Milan Jančík (na snímku) patří do skupiny primátora Béma, Filip Dvořák je zase zadobře s Rudolfem Blažkem.

Milan Jančík (na snímku) patří do skupiny primátora Béma, Filip Dvořák je zase zadobře s Rudolfem Blažkem. | foto: Jiří Koťátko, MF DNES

ANALÝZA: Pražská ODS bojuje a sází na drsné střelce Dvořáka a Jančíka

  • 35
Zvolení starosty Prahy 5 Milana Jančíka místopředsedou pražské ODS působilo minulý týden jako návrat do starých časů. Ve čtvrtek ale povyšování "starých struktur" s problematickou minulostí pokračovalo. Starostou Prahy 1 se stal Filip Dvořák. Jeho zvolení se dá brát jako topolánkovská pomsta Bémovi, nechal se slyšet jeden vlivný člen pražské ODS.

Pokud se bavíte s členy ODS v hlavním městě, velká část se jich shodne, že právě tito dva patří dlouhodobě k nejméně oblíbeným prominentům modrých v metropoli.

Zároveň i jejich největší odpůrci přiznávají, že zrovna tihle dva mají svou velkou cenu a sílu. "Dokážou sehnat hlasy," říká jeden z vlivných členů ODS.

A JSOU ZPÁTKY

Milan Jančík
O starostu Prahy 5 se několikrát zajímala policie v souvislosti s nakládáním s veřejným majetkem. Například vzal z obecní pokladny téměř 250 mil. korun a dal je do úschovy k advokátovi. Za peníze chtěl koupit pozemky Českých drah u smíchovského nádraží. To vše bez vědomí zastupitelstva. Žádné podezření se neprokázalo.

Filip Dvořák
Bývalý pražský radní, nyní starosta Prahy 1 získal od firmy Navatyp, která spravovala městské byty, nezvykle levně byt ve Špindlerově Mlýně. Podle ČT chtěl nestandardním způsobem získat v privatizaci obecní byt v Pařížské ulici. Připisuje se mu i podíl na nevýhodné smlouvě s nájemcem Výstaviště. Žádné podezření se nikdy neprokázalo. Z pozice radního v roce 2002 odstoupil, oficiálně ze zdravotních důvodů.

Oba zároveň reprezentují dva tábory, jejichž existenci oficiálně všichni popírají, ale kterých by si nevšiml jen slepý. Milan Jančík patří do skupiny primátora Pavla Béma (nebo Bém do skupiny Milana Jančíka?). Filip Dvořák je zadobře s náměstkem primátora Rudolfem Blažkem. A jako bonus může přidat náklonnost k Mirku Topolánkovi a Lucii Talmanové.

"Dvořák je 'dirigentem' práce blažkovského křídla a Talmanové. Jeho zvolení se dá číst i jako topolánkovská pomsta Bémovi," říká pod podmínkou anonymity další z vlivných pražských občanských demokratů.

Však také zvolení Filipa Dvořáka starostou první městské části pořádně primátora Pavla Béma nadzvedlo. "Považuji to za skandální. Úspěšná městská část, dobrý starosta a manažer a do toho přichází osobní mocichtivost jednotlivce, bez respektu k celku a zájmu pražské ODS, navíc jednotlivce s pochybnou minulostí. Jsou to 'jatka'. Tak se konzervativní strana nechová," napsal v SMS.

Docela přesně tím charakterizuje to, co se v pražské ODS právě teď děje. Upevňování mocenských pozic. A to bez ohledu na prospěšnost straně či městu.

Tento postup se dá vysledovat u obou skupin a i u těch, kteří se podle potřeby přiklánějí tu na jednu, tu na druhou stranu.

Ublíží jim to u voleb?

Rok 2010 poběží od voleb k volbám, Prahu čekají hned troje (sněmovní v květnu a komunální a senátní na podzim). Jak se zdá, ODS je přesvědčena, že i s kontroverzními politiky ji čeká velký úspěch. Šéf pražské ODS ambiciózně tvrdí, že chce dosáhnout volebních výsledků podobných těm z minula. V roce 2006 získala ODS v metropoli 48 % ve sněmovních a 54 % v komunálních volbách.

Starosta Prahy 5 Milan Jančík.Filip Dvořák, nový starosta Prahy 1

Když se redakce MF DNES a iDNES.cz ptala čtenářů, zda si myslí, že lidé typu Jančíka uškodí ve volbách občanským demokratům, výsledek ankety byl jasný. Ano odpovědělo 2 458 čtenářů, ne pak 94.

"Jančík byl demokraticky zvolen," uvedl po sněmu konzervativců Bém.
Stejně demokraticky (tedy v tajné volbě a po předchozích politických dohodách a vyjednáváních) byl zvolen starostou Prahy 1 i Filip Dvořák. To už se však Bémovi, jak bylo řečeno, nelíbí.

S ČÍM KDO ZACHÁZÍ

ODS vlastně dohnaly metody, které v hlavním městě patří k jejich základnímu vybavení. A dnes je všichni kritizují. Pro ilustraci dva příklady:

Případ Jančík

Ve volbách v roce 2006 se lídr kandidátky v Praze 5 Milan Jančík propadl volebním lístkem až na chvost a jen taktak se do zastupitelstva dostal.

Jenže politickými obchody i rozeštváním stranické buňky v páté městské části, dohodou s ČSSD, ale především zásahem Pavla Béma se stal starostou. Jeho vnitrostraničtí oponenti skončili postupně mimo ODS. Dnes Bém tvrdí, že Jančík v příštích volbách nebude lídrem kandidátky v Praze 5.

Možná tím bezděky přiznal existenci údajného prohlášení Milana Jančíka, že v roce 2010 kandidovat nebude, které je prý schováno v jednom trezoru.

"Spolubydlící" Mlejnský a Svoboda

A druhý příklad. Před minulými komunálními volbami se z desáté městské části přistěhoval do Prahy 11 vlivný člen ČSSD a poslanec Miroslav Svoboda. Bydlení našel u současného starosty za ODS Dalibora Mlejnského. A jak se ukázalo, byl nejenom cennou posilou pro svou stranu, ale i pro ODS. Podílel se na vzniku velké koalice, jeho bytný Mlejnský se stal starostou.

A když nastal rozkol u sociálních demokratů a ČSSD se zasadila za rozvázání koaliční spolupráce s ODS, Svoboda se dál bral za radniční spolupráci se svým domácím.

Zlomyslně by se dalo poznamenat, že o tom, zda měl Svoboda za podporu Mlejnského slevu na nájemném, není veřejně nic známo.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video