Grossova poradce odposlouchávala BIS

  • 15
Dva velmi blízcí spolupracovníci premiéra byli odposloucháváni. Grossův mediální poradce Andrej Surňak a bývalý ředitel NBÚ Tomáš Kadlec byli podezřelí, že se podíleli na falšovaných bezpečnostních prověrkách.

Tajná služba je se souhlasem soudu odposlouchávala před čtyřmi lety.

Její zprávu si nyní vyžádá policie, která se minulý týden začala podezřelými prověrkami zabývat. Surňak toto podezření odmítl, Kadlec se k tomu nevyjádřil.

Věděli to Zeman i Špidla
BIS tenkrát informovala bývalého premiéra Miloše Zemana a místopředsedu vlády Vladimíra Špidlu o nestandardních způsobech vydávání bezpečnostních prověrek.

Kvůli politické citlivosti celého případu se však obsah zprávy do detailů neřešil. Zpráva leží na Úřadu vlády dodnes. Některé informace přitom poukazovaly dokonce na kriminální činy.

"Mohu potvrdit jen to, že BIS ve spolupráci s Vojenským obranným zpravodajstvím zpracovala informace určené tehdejšímu premiérovi Miloši Zemanovi. Zpráva poukazovala na vážné nedostatky v práci NBÚ. Obsah zprávy byl znám i místopředsedovi vlády Vladimíru Špidlovi," řekl MF DNES bývalý ředitel BIS Jiří Růžek.

Policie: Dejte nám tu zprávu
Policie nyní chce obsah zprávy znát. "Nikdy jsme tu takový podnět od BIS neměli. Zprávu si určitě vyžádáme," uvedl důstojník policejního prezidia.

Čeho konkrétně se Surňak a Kadlec dopustili, odmítl Růžek říct, protože zpráva je stále tajná. Na otázku, proč BIS nepředala informace i policii, však Růžek uvedl: "Adresátem byl přímo premiér, který ze zákona odpovídá za NBÚ a jejího ředitele."

Nic o tom nevím, říká Gross
Reakci expremiéra Zemana se nepodařilo získat, protože je v zahraničí, a Vladimír Špidla odmítl případ komentovat. Současný premiér Stanislav Gross prohlásil, že o zprávě BIS vůbec nic neví.

Podle informací MF DNES nasadila tajná služba odposlechy celkem na osm lidí. Z NBÚ to byl ještě tehdejší bezpečnostní ředitel Martin Hejl. K jeho aktivitám zpracovala BIS dokonce zvláštní zprávu.

Na kšefty s prověrkami ukázala už BIS

Policie začala minulý týden vyšetřovat podnět organizace Růžový panter, která mapuje korupci. Ta policii upozornila na někdejšího šéfa NBÚ Tomáše Kadlece a jeho bezpečnostního ředitele Hejla, kteří údajně stojí za zmanipulováním některých prověrek.

BIS: Prověrky za peníze
Policie je však rozhodnuta prověřit i další podezření, která v souvislosti s bezpečnostními prověrkami padla. "Je to vážná věc," řekl MF DNES zdroj z policejního prezidia, který je o případu informován.

Tajná služba BIS už v roce 2001 varovala, že způsob, kterým může NBÚ posuzovat bezpečnostní rizika, je zneužitelný. BIS tvrdí, že NBÚ dokonce vydával prověrky ze známosti či na politickou objednávku, a v některých případech zaznamenala dokonce i podezření, že se za vydání prověrky nabízely peníze.

Ve zprávě, kterou BIS zpracovala, jsou některé konkrétní případy, kdy byla prověrka podle ní vydána za nestandardních podmínek. "BIS v jednom případě poukázala na případ představitele ministerstva obrany, který dostal prověrku protizákonně, protože neměl čisté lustrační osvědčení," řekl MF DNES zdroj z Úřadu vlády.

"BIS také upozornila na případ osmnácti diplomatů, kteří byli prověřeni na stupeň přísně tajné pro práci v NATO, ale jejich prověrku provedla jen rozvědka, která neměla dostatek kvalitních informací," uvedl zdroj.

Mezi diplomaty, kteří byli takto povrchně prověřeni, byli například bývalý náměstek ministra zahraničních věcí Oto Pick a velvyslanec při NATO Karel Kovanda. BIS ústy svého mluvčího Jana Šuberta oznámila, že "služba veřejně nesděluje, jaké zprávy předává vládě". Existenci zprávy však potvrdil bývalý ředitel BIS Růžek.

Když na přelomu let 2000 a 2001 získala BIS signály i o tom, že se s bezpečnostními prověrkami snaží někteří lidé obchodovat, dostala povolení k odposlechu všech klíčových osob, které byly spojeny s Kadlecem a Hejlem.

Celkem bylo odposloucháváno osm lidí včetně Andreje Surňaka, jehož jméno figuruje v spisech BIS proto, že ho někteří lidé označovali za člověka, který se jim svěřoval, že má v NBÚ velmi dobré přátele."Nikdy jsem do prověrek nezasahoval," tvrdí Surňak.

Hejl: Nic zlého jsem nedělal
Hejl, který z NBÚ odešel v roce 2002, nechtěl říct, o čem se se Surňakem bavil. "Jestli mi někdo poslouchal telefon a já jsem si tam se svým kolegou nebo známým dělal legraci, to přece není nic špatného," uvedl. Kadlec, který je nyní šéfem státního podniku Čepro, odmítl případ komentovat.

Největší pozornost zatím vyvolaly prověrky bývalého náměstka policejního prezidenta Václava Jakubíka, šéfa poslanců ČSSD Petra Ibla a exšéfa Úřadu vlády Pavla Přibyla. Odborníci se pozastavovali nad tím, jak mohla být těmto lidem vydána prověrka, když v minulosti podnikali s bývalými důstojníky StB.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video