David Lubina

David Lubina - David Lubina z Hostouně u Kladna je podezřelý z vraždy střihače TV Nova Michala Velíška. | foto: Policie ČR

Oba šílení střelci unikají policii

  • 79
Dvoutýdenní pátrání po vrahovi Davidu Lubinovi, který na Karlově náměstí zastřelil střihače Michala Velíška, může mít nečekané vyústění. Policie poprvé naznačila, že Lubina už nemusí být mezi živými.

„Pochybuji, že by Lubinu někdo schovával i poté, kdy visela jeho podobizna téměř na každém rohu a kdy pročesáváme každé podezřelé místo včetně nádraží a letišť,“ říká šéf republikové kriminální policie Petr Želásko.

„Je dost pravděpodobné, že spáchal sebevraždu,“ sdělil. - více zde  

Policie nicméně po Lubinovi stále pátrá. A nejen po něm. Hledá i dalšího šílence, který ve středu postřelil u Řevničova podnikatelku a pálil z pistole i po lidech, kteří jí spěchali na pomoc.

Jakkoliv jsou kriminalisté přesvědčeni, že jde o dva zločince, v rezervě si ponechávají i stále méně pravděpodobnou verzi, že u Řevničova střílel opět David Lubina. - více zde

Lubina utíkal s pistolí, kterou původně někdo ukradl jejímu legálnímu majiteli. Jenom letos už se takhle „záhadně“ ztratilo 155 zbraní. Zločinci typu Lubiny se k pistolím dostanou stále snadněji, protože mezi lidmi v Česku je stále více zbraní.

Policie hledá střelce ve skrýších
Kriminalisté se brání výtkám, že pro zatčení dvou střelců nedělají dost.

„Máme hlídky v lesích. Jsou to policisté v civilu s nadstandardní výzbrojí. Podezřelých lidí si při kontrolách mnohem více všímá i dopravní policie,“ vysvětluje mluvčí rakovnické policie René Černý.

„Obcházíme chatové oblasti či nádraží a všude se lidí vyptáváme, zda si náhodou nevšimli něčeho neobvyklého. Jen v okolí Řevničova jsme prověřovali kolem třiceti tipů.“

Policisté se na území o rozloze asi padesáti kilometrů čtverečních zaměřují především na místa, v nichž by mohli střelci přespávat. Kontrolují chaty, nádražní domky, krmelce pro zvěř či myslivecké posedy.

Obec Hostouň, kde bydlel Lubina, a odpočívadlo u Řevničova, na němž se střílelo v sobotu, nejsou příliš daleko od sebe.

Zpožděný zátah
Černý připouští, že policie se ocitla v roli hledačů jehly v kupce sena: „Nemůžeme vyloučit, že střelec z Řevničova anebo David Lubina jsou v našem okrese. Mohou ale také být už dávno pryč.“

Rakovnická policie přiznává, že po středeční střelbě nemohla hned nasadit všechny síly. V sousedním Kladně se sešli extremisté a středočeští policisté tam museli být. K dispozici nebyl ani vrtulník s termovizí, protože zasahoval v České Lípě.

S pátráním po střelci u Řevničova mohl začít až v půl třetí odpoledne - tedy dvě a půl hodiny po útoku na ženu, která za střelce označila právě Lubinu. Za tak dlouhou dobu mohl být útočník už hodně daleko. Lesy u Řevničova volně přecházejí v lesy Křivoklátska u řeky Berounky. A ty jsou mnohem rozlehlejší a hustší.

Milion zbraní mezi lidmi
Češi podle údajů z léta 2005 vlastní legálně 614 tisíc střelných zbraní, aniž se započítává armáda a policie. Arzenál, který dohromady nakoupili, je největší v historii země. Před deseti lety bylo zaregistrovaných zbraní „jen“ 204 tisíc, tedy třetina.

Podle odhadů Petra Želáska z vedení kriminální policie mají lidé dalších několik set tisíc zbraní načerno. Nebezpečí, že se člověk setká s někým, kdo ho bude ohrožovat se zbraní v ruce, tak roste.

Ministerstvo vnitra, které zbraně eviduje, neumí přesně vysvětlit, proč se lidé stále více ozbrojují a někteří mají i několik zbraní. Jisté však je, že dvě třetiny držitelů zbrojních pasů uvedly, že chtějí pistoli kvůli sebeobraně. Následují myslivci a sportovní střelci.

„Původně jsem si pořídil perkusní revolver, protože mě zajímala country hudba a věci s ní spojené. Myslím si, že nejlepší obrana je útěk, ale když jde do tuhého, každý se brání tím, co má po ruce, a tedy i pistolí,“ vysvětluje sportovní střelec Jaroslav Matuška z Litoměřicka, proč třeba on kupuje zbraně.


Video