Předseda SPD Tomio Okamura | foto: Jakub Stadler, MAFRA

Schengen nefunguje, řekl Okamura k obnovení kontrol mezi Českem a Slovenskem

  • 153
Ministr zahraničí Jan Lipavský označil obnovení hraničních kontrol mezi Českem a Slovenskem za nevyhnutelné. „Hraniční kontroly mě netěší, ale musíme reflektovat realitu. Kdybychom nezavedli opatření, bylo by to nezodpovědné a mělo by to mezinárodní přesahy,“ řekl Lipavský. Šéf SPD Tomio Okamura mluví o selhání schengenského systému Evropské unie.

„Je nevyhnutelné zavedení této kontroly,“ hájil v úterý ve Sněmovně dočasné obnovení kontrol na hranicích mezi Českem a Slovenskem šéf české diplomacie za Piráty Jan Lipavský.

Hraniční kontroly mezi Českem a Slovenskem budou obnoveny v noci ze středy na čtvrtek, zatím na deset dnů. Podle ministra vnitra Víta Rakušana je velká část migrantů původem ze Sýrie a Česko je pro ně jen tranzitní zemí, protože se snaží dostat do Německa.

SPD chce převést v rozpočtu 200 milionů na posílení ostrahy česko-slovenské hranice

„Situaci na hranici vláda dlouhodobě nezvládá,“ řekl poslanec SPD Radek Koten. Ve čtvrtek při projednávání novely státního rozpočtu na letošní rok navrhne přesun 200 milionů korun právě na posílení ostrahy česko-slovenské hranice. Peníze chce převést z kapitoly Všeobecná pokladní správa.

„Bohužel se ukázalo, že veškerá evropská, spíš unijní řešení nefungují,“ prohlásil Koten. Vláda podle ně zareagovala pozdě. „Jen doufáme, že ten problém nebude eskalovat,“ řekl Koten.

„Evropský systém a Schengen nefunguje,“ řekl v reakci na rozhodnutí vlády o obnovení kontrol mezi Českem a Slovenskem předseda SPD Tomio Okamura. „Je to selhání ministra vnitra Víta Rakušana,“ opřel se do ministra vnitra.

Neprosadil ale, aby poslanci na program jednání schůze zařadili bod nazvaný selhání ministra vnitra při migrační vlně. Spolu s poslanci SPD pro to hlasovala většina přítomných poslanců ANO.

„My to rozhodnutí podporujeme, ale je to pozdě,“ řekl k rozhodnutí vlády o obnovení kontrol na česko-slovenské hranici poslanec ANO Jaroslav Bžoch, jeden z patnácti poslanců hnutí, kteří se při hlasování o návrhu Okamury zdrželi hlasování a k návrhu SPD se nepřidali.

Erdogan pouští do Evropy Syřany, řekl Rakušan

Situaci na česko-slovenské hranici chtěla opozice ve Sněmovně projednávat již na začátku září. Navrhl to bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček za ANO.

„Rozhodně se nebráním tomu, abychom tuto debatu otevřeli na půdě Sněmovny,“ reagoval 6. září ministr vnitra Vít Rakušan. Prohlásil tehdy, že se musí nejdříve sejít se slovenským a pak i s bavorským ministrem vnitra a že pak je připraven za vládu poslance informovat.

„Erdogan v téhle chvíli před prezidentskými volbami z území Turecka pouští Syřany, kteří tam dlouhodobě po dohodě na evropské úrovni byli,“ řekl na začátku září poslancům ministr Rakušan.

„Evropská unie Turecku platila nemalé finanční prostředky, ta dohoda pozbyla platnosti a prezident Erdogan otvírá cestu do Evropy,“ prohlásil ministr vnitra. Proto jsou podle Rakušana z devadesáti procent migranti Syřani z Turecka.

Přímý přenos z jednání Sněmovny:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video