Na Elbrusu zmrzli čtyři čeští horolezci

  22:30aktualizováno  22:30
Čtyři mladí čeští horolezci zahynuli při výstupu na Elbrus, nejvyšší horu Kavkazu. Jejich těla objevili ruští záchranáři nedaleko od vrcholu ve výšce 5400 metrů nad mořem při pátrání po pohřešovaném Polákovi. Podle ruských úřadů je obtížné přesně stanovit, jak se tragédie odehrála.

"Je možné, že je zaskočila náhlá změna počasí, možná jen přecenili svoje síly," řekl MF DNES v telefonickém rozhovoru Adej Džapujev z ruského ministerstva pro mimořádné situace. Těla byla podle něj nalezena u stanu rozervaného vichrem.

"Vichřice možná strhla stan, v němž nocovali," dodal Džapujev ze základny záchranné služby přímo na úpatí Elbrusu. Těla byla objevena již minulý týden, až včera je však devětadvacetičlenná skupina záchranářů dopravila do nižších poloh, odkud budou odvezena vrtulníkem. Operaci včera komplikovalo počasí.

"Nahoře je velmi špatné počasí, hustě sněží, v nižších polohách je mlha, vrtulník proto zatím nemohl vzlétnout," uvedl včera odpoledne Džapujev.

U těl tří mrtvých záchranáři objevili pasy, a o jejich smrti proto informovali české velvyslanectví v Moskvě.

Skupinu vedl sedmadvacetiletý Martin Doušek z Brna, kterého jeho známí považují za zkušeného vysokohorského turistu.

"Rozhodně to nebyl horolezec jen na papíře. Patřil mezi naše nejzkušenější průvodce," řekl Vilém Dvořák z cestovní kanceláře Kudrna, pro kterou Doušek často pracoval.

Horolezce mohl na Elbrusu zabít blesk

Na severní straně západního vrcholu Elbrusu našli záchranáři těla čtyř českých horolezců. Při výstupu je pravděpodobně zaskočilo prudké zhoršení počasí.  Čtyři kamarádi se na svůj výstup na Elbrus těšili. Dva mladí muži a dvě dívky, kterým ještě ani nebylo třicet let.

"Věděli jsme, že se toto léto na Elbrus chystají. Nikoho ale nenapadlo, že to skončí právě takhle. Vždyť je vedl jeden z našich nejzkušenějších průvodců Martin Doušek, znal jsem i obě dívky," hledá potichu slova Vilém Dvořák z brněnské cestovní kanceláře Kudrna.

Čtveřice turistů se na Kavkaz vydala společně s oficiálním zájezdem kanceláře Kudrna. "Využili toho, že jsme měli ve dvou autobusech volná místa. Do výpravy však nepatřili. Měli své vlastní plány a od zájezdu se odpojili," říká Dvořák.

Znovu je turisté ze zájezdu uviděli až za několik dní, v pondělí 14. července časně ráno. Bohužel už mrtvé.

"Část naší výpravy se vracela z vrcholu Elbrusu a uviděla potrhaný stan, u kterého ležela čtyři mrtvá těla. Se skupinou Martina Douška si je ale v tu chvíli nikdo nespojil." Obličeje mrtvých horolezců byly podle svědků ztrhané, jako by ti lidé prožili obrovskou hrůzu a utrpení. "Vypadali staře, jinak než tváře mladých lidí z autobusu," říká Dvořák.

Oficiálního zájezdu se účastnila i Ivana Anderlová, která své zážitky popsala serveru iDNES. "Podle silně poškozeného stanu a poloh mrtvých šlo dedukovat, že byli zasaženi bleskem. V noci den předtím řádila dost silná bouřka," líčí nález mrtvých těl Anderlová.

Skupina podle záchranářů přijela do Ruska koncem června. "Nikde se nezaregistrovali, nalezli jsme je náhodou při pátrání po pohřešovaném polském horolezci," uvedl Adej Džapujev z ruského ministerstva pro mimořádné situace.

Podle ruských agentur se na Elbrusu v posledních týdnech ztratili kromě Poláka, který je pohřešován od 9. července, také dva Kanaďané, kteří jsou nezvěstní od 23. června.

České velvyslanectví v Moskvě včera potvrdilo, že je v kontaktu se záchrannými týmy, nechtělo však tragédii komentovat do doby, než budou informovány rodiny zesnulých. Včera vpodvečer ministerstvo zahraničí uvedlo, že už zná totožnost všech zahynulých horolezců a že hovořilo s jejich příbuznými.

DÁLE ČTĚTE:
Lavina v Andách pohřbila tři expedice

Lékař: Asi bojovali několik dní 

Lékař Miroslav Novotný z Písku, který má zkušenosti s lezením ve vysokých horách a jako lékař výpravy se v letošním roce chystá do Himálaje na Anapurnu, připisuje smrt mladých lidí na Kavkazu dlouhotrvající zimě.

Jak může člověk v horách umrznout?
Myslím, že stačí náhlá změna počasí. Ale pokud je našli ve stanu nebo poblíž stanu, což znamená, že byli připraveni na bivak, tak se obávám, že tam pár dní o život bojovali. Musela to být dlouhodobější změna.

Co v takové situaci turisté zažívají?
Čekají a čekají, situace se nelepší. Tělu postupně dochází energie, kterou není kde obnovit. Docházejí zásoby, plyn ve vařiči.

Jak se mají lidé v takových podmínkách chovat?
Myslím si, že jediná možnost je zakopat se, protože ve sněhu jsou teplotní podmínky o něco lepší než ve stanu. Ten může roztrhat vítr. Chyba byla, že o nich nikdo nevěděl.

Autoři:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Za smrt známého při potyčce dostal recidivista 2,5 roku, s mrtvolou žil

Obžalovaný Vladimír Sárközi (vpravo) při rozhovoru se svým obhájcem ex offo....

Krajský soud v Ostravě ukončil projednávání případu 53letého Vladimíra Sárköziho, který pět týdnů žil s mrtvolou...

Po školní rvačce vezla sanitka do nemocnice chlapce s rozbitou hlavou

Ilustrační snímek

Na základní škole na pražském Proseku se dopoledne poprali dva třináctiletí chlapci. Jednoho z nich převezla záchranná...

Pytlák skolil jelena za stovky tisíc, čtrnácteráka nechal na místě

Neznámý pytlák v oboře na Břeclavsku zastřelil trofejního jelena. Tělo ze zatím...

Mrtvolu trofejního jelena čtrnácteráka zastřeleného pytlákem nalezli v pondělí odpoledne správci obory na Břeclavsku....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz