Lupičům od Berdycha jsem naletěl, tvrdí odsouzený policista

  14:42aktualizováno  14:42
Bývalý elitní policista Petr Koňařík byl při soudu s Berdychovým gangem odsouzen na deset let do vězení. O svém kontaktu s Davidem Berdychem dosud před médii mlčel. Nyní Koňařík promluvil pro MF DNES.

Soud se členy Berdychova gangu | foto: Michal ŠulaMF DNES

Policista Petr Koňařík si sjednal schůzku v čínské restauraci v Teplicích s tamějším starožitníkem Petrem Srpem. Toho pár dní předtím vykradli lupiči z gangu Davida Berdycha. Vzali mu zlato a další cennosti skoro za tři miliony korun.

Koňařík se u stolu v restauraci představuje překvapenému Srpovi jako  policista a nabízí mu část věcí ke zpětnému odprodeji.

Je zde však jeden problém. Ukradené věci mohli v té chvíli – v lednu 2001 – mít u sebe jen lupiči a jejich komplici.

Petr KoňaříkSpolu se svým kolegou Josefem Opavou je Koňařík asi první detektiv odsouzený za závažný zločin – za to, že spolupracoval s lupiči a místo vyšetřování zametal stopy. - více zde

Skupina kolem Berdycha spáchala desítky loupeží v obchodních domech, přepadení přepravců peněz a unášela podnikatele. Některé gangsteři mučili. Přišli si na desítky milionů.

Schůzka s Berdychem
Bývalý policista Koňařík tvrdí, že je nevinný. "Před státním zástupcem a soudcem mě starožitník Srp nepoznal. Poznal mě na fotografii v roce 2004, jenomže vyšetřovatelé zapomněli, že tu samou fotografii viděl i v roce 2001, pár měsíců po činu. A na nímě nepoznal," brání se Koňařík.

Žalobci ho původně obvinili z jedenácti zločinů. V obžalobě se mluvilo i o tom, že bral za své služby pro Berdycha statisíce korun. Důkazy u soudu stačily jen na odsouzení za dva skutky.

Koňařík jde do vězení i za velmi neobvyklé zacházení s policejními dokumenty. V roce 2000 ukázal šéfovi gangu Berdychovi na společné schůzce protokol o výpovědi policejního informátora Luboše Sotony. Sotona v ní hovořil o jednom únosu, který měl gang na svědomí. Tím Koňařík ohrozil život informátora.

Po Sotonovi tehdy kdosi vystřelil několik gumových projektilů, aby ho zastrašil. Podezřelý byl Berdych.

Koňařík nepopírá, že se s Berdychem sešel. "Ten protokol jsem Berdychovi skutečně ukázal, ale ne abych něco vyzradil. Chtěl jsem ho jen konfrontovat s tím , co informátor vypovídal. To je běžný postup. Věřil jsem mu, protože dřív mi dal informace o jednom zločinu, které se ukázaly jako pravdivé," řekl Koňařík MF DNES.

Z dnešního pohledu připouští, že to byla neopatrnost. "Asi jsem nezvolil správný způsob ověření té informace. To víte, čas vrátit nejde," dodal Koňařík. Navíc se hájí, že po Sotonovi se určitě střílelo před jeho schůzkou s Berdychem. Tato střelba už totiž byla podle Koňaříka v ukázaném protokolu popsaná.

Mohl by skutečně existovat někdo, kdo by měl zájem dostat Koňaříka do vězení? Koňařík uvádí některé policisty, kteří ho začali vyšetřovat, a pak proti němu vypovídali u soudu jako svědkové.

Válčili policisté mezi sebou?
Podle Koňaříka manipulovali s důkazy. Konkrétně jmenuje například detektiva Tomáše Gregora. Mezi policejním útvarem, který Koňaříka odhalil (UOOZ), a tím jeho domovským (OBOZ) opravdu panovala rivalita.

Gregor trvá na tom, že vyšetřování Koňaříka bylo mnohokrát prověřované. "Zabývala se tím i Inspekce ministra vnitra a devět hodin mě vyslýchali u soudu. Koňařík nás pomlouval už od začátku. Přicházeli jsme na to, že důkazy spíš zametá," reagoval Gregor.

Paradoxní je, že Koňařík sám vyšetřoval jeden skutek Berdychova gangu. Únos podnikatele Karla Volavky. Vyřešil ho i díky informacím od Berdycha, který vlastně udal své komplice, a únos se dostal až k soudu. Zločinci proto měli důvod se Koňaříkovi pomstít.

Žaloba v této kauze hodně stála na výpovědích zločinců navzájem proti sobě a proti policistům. Desetiletý trest u soudu pro Koňaříka není v této kauze zdaleka nejvyšší. Jeho kolega Opava dostal třináct let. Není divu, byla to jedna z největších kauz české kriminalistiky.

Poslední šance: Dovolání
Koňaříkova advokátka Helena Rejholcová řekla, že podává ve prospěch svého klienta dovolání k Nejvyššímu soudu, ve kterém zmíní i nesrovnalosti, o kterých Koňařík mluví.

Podání dovolání však trest nijak neodkládá. Koňařík bude muset nastoupit do vězení. Zatím je na svobodě. Pracuje ve firmě svého tchána, která obchoduje s ovocem a zeleninou.


Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

O ženy bojovníků IS nikdo nestojí v Evropě ani v Iráku. A tak je popravují

Ilustrační snímek

V průměru deset minut trvají procesy vedené v Iráku a severní Sýrii se ženami, které přijely ze západních zemí, aby se...

Podezřelého lupiče z pumpy prozradila DNA, navíc se prořekl v hospodě

Policie přivádí k soudu mladšího z obviněných z vraždy čerpadlářky u...

V pondělí kolem čtvrté hodiny odpoledne si byli policisté absolutně jistí, že jedním z lupičů od pumpy v Nelahozevsi,...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Další z rubriky

Večírek v chatě skončil napadením mačetou a smrtí, útočník je ve vazbě

Chatka, kde mladík napadl sečnou zbraní muže, který útok nepřežil, stojí za...

Chatka, kde se stala první letošní vražda v Jihočeském kraji, stojí na odlehlém místě mezi jabloňovými sady. Večírek...

VIDEO: Policisté zastavili prchajícího řidiče zátarasem ze kmenů stromů

Řidič ujížděl policii, městem se řítil rychlostí 120 km/h

Až stodvacetikilometrovou rychlostí prchal před policejní hlídkou řidič na Sokolovsku. Dokonce projel kruhový objezd v...

Internetem koluje video týrané ženy, někteří v jeho zveřejnění vidí kalkul

Ilustrační snímek

Tisíce lidí již zhlédly na sociálních sítích video napadení ženy z Frýdecko-Místecka, které údajně natočil sám její...

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK S ANGLICKÝM JAZYKEM

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz