Podnikatel František Příplata před soudem.

Podnikatel František Příplata před soudem. | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Český soud odmítl vydat Příplatu do Rumunska

  • 36
Brněnský krajský soud odmítl vydat Františka Příplatu do Rumunska. Podnikatel tam dostal osm let za údajné podněcování k vraždě odborového předáka. V Česku je legálně, rozhodlo už dříve ministerstvo zahraničí.

Stání trvalo necelou hodinu a probíhalo za přísných bezpečnostních opatření. Předseda senátu vyloučil z jednání veřejnost. Obával se totiž, že by mohli přijít rumunští odboráři, kteří se chtějí Příplatovi pomstít. - více zde

Podnikatele, který uprchl z Rumunska letos v červenci, po celou dobu hlídala policie. - více zde

Krajský soud nakonec rozhodl, že Příplatu do Rumunska nevydá. Soudce odůvodnil své rozhodnutí tím, že Česko podle trestního řádu své občany k trestnímu stíhání do ciziny nevydává.

"Jsem šťastný. Konečně se mi dostálo práva na spravedlivý proces," řekl podnikatel po skončení soudu. "V rumunském vězení bych určitě nepřežil," dodal s tím, že i teď se stále bojí o svou rodinu.

"Soud rozhodl dobře. Jinak to snad ani nebylo možné. Rumunsko usiluje o vstup do Evropské unie, tak nechápu, proč ho chtěli, když budeme vlastně jeden stát," komentoval případ Příplatův syn Robert.

Další kroky jsou teď na rumunských úřadech. Ty mohou požádat české soudy, aby nechaly nastoupit Příplatu jeho osmiletý trest v České republice.

Sám Příplata už před nedávnem žaloval Rumunsko u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Obrátil se dokonce na komisi EU a europoslance, aby se zasadili o odložení plánovaného vstupu Rumunska do Unie v lednu 2007. - více zde

Případ Františka Příplaty

K vraždě předáka válcoven trub Tepro v Jasech Virgila Sahleanua v září 2000 se přiznali dva pracovníci bezpečnostní agentury. Sahleanu vedl v podniku stávky a nepokoje, poté co válcovny zprivatizoval český podnikatel Zdeněk Zemek (Příplata transakci zprosředkoval).

Podnikatele z Uherského Hradiště vinila obžaloba z nabádání k vraždě a ošizení rumunského státu. Druhý skutek mu nebyl prokázán.

Soudní kolotoč se protáhl na takřka pět let. I přes řadu rozporů, zpochybnění důkazů a zjištění, že některá svědectví získala policie nátlakem, odsoudil Nejvyšší soud v Bukurešti letos v červnu českého podnikatele k osmi letům vězení.
,

Video