Vidina reparátu může dítěti pořádně "otrávit" prázdniny. Ilustrační foto

Vidina reparátu může dítěti pořádně "otrávit" prázdniny. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Čas na přípravu před reparátem se krátí

  • 1
Jestliže budete v září opakovat maturitu nebo vás čeká reparát kvůli postupu do dalšího ročníku a dosud jste se na učení ani nepodívali, neměli byste přípravu odkládat už ani o den.

Mnozí neúspěšní maturanti teď litují, že si v červnu zažertovali ve smyslu "podzimní listí maturitu jistí".

Odbýt řádný termín zkoušky z dospělosti a spoléhat na opravný, zářijový pokus se nevyplácí. Prázdninový odpočinek v posledních dnech vystřídala nejistota.

"Právě se učím na reparát z angličtiny a nepřál bych to nikomu," říká gymnazista Jakub z Prahy. Podobně jako mnoho jiných neúspěšných maturantů popisuje, jak si na jaře před zkušební komisí vytáhl "právě tu jedinou otázku", kterou se nestihl naučit.

Hrozba opakování ročníku
"Pokud někdo nesloží maturitní zkoušku z jednoho předmětu, opakuje ji pak jen z něj," informuje Vladimír Libovický, ředitel gymnázia v Českém Brodě.

"Kdo ale dostane pětku už ze dvou předmětů, musí skládat celou maturitu znovu," dodává. Opravný termín je obvykle v září, ale přesně ho určuje ředitel školy.

Komu se maturita nepovede ani podruhé, má ještě jednu šanci. I třetí termín vypisuje ředitel. Může ho stanovit například na leden nebo únor, ale třeba až na příští červen.

Maturita na druhý pokus ještě neznamená, že student nemůže v říjnu nastoupit na vysokou školu. Musí se však co nejdříve domluvit na studijním oddělení zvolené fakulty, že maturitní vysvědčení předloží až při případném podzimním zápisu.

Stres z neúspěchu dokáže pořádně zkazit léto. Nervozitu zažívají na konci prázdnin i všichni, kteří bojují o postup do dalšího ročníku.

Stejně to chodí na všech školách. Přezkoušení před komisí čeká žáka většinou během posledního týdne v srpnu.

"Ke zkouškám před komisi jde žák, který má jednu nebo dvě pětky. Při třetí pětce student už reparát dělat nemůže a automaticky opakuje ročník," vysvětluje ředitelka brněnské Základní školy Gajdošova Markéta Olbertová.

Důležitý je rozvrh
Kdo si učení aspoň trochu rozvrhl, nemusí mít zkažené prázdniny. Zakazovat dítěti výpravu s kamarády na koupaliště není nejlepší způsob, jak ho přimět k co nejlepším výsledkům u reparátu.

I když moc času nezbývá, je třeba dopřát potomkovi čas na relaxaci, která mu pomůže i při učení.

"Dobré je, když si rozvržení času na učení udělalo dítě spolu s rodičem," radí dětská psycholožka Ilona Špaňhelová. S předstihem by si měli prohlédnout všechno učivo, které musí žák nebo student zvládnout, a předem si rozvrhnout plán učení.

Přestávky vám pomohou
Učení byste se měli věnovat ráno, kdy odpočatý mozek lépe vstřebává informace. Navíc nebývá takové teplo a příslib odpoledne stráveného u vody může být vhodnou motivací ke svědomitému studiu.

Učení si rozdělte do kratších úseků, mezi něž zařaďte přestávky, při kterých se nadýcháte čerstvého vzduchu a okysličíte tak mozek. Je třeba počítat s volnem těsně před zkouškou, kdy si žák zopakuje, co se naučil.

"Napětí mu mohou částečně snížit také spolužáci, kteří mu pomohou například se závěrečným opakováním," doplňuje Špaňhelová.

Večer před důležitým dnem už je lepší projít se po lese či parku. Na poslední chvíli se toho mnoho nenaučíte, ve stresu si toho zapamatujete daleko méně než v klidu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video