Vítězí organizovaný zločin, ukázaly soudy se Zádamskými a Templem

  17:16aktualizováno  17:16
Pražský vrchní soud tento týden odsoudil na doživotí Roberta Templa za dvojnásobnou vraždu. Plzeňský soud naopak osvobodil rodinný gang Zádamských, který podle obžaloby léta terorizoval podnikatele v západních Čechách. Paradoxně oba rozsudky lze považovat za vítězství organizovaného zločinu.

Krajský soud v Plzni zprostil Milana Zádamského všech bodů obžaloby - Soudce společně s ním omilostnil většinu členů údajně dvanáctičlenného vyděračského gangu, který podle obžaloby terorizoval několik let podnikatele v Karlovarském a Plzeňském kraji (7. prosince 2009) | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Případy spolu totiž souvisí víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Jejich hlavní aktéři se totiž nejen dobře znají, ale tvořili páteř jednoho z největších zločineckých syndikátů v Česku.

Tempel, v podsvětí známý jako Psychi, je odsouzen za vraždu, která se odehrála 20. srpna roku 2001. Ten den měl podnikatel Lukáš Svoboda 22. narozeniny. Živil se prodejem aut a pohyboval se na hraně zákona. Z oslavy odjel dříve a chtěl se ještě vrátit.

Svým přátelům řekl, že jde jen předat auto zákazníkovi. Protože pil, vzal si s sebou kamaráda Michala Vičara, který údajně řídil. Tím zákazníkem prý byl Lubomír Václav, pro svou oplácanou postavu známý pod přezdívkou Biftek. Na schůzku ale Biftek nepřijel sám. Dorazil i Psychi. A došlo k roztržce.

U vraždy byli dva, za mříže jde jeden

Co následovalo, popisoval později Tempel-Psychi následovně: "Svoboda říkal: ,Svině tlustá, ty zmrde,‘ nebo něco takovýho a Biftek do něj začal střílet. Svoboda vypadl na straně řidiče, "Biftek" k němu běžel a dupl na něj, jo, to šlo slyšet ohromný křupnutí a Svoboda už ani nereagoval." Podle Templa ve skutečnosti vraždil Lubomír Václav alias Biftek. Se Svobodou prý dovážel heroin do Čech a využívali k tomu Svobodova autobazaru.

Lubomír Václav zase tvrdil, že to byl právě Tempel, kdo zasadil smrtelnou ránu. "Oba byli postřelený, nebo jeden byl zastřelenej na místě de facto, jeden byl postřelenej. Pak ho dorazil klíčem na kola," tvrdil Biftek.

Eskorta přivádí Roberta Tempela k soudu (26.11.2008)Oba muži se shodují jen v tom, co se dělo po vraždě. Oba mladíky naložili do kufru červeného hyundaie, který patřil Václavovi. Pak se rozloučili a oba se rozjeli domů. Václav nechal auto s mrtvým Vičarem a těžce zraněným Svobodou v kufru stát celou noc u sebe před domem. Ráno se potkali znovu a obě těla zakopali na zahradě Templovy známé. Biftek pak ještě převedl auto zavražděných na Templa. Je jasné, že se na likvidaci obou mladíků podíleli oba.

Tempel je odsouzen na doživotí. Bifteku-Václavovi jeho část viny prošla! Z Václava se totiž stal korunní svědek a soud bývalému drogovému bossovi uvěřil, že vše dělal jen ze strachu z Templa. "Namísto, kde byla zakopána těla, dovedl policii Václav, a to v době, kdy ještě nebyl podezřelý," uvedl dříve soudce vrchního soudu Jiří Lněnička.

