Cizinecká policie prezentovala v Praze novou techniku, kterou používá při...

Cizinecká policie prezentovala v Praze novou techniku, kterou používá při plnění úkolů souvisejících s ochranu státních hranic (17. září 2021) | foto: ČTK

Masivní migrační vlna se nečeká, přesto hranice brání technika za 400 milionů

  • 60
Lustrační kufry, detektory tlukotu srdce či schengenbusy. To všechno má k ochraně státních hranic cizinecká policie k dispozici. Od roku 2015, kdy v Evropě vypukla migrační krize, investoval stát do nákupu nové techniky téměř 400 milionů korun. Nové prostředky v pátek představili ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a šéf cizinecké policie Milan Majer.

„V roce 2015, kdy nás migrační vlna překvapila, jsme neměli skoro nic. Cílem je, aby se tato situace neopakovala,“ uvedl Hamáček. Vnitro podle něj pravidelně aktualizuje tzv. typové plány pro případ migrační krize.

„V případě potřeby jsme schopni de facto okamžitě zavést hraniční kontroly,“ řekl. Policisté sledují vývoj na migračních trasách ve spolupráci s rozvědkou. „Zatím nejsou žádné signály, že by se sem blížila nějaká masivní migrační vlna,“ doplnil ministr.

Ministerstvo vnitra následně upřesnilo, že do nové techniky cizinecké policie investovalo celkem 380,5 milionu korun. Částka zahrnuje skoro stovku vozidel včetně terénních eskortních vozů a tisíce kusů další techniky a vybavení.

Pravidelná cvičení na hranicích se Slovenskem

Majer dodal, že od roku 2015 provedla cizinecká policie osm cvičení na státních hranicích, a to společně s armádou, hasiči a celní správou. „Situace je stabilizovaná a jsem přesvědčen, že ji máme pod kontrolou. Máme připravena registrační místa, kdyby byl větší počet migrantů najednou,“ popsal. 

12. srpna 2021

„Od loňského roku pravidelně monitorujeme slovenskou hranici, máme zde bezpečnostní opatření, protože právě slovenská hranice je v současné době zásadní ke vstupu na území České republiky,“ dodal.

Další cvičení na hranicích se uskuteční koncem září na jižní Moravě. Kontroly si navíc Česko vyzkoušelo v praxi i při koronavirové pandemii.

Nová zařízení odhalí i tlukot srdce

Mezi nově zakoupené vybavení patří vůz s termovizí, která dokáže v noci rozpoznat přítomnost člověka až na desetikilometrovou vzdálenost a na čtyřkilometrovou vzdálenost už podle Majera určí, zda je sledovaným objektem muž či žena.

Lustrační kufr porovnává elektronický čip z předloženého cestovního dokladu s realitou – obdobně jako při kontrolách na letištích vyhodnotí srovnáním fotografie a otisků prstů, zda je člověk, který pas předložil, jeho oprávněným držitelem. 

„Pokud na jakémkoliv úseku státní hranice zachytíme cizince, můžeme ho okamžitě ztotožnit a zjistit, zda takový člověk už nemá požádáno o azyl v nějakém státě EU,“ upozornil Majer. Při případném dočasném znovuzavedení kontroly hranic by tyto mobilní kufry mohly plně nahradit systém hraniční kontroly.

Padělané doklady - občanské průkazy, cestovní pasy či technické průkazy vozidel - zjistí pojízdné pracoviště cizinecké policie nazvané schengenbus, které má mikroskop, termokamery či světlomety k nasvícení okolního prostoru v noci. Detektory tlukotu srdce zase umí odhalit, zda se v nákladním voze ukrývá člověk, aniž by bylo nutné vozidlo otevírat.

Na pomoc posílají peníze i lidi

Česká policie v prvním pololetí letošního roku odhalila při nelegální migraci 5430 lidí, což byl meziročně více než dvojnásobek. Rozdíl ovlivnila opatření namířená proti šíření pandemie koronaviru.

Česko přispívá i k ochraně vnějších hranic EU před migranty. Vnitro poslalo od roku 2015 na pomoc do zahraničí 1,1 miliardy korun. Peníze putují do problémových regionů, ale také na boj proti pašeráckým skupinám na Balkáně. 

Součástí pomoci je i vysílání policistů do Severní Makedonie, Srbska či Slovinska. Česko takto od roku 2015 vyslalo 2054 policistů, další poskytlo v rámci Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž Frontex.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video