Martin Koloc na snímku z roku 2001. V současnosti žije na Seychelách.

Martin Koloc na snímku z roku 2001. V současnosti žije na Seychelách. | foto: Iveta Palyová, MF DNES

Soud očistil bývalého závodníka Koloce viněného z podvodu

  • 6
Krajský soud v Hradci Králové osvobodil dvojnásobného evropského šampiona v závodech tahačů Martina Koloce. Žaloba ho vinila z podvodu za 250 milionů. O sumu měl závodník spolu s bývalými manažery připravit Rubenu Náchod. Rozsudek není pravomocný. Kolocovi hrozilo až dvanáctileté vězení.

"Jeho jednání nevedlo ke škodě, proto nelze mluvit o trestném činu," uvedl soudce Miroslav Mjartan. Uznal sice, že činy bývalých manažerů Rubeny a jejich pomocníka Koloce nemusí být považovány za morální, ale nevybočily ze zákonných norem.

Státní zástupkyně se proti rozsudku odvolala. "Nesouhlasím s výrokem soudu, že nešlo o trestný čin. Odmítám tvrzení, že Rubeně žádná škoda nevznikla," uvedla žalobkyně Ilona Kufčáková. Podle ní si Koloc počínal promyšleně a vše měl předem naplánované.

Podle obžaloby se Koloc na začátku 90. let spojil se čtyřmi manažery Rubeny Náchod a podvodnými transakcemi se snažili získat z Rubeny co nejvíce peněz ještě před její transformací na akciovou společnost. Koloc vystupoval jako jednatel či zástupce několika společností.

V té době probíhalo jednání s anglickou firmou, která měla zájem akcie firmy odkoupit, a vědělo se, že do podniku přijde větší částka peněz.

"Jednalo se o organizované jednání, na kterém se podílela řada lidí, kteří měli přístup k ekonomickým informacím se znalosti účetnictví i právních předpisů. Koloc pomohl dalším lidem vytvořit podmínky k uzavření dalších smluv nevýhodných pro Rubenu. Jedná se o smlouvy, které Rubenu poškodily například tím, že se podnik zavázal k vyvádění peněz. Tento způsob lze označit za tunelování," uvedla Kufčáková.

Pro Koloce navrhovala osmiletý trest vězení. Hrozilo mu až dvanáct let.

Koloc našel azyl na Seychelách
Od roku 2004 je na Koloce vydán mezinárodní zatykač. Česko opustil už na počátku vyšetřování. Nejprve vycestoval na neznámé místo, poté elektronickou poštou sdělil, že se nachází v Arabských emirátech a nakonec na Seychelách v Indickém oceánu.

"Podle mého názoru není možnost obžalovaného dostat zpět do Česká. Se Seychelskou republikou nemáme smlouvu o vzájemném vydávání občanů," dodala Kufčáková.

Koloce zastupovali dva advokáti. "S obviněním náš klient samozřejmě nesouhlasí. Pro to, co se píše v obžalobě, chybí důkazy - je nevinný. Pan Koloc se nebojí zatčení, omluvil se ze zdravotních důvodů. Je stále občanem České republiky a jestli má občanství Seychelské republiky, to opravdu netuším," uvedl právník Tomáš Císař.

V rubenském případu figurují ještě další čtyři muži, které v roce 2006 poslal Krajský soud v Hradci Králové do vězení na 4 až 6,5 roku. Letos v červnu je však tentýž soud obžaloby zprostil.

Podle spisu bývalý ředitel a předseda představenstva Rubeny Náchod Milan Šnajdr, bývalý ekonomický ředitele Josef Klimeš, bývalý hlavní účetní Otakar Svatoš a bývalý ekonom Ladislav Šafařík v letech 1991 až 1994 různými podvodnými transakcemi odčerpávali z Rubeny peníze přes personálně propojené firmy.

Obžaloba je viní z toho, že poškodili firmu o 248 milionů korun a dalších téměř 130 milionů korun se pokoušeli získat, než jim v tom zabránilo nové vedení. Rozsudek v obou případech není pravomocný, po odvolání státní zástupkyně se kauzou bude zabývat vrchní soud.

,

Video