Pilotní projekt představil novinářům šéf dopravky Leoš Tržil s tím, že potrvá půl roku. Pak se vyhodnotí, do jaké míry má význam a služba se třeba rozšíří. Policie totiž předpokládá, že se díky bezhotovostním platbám sníží náklady za vymáhání pokut.
"V současnosti je sedmdesát procent pokut řešeno platebním příkazem a složenkou, není to zaplaceno na místě," řekl iDNES.cz Tržil. Policie pak musí hříšníky "uhánět".
Faktem je, že podobné situace mohou nastat i po 1. červnu - terminály jsou jen další možností, jak pokutu zaplatit, zbylé dvě varianty (pokutu uhradit na místě, nebo si vzít složenku) totiž stále platí.
Tržil hledal inspiraci pro projekt ve zkušenostech kolegů ze zahraničí a také v tom, že se mnoho řidičů možnosti zaplatit kartou dožadovalo.
Podmínky výběru splnila Česká spořitelna
Poplatky za provedenou transakci zaplatí policie, podle Tržila se to vyplatí. "Výše je v součtu nižší než náklady spojené s vymáháním pokut," upřesnil šéf dopravní policie.
Policisté budou mít na všech dálničních odděleních celkem sedmnáct terminálů, další tři budou na krajských odděleních v Liberci, Pardubicích a Českých Budějovicích.
Přístroje si policie vypůjčí od České spořitelny, která splnila zadané podmínky jako výši poplatku nebo přenositelnost zařízení. Případné problémy se signálem by měly vyřešit dvě SIM karty.
Zatím je to podle Tržila zakázka malého rozsahu a za půl roku se ukáže, kolik terminálů by se dalo koupit.