Radovan Krejčíř zařizoval přes svého přítele i nákupy v cizině.

Radovan Krejčíř zařizoval přes svého přítele i nákupy v cizině. | foto: Jaroslav Kmenta, MF DNES

Krejčíře jen těsně minulo vyhoštění ze Seychel

  • 90
Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř jen o vlásek unikl letos v lednu zatčení a pak i vyhoštění ze Seychel. Svěřil se s tím Krejčířův přítel a podnikatel Petr Hrubý. Ten je už třináctý den ve vazební věznici na pražské Pankráci.

Petr HrubýHrubý ve středu ve vězení poskytl MF DNES rozhovor. Je to vůbec poprvé, co tento nejbližší Krejčířův spolupracovník promluvil.

Hrubý pobýval s Krejčířem na Seychelách celých dvacet měsíců, tedy od léta 2005, kdy na souostroví Krejčíř utekl před stíháním za údajnou přípravu vraždy celníka a za miliardové podvody.

Hrubý ve středu poprvé vysvětlil, co se ve skutečnosti v lednu na Seychelách odehrálo, proč musel zemi opustit a proč je nyní ve vazbě. "Všechno způsobil takový malý incident. Radovan se se svým vozem jednou otáčel a nechtěně vjel na cizí pozemek. Člověk, kterému pozemek patřil, se naštval, oznámil to policii a bezdůvodně Krejčíře obvinil, že mu vyhrožoval podpálením domu," řekl Hrubý.

"Pro Radovana si pak přijela policie. A to jsem hned věděl, že bude problém, protože Radovan měl u sebe doma pistoli. Kdyby ji u něho našli, dostal by se do vážných potíží. Neměl na ni zbrojní průkaz,“ dodal.

Hrubý tvrdí, že proto ihned odjel do Krejčířovy vily, pistoli tam vzal a odvezl ji do svého domu. "K mému překvapení přijela policie udělat domovní prohlídku nejdřív ke mně. A pistoli našla. Byl jsem na tři dny zadržen a spustilo se vyšetřování. Jenže když jsme policistům řekli, že pistoli půjčil Radovanovi sám syn seychelského prezidenta, aby mohl chránit svou rodinu, policie to dál nevyšetřovala. Prezidentova syna samozřejmě nikdo vyšetřovat nebude, a tak to nakonec skončilo tím, že mě vyhostili," řekl Hrubý.

"Sebrali mi fotky ze Seychel"
Toho seychelská policie doprovodila na letiště, koupila mu letenku a poslala 2. března do Prahy. Tady se Hrubý dva týdny zcela volně pohyboval. V sobotu 17. března ho přímo na ulici v Praze na Chodově zatklo speciální komando.

Hrubého totiž už od roku 1999 vyšetřuje policie pro údajný milionový daňový a celní podvod. Ve vazbě je oficiálně proto, aby nemohl utéct. Hrubý je však přesvědčen, že ho policie drží ve vězení neoprávněně a kvůli úplně něčemu jinému.

"Chtějí, abych jim řekl vše o Krejčířovi. Mimo záznam se mě vyptávali, jestli Krejčíř cestoval ze Seychel, jak tam dostává peníze, kdo jsou jeho známí, kdo za ním jezdí. Já samozřejmě nic nevím, což jsem jim i řekl. Je to nezákonné a podal jsem proti tomu už stížnost. Takhle to prostě nejde. Dá se jít na pivo, popovídat si, ale způsob, kdy mě dají do vazby a řeknou: mluv, to je nevídaný. Je to na podraz," řekl Hrubý.

"Při zatčení mi sebrali počítač, fotoaparát, ve kterém byly fotky ze Seychel, zápisník, telefon. Prostě věci, které vůbec nesouvisejí s daňovým případem z roku 1999. Je to jen záminka k tomu, aby mě donutili vypovídat o Krejčířovi. Vyptávali se mě, co vím o zmizení Krejčířova otce Lamberta a jestli v tom není zapleten příbramský podnikatel Jaroslav Starka," sdělil Hrubý.

Mluvčí policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanka Kosinová uvedla, že Hrubého verze není pravdivá. "Nemohu k tomu poskytnout bližší informace. Mohu jen říct, že výslech pana Hrubého ještě neproběhl," řekla.

Od Krejčíře ke Grossovi
Hrubého nyní obhajuje vlivný advokát Eduard Bruna. Mimochodem Bruna je právním zástupcem obviněného vicepremiéra Jiřího Čunka. Ale co je důležitější: v Brunově kanceláři pracuje jako koncipient expremiér Stanislav Gross.

Ten přitom patří mezi úhlavní nepřátele Krejčíře. Krejčíř Grosse dokonce před rokem obvinil, že od něj v roce 2002 přijal tajný sponzorský dar ve výši šedesáti milionů korun.

"Nevěděl jsem, že u Bruny pracuje Gross. Ale věřím, že mi pomůže. Nejsem nepřítelem Grosse," řekl Hrubý. "Pan Gross si tu dělá svou práci. Do kauzy pana Hrubého nebude nijak zasahovat," uvedl Bruna.

Podivné okolnosti
Rozhovor MF DNES s Hrubým proběhl za zvláštních okolností. Přestože Hrubý není ve vazbě kvůli tomu, že by mohl ve své kauze ovlivňovat svědky, státní zastupitelství nejdříve s návštěvou nesouhlasilo.

Hrubý má jen útěkovou vazbu, což návštěvy umožňuje. Šéf vazební věznice tak nakonec napodruhé i přes nesouhlas státního zastupitelství žádosti o rozhovor vyhověl.

Nuceným odletem Hrubého přišel Krejčíř o klíčového spolupracovníka. Krejčíř, na něhož je vydán zatykač, se nemůže ze Seychel vzdálit. Na ostrovech ho chrání tamější občanství. Hrubý tak pro uprchlíka zajišťoval i nákupy důležitých věcí v cizině.

"Jsem Radovanův kamarád, dělal jsem tam, co bylo potřeba, často jsem i cestoval," řekl Hrubý.

České zpravodajské služby stále čekají, až Krejčíř udělá nějakou chybu, aby ho ze Seychel mohly dopravit zpět do Prahy.

"Myslím, že se jim to nepodaří. Pan Krejčíř není tak hloupý, aby se dal zavřít. To by ho musel leda někdo sbalit a násilím odvézt. Jeho IQ je tak vysoké, že nevěřím, že udělá chybu," řekl Hrubý.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video