Peter Paul Rubens: Umučení sv. Tomáše (1638)

Peter Paul Rubens: Umučení sv. Tomáše (1638) | foto: archiv NG

Augustiniáni se přihlásili o Rubensovy obrazy nevyčíslitelné hodnoty

  • 1328
Národní galerie už jedná se zástupci církví a řádů o vzácných obrazech. Ty se k jejich vlastnictví přihlásily podle zákona o církevních restitucích. "Jedná se řádově o desítky, ne stovky obrazů," řekl iDNES.cz Vít Vlnas, pověřený řízením Národní galerie. Jsou mezi nimi i slavná díla Paula Rubense Umučení sv. Tomáše a Sv. Augustin.

"Předběžná jednání už jsme vedli. Myslím, že tady je velká vůle k dohodě," uvedl Vlnas, který byl dosud ředitelem Sbírky starého umění NG. "Vypadá to docela nadějně," řekl iDNES.cz zástupce řádu augustiniánů v České republice Juan Provecho s odvoláním na informace od zmocněnce Petrose Alexandridise, který za augustiniány jedná s Národní galerií.

Řád nepočítá s tím, že by obrazy z galerie odnesl, jde mu jen o to, aby galerie uznala, čí obrazy jsou. Pak už by mohla být uzavřena smlouva o dlouhodobém bezplatném pronájmu uměleckých děl.

O oba vzácné Rubensovy obrazy, jež namaloval vlámský mistr na zakázku augustiniánů z pražské Malé strany, se už řád v 90. letech se státem soudil, ale tehdy ještě nepochodil.

Soud nejprve augustiniánům obrazy vrátil, odvolací řekl ne

Obvodní soud pro Prahu 1 nejdříve uznal, že augustiniáni mají na obrazy nárok, protože galerie je získala v padesátých letech, tedy až po únoru 1948, od Náboženské matice. Ta ale nebyla jejich vlastníkem, a proto je ani galerii nemohla věnovat.

Odvolací soud pak ovšem řekl, že církevní vlastnictví je druhem veřejnoprávního vlastnictví, jemuž nepřísluší ochrana jako vlastnictví soukromému, a že darovací smlouva mezi Náboženskou maticí a Národní galerií platí, protože byla uzavřena v souladu s tehdejšími právními předpisy. Augustiniánům pak nepomohl ani Nejvyšší soud, aby obrazy tehdy zpátky získali.

Peter Paul Rubens: Sv. Augustin (1638)

Církve zažádaly o 8 676 pozemků

Církve do pondělí zažádaly o vrácení 8 676 pozemků a 23 staveb. Od začátku roku podaly celkem 156 výzev k vydání dříve zabaveného majetku, zjistila ČTK na webu Státního pozemkového úřadu. Podle dřívějších vyjádření pozemkového úřadu by stát mohl církvím vrátit až 30 tisíc hektarů zemědělské půdy. Lesy ČR blokují pro restituce asi 142 tisíc hektarů lesních pozemků, což je asi 11 procent lesů, na kterých hospodaří. Podle pozemkového úřadu by se mohlo církvím vrátit takřka 900 budov a staveb, z nichž více než 300 představují zemědělské objekty. Restituce se vztahují také asi na 120 bytových domů, tři kláštery, stejný počet zámků a několik set rybníků.

Dnes je situace jiná. Schválený zákon o vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi výslovně za majetkovou křivdu označuje "úkony učiněné Náboženskou maticí, jimiž nakládala s majetkem, který nevlastnila".

"Soud rozhodoval podle tehdy platných zákonů," odvětil v pondělí Vlnas na otázku iDNES.cz, zda bude Národní galerie trvat na rozsudku z devadesátých let, nebo uzná, že Rubensovy obrazy historicky patřily augustiniánům, kteří o ně přišli až po únoru 1948.

Vlámský malíř vytvořil obrazy na zakázku řádu sv. Augustina v roce 1637 pro kostel sv. Tomáše na pražské Malé Straně. V roce 1896 je řád zapůjčil na 25 let předchůdkyni nynější Národní galerie, Společnosti vlasteneckých přátel umění. Zápůjčku několikrát smluvně prodloužil.

Až v roce 1950, poté, co komunistický režim zasáhl proti církevním řádům, přešla správa majetku augustiniánů na Náboženskou matici a ta je postoupila galerii. Originály obrazů jsou k vidění ve Šternberském paláci.

"Až jednání s církvemi pokročí, o jejich výsledku budeme veřejnost informovat," řekl v pondělí iDNES.cz šéf sbírky Starého umění Národní galerie Vít Vlnas, který je nyní pověřen řízením celé galerie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video