Marihuana do kapsy nepatří, varují lovci drog a chystají se na „malá množství“

  20:00aktualizováno  20:00
Kuřáky marihuany, kteří si dopřávají "špeka" v parku nebo na ulici, čekají letos zřejmě těžké časy. Policie se na ně chce zaměřit a připomenout jim, že zákon nedovoluje držení ani malého množství drogy. I za trochu "trávy" v kapse hrozí prohlídka na policejní stanici a pokuta až 15 tisíc korun.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: MF DNES

Kouření marihuany na veřejnosti, jakkoliv poklidné, bude zřejmě čím dál častěji končit nepříjemností. Jakmile policista v dosahu zavětří nasládlý pach konopného dýmu, odvede kuřáka na služebnu s tím, že se dopustil přestupku. Za ten hrozí až 15 tisíc korun pokuty.

Dotyčný u sebe totiž má přinejmenším v nedopalku tzv. menší množství drogy, za které sice nehrozí vězení, legální ale není. Mohl by namítat, že drogu pouze konzumuje, což zákon nepostihuje, ale podle šéfa Národní protidrogové centrály (NPC) Jakuba Frydrycha mu to nebude nic platné.

Drogy pro sebe

Neoprávněné přechovávání drog pro vlastní potřebu je nezákonné a postižitelné vždy: v malém množství podle zákona o přestupcích, v množství větším podle trestního zákoníku. Subjekty, které jsou oprávněny drogy přechovávat, definuje zákon (zdravotnická zařízení apod.)
(zdroj: Policie ČR)

"Zákon sice nezmiňuje samotné užívání drogy, logicky ale nemůže existovat užívání, kterému by nepředcházelo protiprávní jednání," vysvětlil Frydrych.

Policista by tak měl kuřáka podezřívat, že má "něco" u sebe, předvést ho na služebnu a zbytek drogy mu zabavit. Důkazem proti němu je ale už nedopalek. Následovat by měl toxikologický test a případ zamíří na obecní úřad, který přestupky řeší.

Frydrych si přeje více takových zákroků. Lidé se podle něj mylně domnívají, že zákon "menší množství" dovoluje. Už koncem března avizoval, že požádá policisty v terénu, aby se víc snažili a nyní uvedl, jak by to mohlo vypadat - kolegy chce pobídnout k větší razanci například semináři.

"Není to jednorázová akce ve velkém. Připravujeme metodiku, kterou je potřeba mezi policisty postupně rozšířit," uvedl.

Přestupek
a trest

Za malé množství jakékoliv drogy hrozí v přestupkovém řízení pokuta až 15 tisíc korun, za konopné drogy v množství větším než malém může být uložen trest odnětí svobody až na jeden rok.
(zdroj: Policie ČR)

Vede ho k tomu také fakt, že v Česku se ve srovnání s jinými evropskými státy řeší mnohem méně přestupků za držení malého množství omamných látek. "Je to ročně 800 až 1 200 případů. Uvádím srovnání s Rakouskem, které je nám legislativně podobné, a tam je to 15 tisíc," upřesnil šéf centrály, která se zaměřuje hlavně na "velké ryby" v obchodu s drogami.

Českou drogovou scénu označuje jako tzv. otevřenou vlivem společenské tolerance. "Přispívá to k devalvaci práva a to mi na tom vadí nejvíc. Navíc to zvyšuje pocit, že to je společensky přijatelné a že stát proti tomu nic nemá. Jenže kdyby proti tomu nic neměl, tak to není v trestním zákoníku," dodal.

Závažnější problém jsou opilé děti, říká lékář

Odborníci sice chápou frustraci, o které Frydrych mluví, k jeho řešení ale mají námitky. "Policie by se neměla vysloveně zaměřovat na tyto přestupky," míní Tomáš Zábranský z Centra adiktologie při Univerzitě Karlově.

Limity pro držení drog

Pouhým přestupkem, nikoli trestným činem, je držení méně než 1,5 gramu heroinu, gramu kokainu, dvou gramů pervitinu a až 15 gramů marihuany. Kolik jointů z toho lze připravit, záleží na náruživosti konzumenta. Běžnému uživateli vystačí řádově na pět desítek cigaret. (čtěte více o rozhodnutí vlády)

"Nemyslím si, že jejím úkolem je měnit společenskou atmosféru, má dbát obecně na dodržování zákonů," dodal s tím, že ani nelze souhlasit se samotným tvrzením, že je česká společnost vůči drogám tolerantní.

Mnohem větší problém vidí Zábranský například v tom, jak snadno se dostanou děti k alkoholu. "Společně s Dány vedeme v Evropě v opilství mezi dětmi a v našich obchodech a nálevnách je nezletilým alkohol vůbec nejdostupnější ze všech zemí EU," uvedl.

Psycholožka Tamara Cenková by policisty poslala spíše ke školám. "Ohledně drog by se měli spíš zaměřit na to, aby se neprodávaly u škol. Jestli chtějí být v tomto směru prospěšní, každý den by měli hlídat školy a jejich okolí policisté," uvedla Cenková, která pracuje v oblasti rodinných problémů.

Schvalujete, že policie důsledně půjde i po kuřácích marihuany, kteří u sebe mají jen malé množství drogy?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 9. května 2010. Anketa je uzavřena.

NE 11987
ANO 3484
Autor:
Po stopách vrahů
  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Limberskému jsem půjčoval na hazard, tvrdí obžalovaný z oklamání fotbalistů

Dvě ikony plzeňského fotbalu, David Limberský a Vladimír Darida, se staly obětí milionových podvodů. Podle obžaloby...

Řidiči našli u silnice mrtvého chlapce, jeho smrt vyšetřuje policie

Policisté na Havlíčkobrodsku zjišťují okolnosti smrti šestnáctiletého mladíka, kterého našli řidiči v sobotu nad ránem...

Dva muži způsobili při vykrádání trezorů škodu čtyři miliony korun

Dvojici mužů, kteří vykrádali trezory nejen na jihu Čech, zadrželi minulý týden táborští kriminalisté. Podezírají je z...

Maskovaný muž přepadl čerpací stanici, policie po něm pátrá a shání svědky

Lupič s maskou na obličeji přepadl v pondělí 7. října večer čerpací stanici na Ústecké ulici v Praze 8. Kriminalisté...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz