Karel Schwarzenberg přijal v Praze kanadskou ministryni pro občanství a přistěhovalectví Dianu Finleyovou. (17.7.2008)

Karel Schwarzenberg přijal v Praze kanadskou ministryni pro občanství a přistěhovalectví Dianu Finleyovou. (17.7.2008) | foto: ČTK

Česko chce společně s Kanadou snížit počty našich žadatelů o azyl

  • 40
Česká republika a Kanada budou spolupracovat ve snaze snížit počet českých žadatelů o azyl v této severoamerické zemi. Po čtvrtečním jednání to novinářům řekli český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a kanadská ministryně pro občanství a imigraci Diana Finleyová.

Finleyová zdůraznila, že Ottawa víza pro české občany, zrušená v loňském roce, kvůli aktuálně vyššímu počtu žadatelů zatím znovu zavádět nechce.

Podle ministryně je počet žadatelů o azyl z jedné země jen jedním z asi 14 kritérií, která kanadské úřady při posuzování vízové politiky vůči ostatním státům berou v potaz. Podotkla také, že žádný z nynějších žadatelů původem z ČR zatím v Kanadě azyl nezískal. Přesný počet osob s českým pasem, které nyní o kanadský azyl žádají, ale neuvedla.

Na tiskové konferenci se spokojila s diplomatickým vyjádřením o společné snaze problém uspokojivě vyřešit, aby nebylo nutné víza opět zavádět. "Čísla nevybočují z řady, to vám mohu říci," doplnila ministryně, která před dnešní návštěvou ČR pobývala i v Maďarsku a Polsku.

Kanadská ambasáda oznámila, že od 31. října loňského roku do konce června 2008 bylo registrováno 449 žádostí od českých občanů.

Některé důvody žadatelů nejsou pravdivé, řekl ministr
Kanadský tisk letos uvedl, že úřady by obnovení vízové povinnosti začaly zvažovat, pokud by počet žadatelů dosáhl přibližně 580 osob.

"Náš azylový systém je výrazně oddělen od vlády. Každý případ je posuzován individuálně, jednou z otázek jsou podmínky v azylantově domovské zemi, jaké bude jeho přijetí v případě návratu," poznamenala Finleyová a dodala, že o azyl v Kanadě žádá daleko více lidí, než kolik jej nakonec skutečně získá.

Český ministr Schwarzenberg zdůraznil, že žadatelé o kanadský azyl nejsou v ČR nijak pronásledováni. Kanada zavedla pro Česko víza v roce 1997 kvůli přílivu především romských žadatelů o azyl.

"Samozřejmě nemůžeme omezit právo českých občanů cestovat," zdůraznil šéf české diplomacie. Česká strana se proto podle něj snaží vysvětlovat, že důvody, které žadatelé ve svých žádostech o azyl uvádějí, se nezakládají na pravdě nebo se je Česko snaží odstranit.

Připomněl, že někteří z neúspěšných žadatelů se už vrátili do ČR, a také, že podobný návrat po mnoha měsících strávených v zámoří nebývá pro dotyčné jednoduchý.

Od roku 1996 do roku 2000 požádalo v Kanadě o azyl celkem 1 677 osob s českým občanstvím, z nichž 962 azyl získalo. Nejvíce žádostí zaznamenaly kanadské úřady v roce 1997, kdy o azyl požádalo 1 221 českých občanů.

V roce 2000 to bylo podle oficiálních kanadských statistik už jen 53 Čechů. Pokud člověk po příletu do Kanady požádá o azyl, příslušný úřad začne žádost zkoumat. To trvá zhruba 14 až 16 měsíců. Než rozhodne, dostane žadatel ubytování a měsíční příspěvek v řádu několika set kanadských dolarů (řádově tedy několik tisíc korun). Může se také rozhodnout, zda bude, či nebude pracovat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video