Diskuze

Těžké začátky vlajky s modrým klínem: Masaryk chtěl pruhy a hvězdy, jiní kalich

Státní vlajka slaví 100. narozeniny. S českým národem zažila mnoho veselého i smutného, přečkala války i převraty. Magazín Víkend DNES zjistil, že kdyby se dalo na Masaryka, podobala by se té americké.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
VM

tady by bylo dobré připomenout, že první verze Filipínské vlajky s klínem, která je té naší docela podobná, se objevila v roce 1898

0 0
možnosti
MN

Ještě jedna pomůcka: bílá vajíčko, pod ním červená cihla. Opačně by to nevydrželo. Při visení vlevo je červená jako srdce u člověka. Samozřejmě vlevo z pohledu visícího... Nebo ještě jinak: když sklopíte správně orientovanou vodorovnou vlajku (vajíčko cihla) původně směřující doprava (tak jak je běžně kreslená, jako když se čte) jednoduše do svislé polohy, tak je to ta špatná orientace.

1 0
možnosti
Foto

Já jsem zase ve škole v letech 1945-1950 slyšel, že ten modrý klín má představovat české slovanství. Původní česká vlajka se vidí třeba na Karlštejně- je to nahoře bílá, dole červená a uprostřed je svatováclavská plamínková orlice. Ta orlice je černá a kolem ní jsou malé plamínky. Rozdíl k té polské- polská je bílá a bez plamínků.

Pozdější erbovní zvíře je lev, pocházející z Lucemburku, dnes je ještě v belgické vlajce.

Moravská červenobíle šachovaná orlice by jistě tu svatováclavskou esteticky doplnila, mohly by být na té vlajce v páru. Když už se tak útlocitně musela reprezentovat maďarská provincie Horní Uhry, nemělo se zapomínat na mnohem tradičnější Markrabství Moravské. Ze Slezska, ztraceného německou invazí za Marie Terezie, zbyl jen ten slezský orel, příbuzný té svatováclavské orlice, a maličké Moravské Slezsko.

Podle srovnání ostatních evropských vlajek lze říci, že ta současná je opravdu nezaměnitelná a velmi jednoduchá.

Pokud by ten symbol měl být nekomplikovaný, mohl by se ten klín vyměnit za zlatého dvouocasého lva, symbol Koruny České v 15. století. Mezitím však se ta současná vlajka vžila, na celém světě, takže raději toho experimentování zanechme.

1 0
možnosti
PS

Samozřejmě naši vlajku bychom neměnili, ale z těch návrhu je Preissigova vlajka velmi povedená ...

3 0
možnosti
DD

Zajímavý článek. Děkuji.

Rok 1920 přinesl kvalitní demokratickou Ústavu (29.2.) a výjimečnou vlajku (30.3.).

1 0
možnosti
JK

Som rád, že sa v článku spomenula skutočnosť, že po rozdelení Československa si ČR mala vytvoriť vlastnú vlajku.

Pri pohľade na českú vlajku ja vidím vlajku československú. Pretože až po hranicu dospelosti to bola aj moja vlajka. U mňa sa spája s titulom MS v hokeji 85, prvými Majstrovstvami sveta v Atletike v Helsinkách v r.83 (Kratochvílová, Kocembová, Bugár, Fibingerová) zlatom Ota Zarembu na OH 80 v Moskve či Jozefa Pribilinca na OH 88 v Soule. Takže vždy mám tak trochu zmiešané pocity.

Paradoxne k slovenskej vlajke nič moc extra necítim. Je rovnaká, resp. veľmi podobná ruskej, slovinskej a čiastočne aj srbskej vlajke. Česká, resp. československá vlajka je však nezameniteľná.

0 0
možnosti
DD

Pokud by si ČR vlajku nenechala, byla by tato kombinace volná a mohl by si ji přivlastnit jiný, třeba nově vznikající, stát.

Ten požadavek na nepoužívání čs. vlajky nebyl rozumný.

0 0
možnosti
MS

Děláte si z nás legraci? Jestli jste si ještě nevšimli, tak již dávno není nutné vše složitě popisovat slovně a stačí doplnit povídání příslušnými obrázky. Takže galerie s variantami návrhů vlajky je kde?

5 0
možnosti
KJ

Já ji tam tedy vidím.

0 0
možnosti