Cenu Arnošta Lustiga za statečnost převzal generál Karel Řehka. (16. května...

Cenu Arnošta Lustiga za statečnost převzal generál Karel Řehka. (16. května 2019) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Nejsem ideál odvahy, řekl generál Řehka. Stal se držitelem Lustigovy ceny

  • 15
Generál Karel Řehka převzal Cenu Arnošta Lustiga za odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost a stal se tak osmým nositelem této ceny. Čtyřiačtyřicetiletý Řehka, který v současné době působí v NATO jako zástupce velitele Mnohonárodní divize severovýchod, cenu vnímá jako ocenění vojáků své generace.

Sám se nepovažuje za prototyp člověka, který by naplňoval ideály odvahy, statečnosti, lidskosti a spravedlnosti. Udělení ceny označil za obrovské překvapení a ocenění si váží i proto, že výbor se rozhodl letos ocenit vojáka. „Je to obrovská čest pro armádu i pro mě osobně,“ řekl pro iDNES.cz Řehka. 

Podle generála lidé často zapomínají, že bezpečí a pohodlí nelze nárokovat. Největší Achillovou patou společnosti je podle něj šíření strachu a nenávisti. Dále pak znevažování toho, co máme. Za největší nebezpečí považuje lhostejnost lidí k tomu, co se děje kolem nás.

Řehka dále podotkl, že předchozí laureáti museli obstát v těžkých zkouškách a svádět každodenní boj. „Když se podíváte na nás, jsme z generace, která vše dostala, všechno jsme měli, nikdy jsme o nic nemuseli bojovat, žijeme v míru, nikdo nás nezabíjí, naše rodiny jsou v bezpečí, žijeme v blahobytu. V tomto směru se já nepovažuju za někoho statečného,“ řekl.

Řehka v minulosti stál v čele českých vojenských speciálních sil. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) ho při předávání ceny označil za symbol toho, čím chce Česká republika být – hrdou zemí, která dokáže spolupracovat a obhajovat své zájmy v celosvětovém měřítku. Poděkoval Řehkovi za reprezentaci země v zahraničí. „Díky němu jsme ve světě bráni vážně jako spojenci,“ uvedl a dodal, že postavit se umí Řehka doma i těm, kteří chtějí společné hodnoty zpochybňovat.

Šéf české diplomacie také připomenul, že Řehka ve známost i nevojenské veřejnosti vstoupil ostrou kritikou bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), který se v době úmrtí českých vojáků v Afghánistánu vyslovil pro ukončení tamní alianční mise. Řehka se k záležitosti již nechce vracet, diskusi o misích ale obecně považuje za potřebnou.

Osmý oceněný

gen. Karel Řehka

Vystudoval vojenské gymnázium v Opavě a Vysokou vojenskou školu pozemního vojska ve Vyškově. 

Absolvoval roční důstojnický kurz ve Velké Británii nebo prestižní kurz rangers v USA. 

Zúčastnil se misí na Balkáně a v Afghánistánu. 

V české armádě působil u 601. skupiny speciálních sil generála Moravce, které od roku 2010 vedl. 

Od listopadu 2014 stál v čele Ředitelství speciálních sil ministerstva obrany.

Prestižní ocenění založila Česko-izraelská smíšená obchodní komora a Řehka se ve čtvrtek stal osmým nositelem Lustigovy ceny. Před ním ji získali například pražský biskup Václav Malý, hlasatelka Kamila Moučková, válečný veterán a novinář Bedřich Utitz či spisovatel Jiří Stránský.

Podle předsedy Výboru Ceny Arnošta Lustiga a přednosty kardiocentra IKEM Jana Pirka je důležité si uvědomit, že jsou tady lidé, kteří se nás snaží chránit. „Je to signál mladé generaci, aby si uvědomila, že to, že žijeme bez válečných konfliktů, v míru a blahobytu, není samosebou. A že jsou lidé, kteří proto, abychom byli demokratický stát, museli nasadit život,“ řekl Pirk na předávání. 

Dále je podle něj nutné si uvědomit, že v české společnosti nežijí pouze hrdinové z druhé světové války nebo protikomunistického odboje.

„Chtěli jsme ukázat mladé generaci, že mezi námi žijí takoví frajeři, že by si z nich měli brát příklad,“ řekl o Řehkovi, který podle něj splňuje všechny čtyři kritéria ceny. Řehku označil za symbol moderního vojáka. Zároveň chtěl podle něj výbor ukázat, že bezpečí Česka není zadarmo.

„Pan generál je extrémně skromný, ale na druhé straně je to člověk, který umí jako generál dělat správná rozhodnutí,“ dodal na závěr.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video