Jak ale souvisí Templův příběh s rodem Zádamských? Templ byl podle policistů nájemný vrah. "Když jsem ho vyslýchal, přiznal se, že má na svědomí dvě desítky mrtvých," říká jeden z bývalých detektivů ÚOOZ. Policisté zjistili, že Templ ve skutečnosti spolupracuje se Zádamskými. Hlavou gangu je nejstarší z bratrů Milan, nechává si říkat "Král". Obžaloba je dnes viní z vydírání. "Všichni obžalovaní jsou členy zločinného spolčení. Fyzickýma psychickým nátlakem, který směřovali i proti členům jejich rodin, připravili poškozené o celý majetek," popisoval v závěrečné řeči státní zástupce Jiří Komorous. Pro Milana a Petra Zádamských požadoval deset let vězení a milionové pokuty.

Kolem Zádamských přibývaly mrtvoly

Jenže policie se Zádamskými zabývala už daleko dříve. V jejich okolí totiž přibývali mrtví. Jako například Robert Wolf, Marián Matyáš a Richard Volf. Všichni tři si půjčili peníze právě od Milana Zádamského, když nespláceli včas, náhle za podivných okolností spáchali sebevraždu.

Jen pro příklad. Robert Wolf byl oběšen přibližně ve třech metrech. Pata stromu, na kterém visel, byla v potoce, a tak byla jeho kůra neustále vlhká a špinavá. Wolf měl na sobě dokonale čistou bílou teplákovou soupravu a na dlaních ani za nehty nebylo po kůře ani stopy. Provaz byl přes větev jen přehozen a uvázán u paty stromu. Větev odřená a na provaze byly stopy po tom, jak se třel o větev.

Místní policie věc rychle uzavřela jako sebevraždu. Jenže podivných smrtí si všimli také detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. "Krále" začal sledovat utajený tým Terč. Byl umístěn v jižních Čechách, daleko z dohledu pražských policistů. Detektivové z týmu Terč byli totiž přesvědčeni, že pro Krále pracují vlivní policejní důstojníci. Nemýlili se.

Krajský soud v Plzni zprostil Milana Zádamského všech bodů obžalobyMilan Zádamský si často volal s tehdejším zástupcem šéfa odboru boje s organizovaným zločinem Josefem Opavou a jeho šéfem. Vedlejším produktem práce týmu Terč bylo vyřešení dvojnásobné vraždy Vičara a Svobody. Zjistili totiž, že Tempel jezdí v autě obou zavražděných. Čím blíže detektivové Zádamského sledovali, tím více jejich pozornost poutaly jeho kontakty s pražskými policisty Opavou a Brázdilem.

Začali zjišťovat, že podobným způsobem jako se Zádamským spolupracují také s hlavami takzvané Čerkaské brigády, která mimochodem dodnes ovládá podsvětí na Karlovarsku, ale hlavně s jistým Davidem Berdychem. "Milánka Zádamského znám, ale víc vám k němu nemůžu říci," prohlásil před pěti lety Josef Opava na otázku, zda spolu spolupracovali. Ukázalo se, že v každém kraji měli policisté své zločince.

Josef Opava byl nakonec odsouzen v procesu s Berdychovým gangem, dostal 14 let vězení. Opavův nadřízený je dodnes na svobodě.

"Do západních Čech jsem nesměl, i když jsem tam měl jednou připravené přepadení převozu peněz. Tam měl Opava nějaký svoje lidi," přiznal později dnes odsouzený David Berdych. Právě v západních Čechách totiž dodnes působí Zádamský. Případ Zádamských ale zprošťujícím rozsudkem nekončí. Státní zástupce se na místě odvolal.

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Policie zasahuje na úřadu Středočeského kraje, jde po smlouvách s externisty

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahují na...

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu od rána zasahují na středočeském krajském úřadě, uvedl web...

Seniorovi došly peníze na sex, dohodu o úhradě zprostředkovali strážníci

Ilustrační snímek

Coby zprostředkovatelé platby za erotické hrátky zafungovali strážníci ve Zlíně. Obrátil se na ně starší muž, který dal...

Soudce čelí kárné žalobě kvůli průtahům i nevhodnému chování k dceři

Nejvyšší správní soud v Brně

Kárný senát Nejvyššího správního soudu v Brně začal projednávat žalobu na děčínského soudce Radomila Bajera....

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz