a schválila ji až včera. - čtěte Vláda přijala Julínkovu novelu o pojištění, upravila ji podle lidovců

Lidovcům vadí také zákon o specifických zdravotních službách, který kromě potratů upravuje i asistované reprodukce nebo sterilizace. Podle Čunka nemá u lidoveckých poslanců "jednoznačně žádnou podporu".

"Křesťanští demokraté vždy hájí princip ochrany života, své námitky jsme předali již 28. března tohoto roku. Nemůžeme podpořit jakýkoli liberální návrh, který zasahuje do citlivých otázek ochrany života od početí do smrti," uvedl Cyril Svoboda.

Lidovci se obávají i takzvané potratové turistiky. V návrhu je totiž pasáž umožňující umělé přerušení těhotenství také občankám EU. Podle unijních pravidel mají nárok na stejné služby a péči jako Češky. KDU-ČSL ale navrhuje například to, že by ženy musely před zákrokem navštívit poradnu.

"Jsme přesvědčeni, že tuto otázku (potraty) můžeme s koaličními partnery ještě upřesnit a upravit tak, aby - řekněme - vyhovovala poslancům KDU-ČSL," řekl Čunek. Podle něj by se pak u zbývajících zákonů připomínky mohly ještě dodatečně vypořádat.

Ani včera schválená novela ale nemá u lidovců podporu, znamená podle nich omezení dosavadního rozsahu hrazené péče. Podle jejich zdravotnického experta Jiřího Carbola byla navíc přijata ve znění, podle kterého by standardy poskytování odborné zdravotní péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění stanovilo ministerstvo zdravotnictví.

"Ve skutečnosti by to znamenalo, že o tom, kolik budou pacienti připlácet za nadstandard, bude rozhodovat jediný člen vlády – ministr zdravotnictví. Byla by to neuvěřitelná koncentrace ekonomické moci v oblasti zdravotnictví do rukou jediného člověka, která je v systému veřejného zdravotního pojištění zcela nepřípustná," míní Carbol.  

Lidovci chtějí, aby se koaliční lídři ještě letos "s konečnou platností dohodli o poplatcích". Koalice se přitom před pár měsíci na návrhu zrušit placení u vybraných skupin už shodla. O záměru by lidovci nyní podle Čunka ale rádi dál diskutovali.

Všechny články k reformě zdravotnictví

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video