Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Koťátko, iDNES.cz

O dávkách na školní pomůcky lidé nevědí, zjistil ombudsman Křeček

  • 22
Rodiče nezaopatřených dětí mnohdy neví o možnosti získat mimořádnou pomoc od státu na zaplacení nákladů souvisejících se vzděláním. Vyplývá to z výzkumu ombudsmana Stanislava Křečka, o kterém v pátek Kancelář veřejného ochránce práv informovala v tiskové zprávě.

Podle ombudsmana se navíc informovanost rodin o dávkách a také šance je získat liší napříč kraji. Vyzval proto ministerstvo práce a sociálních věcí, aby sjednotilo při schvalování žádostí metodiku úřadů. Podle mluvčí Úřadu práce ČR Kateřiny Beránkové každou situaci vyhodnocují individuálně.

Rodiče se zadlužují kvůli školním potřebám, začátek roku vyjde na tisíce

„Z analýzy úřadů práce za období srpen až září vyplývá, že například v Jihomoravském kraji podali rodiče 1111 žádostí, zatímco v Praze jen 128. Jihomoravským žadatelům úřady vyhověly v 97 procentech případů, v Praze pouze 46 procentům a v Karlovarském kraji 41 procentům,“ vyčíslila mluvčí kanceláře Iva Hrazdílková.

Neinformovanost chce ombudsman vyřešit důslednějším poučováním o možnosti dávky čerpat a dostupnosti formulářů žádostí na kontaktních pracovištích. Rozdíly ve schvalování žádostí sjednocením metodiky.

Beránková uvedla, že lidé potřebné informace mají. „Jsou k dispozici na našem webu, facebookovém profilu a klientům je úředníci sdělují. Dávky schvalují na základě celkového zhodnocení individuální situace žadatele a odůvodnitelnosti konkrétního výdajů. Posuzují příjmy a celkové sociální a majetkové poměry rodiny. Berou zřetel i na problematiku začlenění dítěte do dětského kolektivu a přihlíží i k aktuálním cenám konkrétních školních pomůcek v dané lokalitě,“ řekla.

Očekávaný výdaj

Nejčastějším důvodem pro částečné nebo úplné zamítnutí o pomoc je podle ombudsmana sdělení úřadu práce, že se nejedná o neočekávaný výdaj, ale naopak je třeba s ním počítat. „Takový důvod je nepřípustný. Chceme, aby děti řádně plnily školní docházku, získaly vzdělání jako základ budoucího pracovního uplatnění a začlenily se do společnosti. Nejde přitom jen o ně, ale do budoucna tím získá celá společnost,“ sdělil Křeček.

Žadatelům doporučil, aby se v případě zamítnutí žádosti z nesprávného důvodu bránili. Mezi takové důvody patří argument, že se žadatel nesnaží o zvýšení příjmu vlastním přičiněním, že má dítě pomůcky z předchozího roku, i když si to úřad neověří. Dalším argumantem je, že se má na výdajích podílet i druhý rodič, ale úřad si neověří, zda je toho schopen.

Ombudsman dále požádal ministerstvo (práce a sociálních věcí), aby zvážilo přijetí právní úpravy, která zjednoduší finanční podporu dětí z nízkopříjmových rodin například poskytováním určité paušální částky na školní pomůcky.

Rodiče dětem kupují učebnice ze svého. Ty školní jsou často jako salát

„Takový důvod je nepřípustný. Chceme, aby děti řádně plnily školní docházku, získaly vzdělání jako základ budoucího pracovního uplatnění a začlenily se do společnosti. Nejde přitom jen o ně, ale do budoucna tím získá celá společnost,“ sdělil Křeček.

Žadatelům doporučil, aby se v případě zamítnutí žádosti z nesprávného důvodu bránili. Mezi takové důvody patří argument, že se žadatel nesnaží o zvýšení příjmu vlastním přičiněním, že má dítě pomůcky z předchozího roku, i když si to úřad neověří. Dalším argumentem je, že se má na výdajích podílet i druhý rodič, ale úřad si neověří, zda je toho schopen.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video