Rumová aféra se vrací do Hradce Králové

Východočeská rumová aféra, která v roce 1993 hrozila skandálem ve špičkách ministerstva vnitra, policie a tehdejší generální prokuratury, se vrací do Hradce Králové. Hradecký soud obdržel rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, který mu přikázal, aby se případem zabýval.

Obžalováno je osm lidí včetně bývalého soudce. Verdikt padl již v roce 1995, ale odvolací soud jej zrušil. Od té doby se nepodařilo dostat obžalované do soudní síně.

"Předseda senátu, který měl případ soudit, se původně z případu vyloučil kvůli tomu, že se zná s jedním z obžalovaných. Vrchní soud však uvedl, že je to sice nepříjemné, ale že soudce se musí od podobných pocitů oprostit," řekl místopředseda Krajského soudu v Hradci Králové Miroslav Veselský.

Dodal, že hlavní líčení by mohlo začít v první čtvrtině příštího roku.

Soud se skupinou lidí obžalovaných z fingovaného exportu rumu, při němž stát přišel na daních asi o 60 milionů korun, se vleče již osm let a není jisté, kdy skončí.

Mezi odsouzenými byl i soudce
Verdikt padl už v roce 1995. Krajský soud v Ostravě 22. září 1995 odsoudil osm lidí, mezi nimiž byl i advokát - bývalý pardubický soudce a někdejší zástupce ředitele republikového Úřadu vyšetřování Otakar Kracík, ke třem až osmi letům vězení. Podle soudu se každý z nich podílel na nelegálních transakcích s rumem.

Rumová aféra v datech

červen, červenec 1993
- policie obvinila z daňového úniku advokáta Otakara Kracíka a dva podnikatele - Ronalda Holendu a Blanku Kvasničkovou

2.8.1993
- anonymní svědek (Jan Zikmund) vystoupil v televizi a uvedl, že do daňového úniku jsou zapleteni vysocí činitelé ministerstva vnitra, policie a prokuratury.

konec srpna 1993
- vojenská prokuratura začala vyšetřovat vrchního kriminálního komisaře Miloslava Jadrného a zástupce ředitele ředitele východočeské policie Jan Horského kvůli maření vyšetřování

září 1993
- o rumovou aféru se zajímá branný a bezpečnostní výbor Poslanecké sněmovny

září 1993
- vyšetřování rumové aféry se přesunulo do Ostravy

6. září 1993
- vrchní komisař Jadrný odvolán z funkce

1. listopadu 1993
- vojenská prokuratura obvinila Jadrného a Horského z maření vyšetřování, Horský je o několik dní později zproštěn služby

30.11.1993
- Kracík je propuštěn z vazby

15.12.1993
- je zavražděn bývalý manžel jedné z obviněných Jany Šímové a údajný svědek rumové aféry

červen 1994
- ministr vnitra odvolal ředitele své inspekce Josefa Kolaju

6.12.1994
- Česká advokátní komora pozastavila členství Otakaru Kracíkovi

20.2.1995
- začal soud s osmi obžalovanými z daňového úniku

22.9.1995
- Krajský soud v Ostravě odsoudil osm obžalovaných v rumové aféře ke 3 až 8 letům vězení

20.2.1996
- Vrchní soud v Olomouci rozsudek zrušil

30.11.1997
- náměstek ministra vnitra Martin Fendrych odchází z funkce. Někteří z obžalovaných ho spojovali s rumovou aférou. To se však nikdy neprokázalo.

1996 až 1999
- několik neúspěšných pokusů zahájit hlavní líčení

11.4.2001
- Nejvyšší soud v Brně přikázal, aby se případ projednával v Hradci Králové

29.5.2003
- hradecký soudce, který měl vést hlavní líčení, se vyloučil z projednávání kvůli podjatosti

8.10.2003
- Vrchní soud v Praze zamítl námitku podjatosti a přikázal, aby se v Hradci Králové konalo hlavní líčení.

V roce 1992 nakoupili více než půl milionu lahví rumu, které deklarovali jako zboží pro export. Podle tehdejších zákonů se na takovou zásilku nevztahovala daň z obratu.

Místo do zahraničí však 70 kamionů s alkoholem rozprodali v Česku a správci daně předkládali padělané doklady. Stát tak ošidili asi o 60 milionů korun.

Tvrzení některých svědků, že do daňového úniku jsou zapleteni lidé z ministerstva vnitra, policie či prokuratury, se neprokázala.

V procesu byly chyby
Vrchní soud v Olomouci 20. února 1996 kvůli procesním chybám rozsudek zrušil a nařídil proces nový.

Ostravský soud v letech 1996 až 1999 několikrát nařídil hlavní líčení, ale kvůli absencím obžalovaných se ani jedno neuskutečnilo.

Obžalovaní se omlouvali zejména ze zdravotních důvodů.

Soud požádal lékaře, aby posoudili jejich zdravotní stav. Ti uvedli, že někteří obžalovaní trpí chorobami, které jim znemožňují na soudní líčení do Ostravy dojíždět.

Nejvyšší soud v Brně 11. dubna roku 2001 rozhodl, že se případ vrátí do Hradce Králové, kde odpadnou problémy s komplikovaným dojížděním.

Ani tehdy však potíže neskončily. Hradecký soud dvakrát nařídil hlavní líčení, ale i tehdy přicházely omluvenky ze zdravotních důvodů.

"Původní předseda senátu pak přešel do Pardubic a případ dostal na stůl nový soudce. Ten se sám vyloučil, protože se s Kracíkem zná, ale to nyní zamítl vrchní soud. Zbývá tedy prostudovat spis, který má asi pět tisíc stran, což potrvá do konce roku," řekl Veselský.

Ten také na případ dohlíží a chce, aby se kauza konečně vyřešila. Podle Veselského zatím nehrozí, že by případ mohl být promlčen.

"Bylo už několik hlavních líčení a stále se provádějí právní úkony, takže se promlčecí lhůta přerušuje. Ale od skutku už uběhlo hodně let," uvedl místopředseda soudu.

Dále čtěte:
Východočeská rumová aféra se soudí už osm let


Video