Chci mluvit, řekla soudu Součková

  • 181
Ministryně zdravotnictví požádala soud v Táboře o zbavení mlčenlivosti. Chce zveřejnit detaily o sporu mezi státem a firmou Diag Human. Firma to vítá, řekl její mediální zástupce. Stát v kauze přišel zatím o 326 milionů korun. "Občané mají právo být úplně informováni," vysvětlila Součková svůj krok iDNES.

Podle Součkové by měl soud zrušit pouze jeden článek smlouvy, ve kterém se obě strany zavazují k mlčenlivosti.

"Žádost jsme předali místně příslušnému soudu podle sídla firmy. Jedná se o zrušení článku čtyři, který není v souladu se zákonem o poskytování informací,"
řekla ministryně ČTK.

Předseda táborského soudu Pavol Lukačejda potvrdil, že žádost obdržel. Věc bude podle něj přidělena některému ze soudců, ale zatím nelze říci, kdy bude nařízeno jednání.

Podle šéfa soudu může senát dospět ke stejnému názoru jako Součková a článek čtyři zrušit.

"Pokud bude soudem zrušen, nic nebrání tomu, aby mohla mluvit," potvrdil Lukačejda.

Stát přišel o 326 milionů
Stát v lednu tiše vyplatil 326 milionů korun odškodného firmě Diag Human, kterou deset let předtím označil za podezřelou. Zároveň se pojistil, aby nikdy nemusel zveřejnit, proč vlastně odškodné firmě obchodující s krevní plazmou zaplatil a kdo tak rozhodl.

Podle expertů však neměl na takové utajení právo. Na mlčenlivost se odvolala ministryně zdravotnictví Marie Součková. Podle ní ji podepsali její předchůdci.
Součková ve čtvrtek 17. dubna vydala první prohlášení od úterý, kdy o skandálu informovala MF DNES.

Její výstup byl stručný: "Celá ta věc se mi velmi nelíbí. Ale rozhodčí senát v lednu rozhodl, že stát musí zaplatit. Pak by nabíhaly úroky. Víc nemohu říci. Jsem vázána smluvní mlčenlivostí."

"Kouzlo nechtěného" je dokonce tak velké, že ministryně odmítla sdělit, kdo mlčenlivost za ministerstvo podepsal - i to je prý vázáno, jak jinak, mlčenlivostí. Vše přitom nasvědčuje tomu, že stát se snažil dohodu s firmou ututlat účelově.

Spor se vede o miliardy
Diag Human žádá přes čtyři miliardy korun. Firma se cítí poškozena slovy někdejšího ministra Martina Bojara z roku 1992. Ten ji označil za "pochybnou", a tím ji, jak firma tvrdí, de facto vyšachoval z výnosného obchodu s krevní plazmou.

Kolem majitele firmy, švýcarského emigranta Josefa Šťávy, se tehdy vynořila řada skandálů. Nic se mu však neprokázalo a firma začala vyčíslovat škody za dotčenou pověst.

Stát mohl jít s firmou do otevřeného soudního sporu, exministr Jan Stráský však na popud svého náměstka Aleše Dvouletého rozhodl: Dohodneme se bokem.

"Bude to tak výhodnější," tvrdil tehdy Dvouletý.

Další náměstek, tentokrát Michal Pohanka za ministra Bohumila Fišera, pak podepsal, že stát firmě způsobil škodu. Neveřejný rozhodčí senát vynesl verdikt, že stát musí zatím zaplatit alespoň 327 milionů.

Ministryni svazuje mlčenlivost
Co bude dál a kolik se bude ještě platit, to stát opět tají. Má na to vůbec právo? Právník a expert na obchodní právo Jan Černý je přesvědčen, že v takovém rozsahu určitě ne. "A dokonce si myslím, že se k mlčení zavázal účelově," podotkl.

Ministryně podle něj nemůže mlčenlivost jednostranně vypovědět, ale může ji napadnout u soudu - a pak promluvit. Na otázku, zda si ona osobně myslí, že měl exministr Bojar s firmou Diag Human pravdu, odpověděla: "Bez komentáře."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video