Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - U Reingers se nezelenají pouze lesy | foto: Jan Doubravnický, iDNES.cz

Policie obvinila muže z Prostějovska, který pěstoval konopí jako lék

  • 81
Tak velký zásah proti pěstitelům marihuany se policii na Prostějovsku ještě nepodařil. Loni v létě zabavila na zahradě domu v Ospělově téměř osm set dvoumetrových rostlin konopí a nyní obvinila majitele objektu z nedovolené výroby omamných a psychotropních látek a jedů. Vtip je v tom, že pěstitel Dušan Dvořák a jeho manželka se ničím netajili.

Dokonce s předstihem sami informovali policii v blízké Konici na Prostějovsku a rovněž brněnské krajské státní zastupitelství, že konopí na své zahradě nemají kvůli výrobě marihuany.

Autor internetových stránek Konopí je lék a provozovatel webové Konopné apatyky Dvořák totiž od počátku tvrdí, že rostliny pěstoval pouze z toho důvodu, aby z nich mohl vyrábět různé masti a další léčebné přípravky. Přesto Dvořákovi a jeho ženě nyní hrozí až deset let vězení.

"Myslel jsme si, že si nás netroufnou obvinit. Samotné pěstování konopí totiž není trestným činem, což vyplývá mimo jiné z usnesení Nejvyššího soudu. Už jsem podal stížnost na postup zdejšího státního zastupitelství a u soudu jim obvinění rozbiju. Požaduji rovněž, aby nám policie tři sta kilogramů zabaveného konopí vrátila," prohlásil Dušan Dvořák.

Policie je však nekompromisní. Podle zákona o návykových látkách je totiž pěstování konopí, které obsahuje víc než tři desetiny procenta tetrahydrokanabinolů, bez povolení zakázáno. Dvořák sice o povolení žádal, ale neměl ho, expertiza kromě toho prokázala, že účinné látky bylo v jeho rostlinách mnohonásobně více. "Naše stanovisko jsme již zveřejnili a do skončení vyšetřování se již dál nebudeme vyjadřovat," řekl Ivo Černík, státní zástupce z Prostějova, který má případ na starosti.

"Na základě povolení soudu jsme provedli domovní prohlídku v obci Ospělov. Při zásahu kriminalisté zabavili necelých osm set kusů rostlin na ploše přibližně osmdesát metrů čtverečních a v domě našli další již zpracovaný materiál. Předběžná expertiza odhalila zvýšené množství THC, šlo o více než dvě procenta této halucinogenní látky," uvedla loni v létě tehdejší mluvčí prostějovské policie Alena Nedělníková.

Dušan Dvořák se odvolává na usnesení Nejvyššího soudu v Brně z ledna roku 2008, ve kterém šlo o ženu z Nymburska rovněž obviněnou za pěstování konopí. "V posuzovaném případě je na místě přisvědčit, že pěstování rostliny konopí setého není samo o sobě výrobou omamné látky," uvedl tehdy předseda senátu Vladimír Jurka. Soud kromě toho konstatoval, že konopí jako lék již využívají například Kanada, Nizozemsko a některé státy USA a také v tuzemsku ho řada lékařů toleruje.

V nymburském případě si mastmi a odvary z konopí žena léčila dlouhotrvající onemocnění chodidel a rozsáhlý žaludeční vřed. O léčbě, která jí jako jediná pomáhala, věděl její lékař. "Nepěstovala konopí pro výrobu marihuany nebo THC pro její využití jako drogy, ale užívala jej sama, aby si ulevila od popsaných onemocnění," konstatoval předseda senátu Jurka a zrušil dřívější odsuzující rozsudky.

Manželé Dvořákovi nyní rozjeli podpisovou akci za dekriminalizaci konopí a na internetu shromažďují dopisy pacientů, kterým konopí pomohlo. "Trpím strašlivou chorobou, rakovinou tlustého střeva, a léčba konopím mi prospívá a činí nemoc snesitelnější. Za svou léčbu jsem však byl v říjnu 2009 potrestán přestupkovou komisí v Kolíně zabavením léčivého konopí. O léčbě rakoviny konopím přitom informuje i český vládní server www.drogy-info.cz," uvádí například Ladislav Kodym.


Video