Hrozba nových otřesů Japonce neděsí, staré domy strhli sami, říká diplomat

  14:31aktualizováno  14:31
Nejnovější zpráva o tom, že Japonsku vbrzku hrozí silné zemětřesení, nechala ředitele Českého centra v Tokiu Petra Holého klidným. Japonci jsou na takové informace zvyklí, řekl v rozhovoru iDNES.cz. Zároveň ale dodal, že výstrahu před zemětřesením lidé berou vážně.

Osvětlená rozhledna a vysílač Tokyo Tower v japonské metropoli | foto: AP

Řeší nejnovější zprávy o hrozbě velkého zemětřesení v Tokiu japonská média? Jak často se takové zprávy objevují?
Prolétlo to mnoha televizními stanicemi i novinami. Samozřejmě ale zpráv o tom, že se v oblasti Velkého Tokia očekává nějaké silnější zemětřesení, je mnoho. Nejen v souvislosti s velkým zemětřesením z loňského března (čtěte, jak vypadalo březnové zemětřesení v roce 2011), ale i s dávnějšími zemětřeseními.

Petr Holý

Petr Holý, ředitel Českého centra v Tokiu

Ředitel Českého centra v Tokiu Petr Holý. Foto Karel Cudlín

Do Japonska odjel studovat v roce 1998. V současnosti působí jako ředitel Českého centra v Tokiu a první tajemník českého velvyslanectví v Japonsku.

 "Na zemětřesení si člověk nezvykne asi nikdy. Vždy mě rozesmějí poznámky přátel, co přiletí a odjíždějí se slovy, že žádné zemětřesení nezažili. Je lepší ho nezažít," říká.

Od velkého zemětřesení z roku 1923, při kterém zemřelo nejméně 143 tisíc lidí, se podobné varovné zprávy objevují často. Nejsou z nich Japonci otupělí?
Myslím, že každá taková zpráva je alarmující. Ale zejména po tom největším zemětřesení z loňska jsou na ně Japonci zvyklí, o zemětřeseních se tu každou chvíli mluví. Prvního září, na výročí zemětřesení z roku 1923, se každý rok koná cvičení k upevnění návyků, co dělat při velkém zemětřesení. O tom, že by byli otupělí, mluvit nejde.

Takže při podobných zprávách lidé nevykupují zásoby z obchodů a podobně.
Rozhodně ne. Popovídají si o tom přátelé mezi sebou - slyšel jsi? zase mluvili o zemětřesení - a pak jsou tu ta zářijová cvičení.

Jak vypadají?
Je několik typů, nejznámější je asi ten, že vás vezmou na trenažér, který uvnitř vypadá jako obyčejná místnost - je tam stůl, televize... Obsluha může nastavit různé typy zemětřesení, je to nepříjemný pocit. Jako cizinci, co jsme v Tokiu, máme povinnost to cvičení každoročně absolvovat.

Vědci říkají, že četnost slabších otřesů od ničivého zemětřesení loni v březnu výrazně stoupla. Skutečně to je v posledních měsících poznat, nebo se do těch čísel započítaly i následné otřesy po březnovém zemětřesení?
Bezprostředně po zemětřesení 11. března bylo těch otřesů kolem síly 5 bezpočet. Pokud byste si nedělal čárky, tak byste nevěděl, kolikrát se země zatřásla. V poslední době v Tokiu nijak zvlášť víc zemětřesení cítit není, 1. ledna bylo jedno s epicentrem poblíž blízkých ostrovů Izu, asi před dvěma dny bylo ve Fukušimě, zhruba o síle 5,1. To už v Tokiu cítit bylo.

Co by se stalo, kdyby Tokio bylo v epicentru zemětřesení o síle 7, tedy na dolní mezi onoho vědci předvídaného velkého zemětřesení?
Budovy z osmdesátých let a novější by otřesy měly vydržet, moderní architektura je taková, aby otřesy přečkala jen s malými újmami. V japonské společnosti je velký apel na to, aby lidé, kteří žijí v domech staršího data, svá obydlí renovovali či zbourali a postavili nové. Je praxí, že domy starší 50 let jsou strženy a nahrazeny novými, a to na náklady majitele stavby. Může to dohánět k šílenství ochránce starší architektury, ale tady památková péče prakticky neexistuje. Pominu-li sakrální architekturu, tak budovy např. ze dvacátých a třicátých let už neuvidíte.

Projevily se v Tokiu nějaké konkrétní zkušenosti z posledního velkého zemětřesení u Fukušimy? Konkrétně v organizaci záchranné služby, hasičů a podobně.
Globálně byly určitě mnohé mezery, co se týče příjmu humanitární pomoci ze zahraničí, ale to jsou věci, o kterých se moc nemluví. Japonci se koncentrují hlavně na obnovu postižených oblastí. Kdybyste tam teď přijel, tak byste až na pár ještě neodklizených trosek nepoznal, co se tam stalo.

Dá se také spoléhat na to, že když nějaké nebezpečí postihne všechny, Japonci nebudou rabovat, ale naopak si pomůžou. Po předchozím zemětřesení, kdo mohl, napsal na dveře - "voda teče, přijďte si nabrat". V tomhle jsou národ, od kterého bychom se mohli učit.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Do konce prázdnin bude teplo, mírně se ochladí až na začátku září

Tropické teploty přilákaly lidi ke koupání na jezu v Jizeře v Přepeři u...

Podle dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude konec srpna teplý. Průměrná teplota v příštím...

Jak vzpomíná na rok 1989? Hostem Rozstřelu bude písničkář Jaroslav Hutka

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

Jeho písničky se staly jedním ze symbolů sametové revoluce. Hostem Rozstřelu bude písničkář, ale také prozaik, básník a...

Koupání bez chemie. Podívejte se, jaké jsou koupací biotopy ve vašem kraji

Koupací biotop Malvíny v Třešti

Koupací biotopy jsou u nás stále populárnější. Návštěvníky láká hlavně přírodní úprava vody, díky které se nemusí do...

Advantage Consulting, s.r.o.
BUSINESS CONTROLLER FOR DIGITALIZATION

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 80 000 - 100 000 Kč

Najdete na iDNES.cz