Soud osvobodil většinu členů Zádamského gangu

  10:09aktualizováno  16:06
Krajský soud v Plzni zprostil obžaloby většinu členů tzv. gangu Zádamského, kteří podle obžaloby terorizovali podnikatele na západě Čech. Dvanáct lidí údajné skupiny čelili obvinění ze zločinného spolčení, vydírání a dalších trestných činů. Nakonec dostali čtyři lidé podmínku.

Krajský soud v Plzni zprostil Milana Zádamského všech bodů obžaloby - Soudce společně s ním omilostnil většinu členů údajně dvanáctičlenného vyděračského gangu, který podle obžaloby terorizoval několik let podnikatele v Karlovarském a Plzeňském kraji (7. prosince 2009) | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Zádamský se ale na svobodu hned nedostane, státní zástupce Jiří Komorous se totiž proti rozsudku i propuštění odvolal. O tom, jestli Zádamský a ostatní muži zůstanou bez trestu a jestli půjdou brzy z vazby, rozhodne do několika dnů Vrchní soud v Praze.

Trest nakonec dostali jen "malé ryby" celé skupiny. Dušan Oračko a Martin Bláha dostali za výtržnictví roční nepodmíněný trest. Alan Treml odešel s podmínkou za pokus o uplacení karlovarských strážníků. Podmínku dostal také Marek Prukl za nepovolené držení zbraně.

Podle rozsudku by měli jít do věznice s ostrahou. "Vzhledem k době strávené ve vazbě jde ale jen o formalitu," uvedl soudce Milan Štejr.

Krajský soud v Plzni zprostil Milana Zádamského všech bodů obžaloby

Do vězení tedy muži pravděpodobně nenastoupí. Jejich trest se týkal incidentu na diskotéce v Hroznětíně na Karlovarsku, kterou přijeli s dalšími asi dvaceti lidmi "ohlídat".

Dvanáctičlennou skupinu vinila obžaloba z účasti na zločinném spolčení, vydírání, ublížení na zdraví, podplácení a dalších činech s trestní sazbou deset nebo deset až patnáct let.

Údajný gang, který podle obžaloby působil v západních Čechách od roku 1999, měl svoji hierarchii a členové přesně rozdělené role.

Čtení rozsudku trvalo dvě hodiny

Šéfem skupiny byl právě Milan Zádamský, kterému hrozilo až deset let vězení. Proces byl rozsahem a délkou trvání trestné činnosti srovnávaný s pověstným Berdychovým gangem.

Rozsudek měl soudce na pětatřiceti stranách, čtení zabralo více než dvě hodiny. Celý spis obsahoval deset tisíc stran a konalo se třiašedesát hlavních líčení.

Hlavně nedůvěryhodnost svědků vedla soudce už v květnu k tomu, že sedm mužů zprostil obžaloby. Osvobozující rozsudek ale posléze Vrchní soud v Praze zrušil. Vyhověl tak přání státního zástupce Jiřího Komorouse.

Soudce: Neumím si představit další důkazy

Osvobozující rozsudek se týkal asi dvou třetin bodů obžaloby, tedy starších skutků spojených s vydíráním. Zbývající body hovořily třeba o rozbitých výherních hracích automatech, incidentech na diskotéce a právě vydírání jejích majitelů.

Soudce Milan Štejr u soudu zopakoval, že hlavním důvodem zprošťujícího verdiktu je hlavně nevěrohodnost svědků a to, že se obžalobě se plno skutků nepodařilo prokázat.

"Nebyly vzneseny žádné další důkazy, ať už žalobcem, tak ani obhájci. Nedokáži si představit, jaké další důkazy by tedy měly zaznít a které by měly být prováděné," uvedl Štejr s tím, že nikdy nešlo o zločinné spolčení.

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Při srážce aut na Opavsku zemřeli tři lidé a těžce se zranilo dítě

Na dálnici D5 se srazil autobus s náklaďákem a kamionem. (4. května 2018)

U Neplachovic na Opavsku odpoledne při srážce osobních aut zemřeli tři lidé. Nehoda se stala na silnici I/11. Dva lidé...

Muže nebavilo čekat a ujel zmatené manželce, zaměstnal strážníky tří měst

Ilustrační snímek

Strážníky hned ze tří měst Olomouckého a Pardubického kraje zaměstnal osmdesátiletý senior, který zavezl daleko od...

Už nikdy nikoho neudeřím, řekl muž, který dostal za zabití pěstí devět let

Soud (ilustrační foto)

Úhrnný trest devět let vězení uložil českobudějovický krajský soud třicetiletému muži za zabití návštěvníka diskotéky...

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na iDNES.cz