Soudkyně trest zdůvodnila tím, že Chalupka text zveřejnil jako poslanec a musel počítat, že mu bude věnována větší pozornost než u běžného člověka. „Vrátili jsme se do 50. let, kdy byly lidé odsouzeni za to, že řekli pravdu,“ reagoval bývalý zákonodárce a proti trestu se odvolal.
Chaloupkovy výroky na sociální síti z loňského červnu se týkaly dění v Duchcově na Teplicku, kde skupinka Romů napadla a zbila manželský pár, což vyvolalo protiromské nálady.
„Slušní lidé dlouho snášeli vaše krádeže, agresivitu a neoprávněné požadavky na další a další výhody,“ napsal politik a v následné diskusi na Facebooku doplnil, že „lidi jsou na hraně a ještě pár takovýchto cikánských provokací a začne mazec. A pak je neochrání ani těžkooděnci“ (více o jeho výrocích zde).
Exposlanec u soudu řekl, že se necítí vinen. „Neporušil jsem zákony ČR a ani jsem se o to nepokusil,“ řekl. Tvrdil, že jen chtěl přispět k uklidnění situace, která byla podle něj velmi napjatá.
Státní zástupkyně v závěrečné řeči uvedla, že podle ní text na Facebooku nevyznívá jako podnět k uklidnění, ale naopak k eskalaci situace. Naznačila, že se Chaloupka dopustil spíše proto, aby na sebe upoutal pozornost, než že by byl přímo rasistou. Chaloupka na její slova velmi emotivně reagoval. Tvrdil, že z něj někdo chce udělat zrůdu.
Předtím při výslechu uvedl, že nereagoval na napadení manželského páru, jak je uvedeno v obžalobě. „Tím se zabývala policie a viníky znala,“ uvedl. Nemohl však prý nechat bez povšimnutí dopis Františka Tomáše starostce Duchcova, kde napsal, že se manželům vlastně nic nestalo. „To jsem považoval za pobuřující,“ řekl.
Média ze mě udělala rasistického xenofoba, tvrdí Chaloupka
Poté soudu vyprávěl dva příběhy o soužití s lidmi, kteří obtěžují své okolí. Třetí příběh pak věnoval sobě. Tvrdí, že z něj média „udělala rasistu, xenofoba a dokonce rasistického xenofoba.“
„Já už jsem potrestán, i moje rodina, aniž bych byl nějak vinen. Ať tento soud dopadne jakkoli, navždy už budu tím rasistou,“ řekl Chaloupka a dodal, že mu chodí výhrůžky, včetně hrozeb ustřelení hlavy. Odmítl, že by byl rasista. Poukazoval na to, že žil v zahraničí, kde se běžně stýkal s asiaty či černochy, ale neměl žádné problémy. „S mým černošským šéfem jsme se stali kamarády,“ řekl.
Zároveň uvedl, že nemá rád politickou korektnost. „Pokud nepojmenujeme věci pravým jménem, nedospějeme k řešení problémů,“ vysvětlil. O svém vyjádření řekl, že to byla reakce na „arogantní zlehčení brutálního trestného činu.“ Dopis Tomáše podle něj hrozil vyvolat další nepokoje a on cítil povinnost jim zabránit. „Možná byl napsán trochu v emocích, ale jsou tam jen fakta,“ řekl Chaloupka.
Své vyjádření pak slovo od slova rozebíral. Například o tvrzení, že lidé z peněz vydělaných prací „musí živit tisíce vašich rodin“ uvedl, že trochu přestřelil. „Měl jsem použít desetitisíce,“ uvedl. Odvolal se na právo na svobodu slova a vyjádření názoru. „Řekl jsem pravdu, popsal jsem situaci, tak jak je,“ uvedl.
Chaloupka u Obvodního soudu pro Prahu 1 nejprve dostal v dubnu půlroční podmínku. Soud rozhodl trestním příkazem, tedy bez výslechů a předkládání důkazů. Exposlanec podle soudu podněcoval k nenávisti vůči etnické skupině. (více o rozhodnutí zde). Exposlanec se ale odvolal, a tak soud musel nařídit líčení.
Chaloupka usiloval o vynětí z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. Argumentoval tím, že sporné příspěvky zveřejnil jako poslanec, a to dokonce přímo ze sněmovny. Nejvyšší soud ale rozhodl, že obvodní soud může obžalobu projednat