Městský soud v Praze začal případ Michelle Sudků, obžalované z vraždy ženy v nákupním centru, projednávat 6. března 2017.

Městský soud v Praze začal případ Michelle Sudků, obžalované z vraždy ženy v nákupním centru, projednávat 6. března 2017. | foto: MAFRA

Rodina ubodané ženy žaluje vnitro, za chybu policie žádá 10 milionů

  • 521
Případ vražedkyně Michelle Sudků, která v červenci 2016 ubodala v pražském obchodním centru na Smíchově náhodnou zákaznici, má dohru u civilního soudu. Rodina zavražděné ženy podala žalobu na ministerstvo vnitra a za pochybení policistů chce téměř 10 milionů korun. Soudy už rozhodly, že pozůstalí mají na odškodnění nárok. Řešit se bude jeho výše.

Obvodní soud pro Prahu 7 vydal mezitímní rozsudek, podle kterého je „základ žalobou uplatněného nároku opodstatněný“. Rozhodnutí potvrdil Městský soud v Praze, je tak pravomocné. Redakce iDNES.cz získala dokument na základě informačního zákona.

„O odpovědnosti státu za nemajetkovou újmu způsobenou žalobcům nemůže být pochyb,“ píše v něm předsedkyně odvolacího senátu Dana Slavíková.

Žalobu podali před třemi lety nejbližší příbuzní zavražděné Hany H. – její manžel, dva synové, matka a snacha. Všichni měli podle svého vyjádření k zemřelé ženě, která „byla středobodem soudržné rodiny“ silný citový vztah. Od ministerstva vnitra žádají v součtu 9,45 milionu korun plus úroky.

Čtyřiapadesátiletou Hanu H. zavraždila 21. července 2016 v OC Nový Smíchov útočná sadistka Michelle Sudků. Podle názoru rodiny, a nyní i soudů, by k vraždě nedošlo, nebýt nesprávného úředního postupu policistů Lukáše Kočera a Petra Michálka.

Ti prověřovali o dva týdny dříve – 5. července 2016 – incident, kterého se Sudků dopustila v kavárně na pražském Újezdě. Vyhlédla si tam pětadvacetiletou Danielu K. a pokusila se ji na toaletě uškrtit svlečeným tričkem. Lákala ji představa sexu s mrtvým ženským tělem. Oběti se podařilo křikem přivolat pomoc. Sudků poté uvedla, že lituje, že ženu neusmrtila.

Odfláknutá práce?

Policisté nevyhodnotili, že šlo o závažný trestný čin – pokus o vraždu. Incident řádně nezdokumentovali, ani neučinili bezprostřední úkony směřující k zahájení trestního stíhání. U agresorky provedli dechovou zkoušku na alkohol a pak ji nechali převézt na psychiatrii. Lékaře však neupozornili na násilné okolnosti, které byly důvodem jejího převozu.

Z Psychiatrické nemocnice v Bohnicích byla Sudků 21. července 2016 propuštěna s tím, že její pobyt na svobodě není nebezpečný. Pracovnice léčebny se o den dříve dotázala e-mailem policie, zda je se ženou vedeno trestní stíhání kvůli incidentu v kavárně, který Sudků v nemocnici popisovala. Dostala odpověď, že nikoliv.

„V důsledku nepravdivých (neúplných) informací poskytnutých Policií ČR zdravotníkům vyhodnotili lékaři, že se pacientka ničeho významného nedopustila (že její tvrzení jsou jenom fabulace způsobené duševní chorobou) a že může být propuštěna,“ připomíná v rozsudku soud.

Sadistka ze Smíchova řekla, že chtěla uškrtit ženu a usmažit si její játra:

6. března 2017

Několik hodin po propuštění z léčebny ubodala Sudků na Smíchově Hanu H. Podle svých slov chtěla dokázat, že je nemocná a zároveň nebezpečná, aby si zajistila další hospitalizaci nebo jinou možnost bydlení.

Za vraždu v obchodním centru a pokus o vraždu ženy v kavárně dostala výjimečný trest 30 let vězení. Po jeho odpykání se bude léčit v ústavním zařízení.

Policisté, kteří zásah proti Sudků podcenili, byli potrestáni za maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. Dostali podmínku.

V případě útočnice ze Smíchova jsme pochybili, přiznala policie

Obvodní soud pro Prahu 7, který nyní řeší žalobu pozůstalých na ministerstvo vnitra, konstatoval, že nebýt pochybení policistů, kteří prověřovali incident v kavárně, neocitla by se vysoce nebezpečná pachatelka na svobodě a nezaútočila by na dalšího člověka.

Pokud by policisté pracovali řádně, skončila by Sudků podle názoru soudu s největší pravděpodobností ve vazbě.

Případné zavinění Psychiatrické nemocnice Bohnice soud nezkoumal, protože není účastníkem řízení. Ministerstvo zdravotnictví už dříve postup lékařů prošetřilo a pochybení nezjistilo.

Jsem transsexuál, od čtyř let se cítím být mužem, uvedla obžalovaná:

6. března 2017

Rodině má platit i pachatelka

Městský soud v Praze zdůraznil, že odpovědnost státu nelze vyloučit či snížit pouhým poukazem na odpovědnost jiného subjektu (vraha či zdravotnického zařízení), který není účastníkem posuzovaného řízení.

„Účast pachatelky na vzniku újmy a případná účast Psychiatrické nemocnice Bohnice na vzniku újmy (jsou-li i u tohoto subjektu splněny podmínky vzniku odpovědnosti) nejsou pro závěr o odpovědnosti státu podstatné,“ uvedla předsedkyně senátu Dana Slavíková.

O částce, kterou má ministerstvo vnitra pozůstalým za pochybení policie vyplatit, by měl obvodní soud rozhodovat v únoru.

„Odvolací soud připomíná, že při rozhodování o výši žalobou uplatněných nároků se není třeba zabývat podílem pachatelky na újmě vzniklé žalobcům a snižovat výši finanční náhrady příslušející žalobcům vůči státu v důsledku podílu pachatelky na újmě. To platí i o případné odpovědnosti Psychiatrické nemocnice Bohnice za újmu způsobenou žalobcům, na jejíž možnou existenci žalovaná (ministerstvo vnitra, pozn. red.) poukazuje,“ dodala soudkyně.

Rodině zavražděné Hany H. má poslat odškodnění i Sudků. Podle pravomocného trestního rozsudku činí tato částka 850 tisíc korun.


Video