Dva poslanci jsou proti zvýšení poplatků

  • 24
Chce-li vládní koalice splnit svůj cíl a zvednout České televizi její příjmy, bude to od jejích lídrů ještě vyžadovat nemalé přesvědčovací úsilí. A to ve vlastních řadách. Úterní, druhé čtení zákona o poplatcích ve sněmovně totiž ukázalo, že ani tentokrát nemusí projít.

Proti dohodě se stavějí minimálně poslanci Taťána Fischerová (US-DEU) a Vladimír Laštůvka (ČSSD). A vyšší poplatky nepodpoří ani nikdo z KSČM a ODS. Koalice tak nutně potřebuje všechny své poslance.

Většina koalice zatím byla schopna shodnout se na modelu, podle nějž by poplatky postupně do roku 2010 ve třech krocích stouply až na 155 korun měsíčně. Do stejné doby by ČT zcela přišla o reklamu.

Poprvé by se přitom poplatky měly zvednout letos v červenci: na 100 korun. Podruhé by to bylo v červenci 2007 - na 135 korun. Platily by je - zjednodušeně řečeno - povinně všechny domácnosti, tedy i ty bez televize.

Za neplacení, které by šlo snadno zkontrolovat díky porovnání se státními databázemi, by hrozila až patnáctitisícová pokuta. "Chci opravdu vidět, jestli už ČT hospodaří lépe," říká poslanec Laštůvka.

"Jestli ji náhodou stále nevysávají jisté elitní skupiny, které kážou vodu a pijí víno." Koho má na mysli, odmítá Laštůvka vysvětlit. Laštůvkovi však, stejně jako Fischerové, vadí i postupné vymizení reklamy z ČT.

"Posílilo by to jen moc jedné skupiny," tvrdí Fischerová v narážce na komerční televize, které za konec reklamy na ČT mocně lobbují. O celém zákoně se bude definitivně hlasovat ještě na této schůzi sněmovny.

Kdo má podle vlády platit za ČT?

• poplatky za televizi by platila každá domácnost

• úřady by placení mohly kontrolovat v databázích

• pokud by domácnost neplatila, hrozila by jí pokuta až 15 000


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video