Graf preferencí

Graf preferencí - Poslední průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění přinesl veliké překvapení. Pokud by se nyní konaly volby do sněmovny, vyhrála by je podle CVVM vládnoucí ČSSD s 22 procenty hlasů. Až druhá by skončila v posledních průzkumech dosud vedoucí Čtyřkoalice, kterou by volilo 21 procent lidí. ODS by pak podle získala 20 procent hlasů. Čtvrtá KSČM má podle květnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění 15 procent příznivců (18. května 2001). | foto: iDNES.cz

CVVM: Volby by vyhrála ČSSD

  • 3
Poslední průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění přinesl překvapení. Volby do sněmovny by totiž dnes vyhrála vládnoucí ČSSD s 22 procenty hlasů. Až druhá by skončila v posledních průzkumech dosud vedoucí Čtyřkoalice, kterou by volilo 21 procent lidí. ODS by pak získala 20 procent hlasů.

Čtvrtá KSČM má podle květnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění 15 procent příznivců.

Podle výsledků průzkumu se u sociální demokracie projevila vzestupná tendence. V březnu se pro ni vyslovilo jen 16 procent dotázaných, v dubnu 18 procent a v květnu už 22 procent.

U ODS a KSČM je situace poměrně stabilní, naopak počet čtyřkoaličních příznivců klesal z březnových 25 procent na 23 v dubnu a 21 procent v květnu.

Podle STEM vede Čtyřkoalice
Výsledky průzkumu se poněkud liší od šetření, které tento týden zveřejnilo Středisko empirických výzkumů. Podle něj by volby vyhrála Čtyřkoalice, které by dalo hlas téměř 26 procent lidí.

Občanští demokraté s 22 procenty preferenčních hlasů ztrácejí na vedoucí Čtyřkoalici asi čtyři procenta. Hlasovací lístek s kandidáty ČSSD by do volební urny podle STEM vhodilo asi 21 procent občanů a komunisty by volilo téměř 17 procent lidí.

ČSSD podporují hlavně méně vzdělaní
Sociální demokracie má podle CVVM častější podporu mezi dělníky, manuálně pracujícími a lidmi s neúplným středním vzděláním.

ODS je atraktivní zejména pro dotázané s dobrou životní úrovní a voliče s vyšším vzděláním. Silné pozice má také u podnikatelů, zaměstnanců v jiných než dělnických profesích, lidí vysoce kvalifikovaných, duševně pracujících a studentů.

KSČM tradičně oslovuje zejména důchodce, voliče se špatnou životní úrovní a dotázané s nižším vzděláním. Mezi voliči KDU-ČSL jsou výrazněji zastoupeny ženy, Moravané a lidé starší 60 let. U Unie svobody byla zaznamenána častější podpora mezi lidmi s dobrou životní úrovní.

Předpokládaná volební účast se podle analytiků příliš nemění. V březnu počítalo s účastí ve volbách 65 procent dotázaných, v dubnu 64 procent a v květnu by šlo volit 67 procent respondentů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video