Za vraždu bezdomovkyně padl přísnější trest, deviant si odsedí 17 let

  16:36aktualizováno  16:50
Za brutální vraždu a znásilnění bezdomovkyně výjimečný sedmnáctiletý trest. Tak rozhodl Vrchní soud v Olomouci, když potrestal sexuálního devianta za vraždu v Nezamyslicích na Prostějovsku z roku 2007. Slovák Peter Pohlodko surově zbil a znásilnil 60letou ženu, která později zraněním podlehla.

Peter Pohlodko u soudu v Olomouci (25. května 2009) | foto: Vladislav GalgonekČTK

Pro 25letého mladíka, jenž trpí sexuální poruchou a bude se proto muset podrobit i povinnému léčení, rozsudek znamená prodloužení pobytu v nejtěžší věznici o tři roky. Krajský soud ho totiž původně potrestal čtrnáctiletým žalářem.  - čtěte Slovák v drážním domku znásilnil a zabil bezdomovkyni, dostal 14 let 

Vrchní soudci však souhlasili s názorem žalobců, podle kterých si Pohlodko za brutální vraždu zasloužil výjimečný trest. Mimo jiné i proto, že ženu zabil, aby unikl trestu za znásilnění. Tím, že ji nechal ležet nahou v promrzlém domku, jí podepsal rozsudek smrti, podle lékařů neměla šanci přežít.

"Na návrh státního zástupce jsme překvalifikovali trestný čin z vraždy 'prosté' na vraždu spáchanou zvlášť surovým způsobem a v rámci přísnější sazby jsme obžalovanému nově uložili výjimečný trest sedmnácti let vězení," řekl mluvčí vrchního soudu Petr Angyalossy.

Tělo šedesátileté ženy, která žila mezi bezdomovci, objevili předloni v listopadu lidé v drážním domku u místního nádraží, kde občas přespávala. O její občasné "adrese" věděl také Pohlodko, který v té době v Nezamyslicích pracoval jako dělník a bydlel ve vesnici u své tety. S příbuznou se 13. listopadu pohádal, opil se a vzpomněl si na obyvatelku drážního domku.

Sám už během procesu u krajského soudu vypověděl, že v něm vztek po hádce s tetou vyvolal sexuální vášeň. Proto vyrazil za bezdomovkyní. V domku ji nejdřív zkopal do bezvědomí a poté znásilnil. Umírající ženu zaházel hromadou oblečení a odešel. Těžce zraněná bezdomovkyně po několika hodinách zemřela.

Vrah policii unikal skoro osm měsíců, detektivové ho zatkli loni na přelomu června a července. Pohlodko se nakonec při výslechu přiznal, což nakonec byla také jeho jediná polehčující okolnost.

Podle soudních znalců mladík trpí poruchou, kvůli níž je pro své okolí nebezpečný, a musí se léčit. Krajský soud mu původně nařídil ochranné sexuologické léčení, vrchní soud ale změnil i tuto část rozsudku a Pohlodkovi nařídil takzvanou zabezpečovací detenci - tedy pobyt v ústavu určeném pro pachatele nejtěžších zločinů, u nichž ochranné léčení nemá smysl (pokud například léčbu bojkotují - když začnou spolupracovat, přesunou se do běžné léčebny) nebo nedokáže zabezpečit ochranu společnosti.

"Na základě dodatečných výslechů znalců z odvětví psychiatrie a sexuologie jsme zpřísnili i v části týkající se ochranné léčby, neboť ta by nevedla k dostatečné ochraně společnosti," dodal Angyalossy.

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Mladík jedoucí v autě před třemi dny v Beskydech kousek od Visalají natočil na mobil medvěda. Záznam zveřejnil na...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Po pádu etiopského boeingu zemřelo všech 157 lidí, včetně čtyř Slováků

V Etiopii se krátce po startu z hlavního města Addis Abeby zřítilo letadlo...

Letadlo etiopské letecké společnosti se v neděli zřítilo krátce po startu z hlavního města Addis Abeby. Na palubě bylo...

Další z rubriky

Geodetka uvázla po pás v bahně ve vodní nádrži. Lovili ji hasiči

Hasiči zachraňovali z bahna geodetku.

V zrádném studeném bahně vodní nádrže Čerťák u Nového Jičína uvázla před polednem po pás třiatřicetiletá geodetka....

Muž mířil ostraze pistolí na obličej, strážníci mu museli zbraň vytrhnout

Muž mířil pistolí z bezprostřední blízkosti na obličej pracovníkovi ostrahy.

Až tři roky vězení hrozí muži z Uherskohradišťska, který ve zlínském obchodním domě ohrožoval zbraní pracovníka ostrahy...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA ODDĚLENÍ PRODEJE S AJ/NJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 23 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz