Otec „vlčích dětí“ je podle znalců psychopat, matka se může vyléčit

  12:49aktualizováno  14:32
Jako manipulátora se schizoidní poruchou popsali soudní znalci otce "vlčích dětí" Martina K. Šance na jeho nápravu je prý snížená. Matka se ale podle nich může z jeho silného vlivu vymanit. Manželé stojí před soudem proto, že své dva syny nevyváděli z bytu a vychovávali je v nevyhovujících podmínkách.

Městský soud v Praze poslal Martina K. na 8 let do věznice s ostrahou, matce Haně K. uložil tříletou podmínku. (5. ledna 2012) | foto:  Petr Topič, MAFRA

U soudu s rodiči dvou chlapců vypovídali soudní znalci. Podle Slavomila Hubálka je otec dětí manipulativní člověk, který trpí schizoidní a psychopatickou poruchou osobnosti s hysterickými sklony. Zároveň je nadprůměrně inteligentní, IQ má 115.

"K vlastním dětem nemá žádný vztah, chce se jich zbavit a mít manželku jen pro sebe. Uspokojuje své potřeby pouze na úkor jiných," uvedl před soudem psycholog. Šanci na resocializaci vidí sníženou.

Psychiatrička Alena Gayová zdůraznila, že porucha osobnosti neznamená, že obžalovaný nenese odpovědnost za své chování. "Nemá sníženou příčetnost, shledala jsem ho odpovědným za své činy," řekla Gayová.

Matka dětí Hana je slabá a snadno zmanipulovatelná osobnost, které manžel vymýval mozek, dodal Hubálek. Podle znalkyně Gayové byla žena v soužití se svým manželem nesvobodná a sociálně deprivovaná a hromadila se v ní agrese.

Znalci u obžalované navrhují psychiatrické léčení včetně skupinové terapie. Léčba může být jen ambulantní. Hubálek s Gayovou jsou přesvědčeni, že se žena může z manipulace manželem vymanit.

Pohyb a psychika dětí se může napravit, horší to bude s emocemi, uvedli znalci

Hlavní líčení u Městského soudu v Praze pokračuje třetím dnem. Soud dopoledne vyslechl i trojici znalců, kteří vypracovávali posudky na dva chlapce - Martina a Vítka. Loni v dubnu je úřady odebraly rodičům, kterým za týrání svěřené osoby hrozí pět až dvanáct let vězení. Rozsudek může zaznít ve čtvrtek odpoledne (více o případu, na který upozornila MF DNES, čtěte tady).

Podle znalců mají děti kvůli počínání svých rodičů ochablé svaly, zaostávají v řeči, chybí jim vitaminy a kvůli tomu mají opožděný růst kostí. "Objektivně byl zjištěn nedostatečný vývoj dítěte. Neprojevily se žádné známky chorob či vrozených vad, proto to přičítám výchově rodičů," konstatoval u soudu soudní lékař Ivan Bouška.

"Psychomotorický vývoj je nevyrovnaný, řečové schopnosti opožděné," uvedl o dětech Jiří Koutek. Podle něj zanedbávání péče spočívalo v naprosté sociální izolaci. "Za týrání a zanedbávání se považuje vědomé i nevědomé chování rodičů, které poškozuje společenský, tělesný a duševní stav dítěte," vysvětlil Koutek.

Znalec reagoval i na informaci rodičů, že dětem nechyběly vycházky na ulici, protože mohly pobývat na velké terase. "To, že rodiče dětem něco ukazovali z okna, považuji za naprosto nedostatečnou stimulaci," dodal Koutek.

Znalci se domnívají, že se pohybový a psychický vývoj dětí může upravit. "Problematičtější je emoční vývoj a to, jak se v průběhu života budou vyrovnávat s osobní situací, s pohledem na své rodiče, zda byly chtěné nebo nechtěné. Jestli se někdy dočtou, že o nich bylo referováno jako o vlčích dětech. To všechno, pokud jim to někdo řekne, je může ovlivnit i v dospělém věku," poznamenala znalkyně Jana Kocourková.

Autoři: ,
Po stopách vrahů
  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Beran zastavil vlak a potrkal majitele, paličaté zvíře svázali do kozelce

Uprchlý beran zastavil na Olomoucku vlak. Zvíře stálo na kolejích a nic s ním nezmohl ani jeho majitel. Beran před ním...

S policií jsem byl domluvený, napadl zvukař u soudu zásah při mítinku Zemana

Pražský městský soud se začal zabývat žalobou zvukaře Jaroslava Hensla, kterého v listopadu 2017 zadržela policie kvůli...

Řidička po srážce s daňkem nadýchala alkohol a přišla o řidičský průkaz

Daněk zkřížil cestu řidičce na Královéhradecku. Ze srážky vyvázla s poškozeným autem, navíc ale přišla i o řidičský...

Sražení dítěte naštvalo Droždín, chce okamžitě zvýšení bezpečnosti chodců

Lidem z olomoucké městské části Droždín došla trpělivost s nebezpečným provozem ve vsi. Poté, co zde nedávno auto...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz